VUGD: Talsu novada ugunsgrēku nevarētu nodzēst pat ar 10 helikopteriem, Mixnews.lv

VUGD: Talsu novada ugunsgrēku nevarētu nodzēst pat ar 10 helikopteriem

фото

Kriminālziņas | 2018. gada 25. jūlijā plkst. 08:44

Latvijai tehniskais atbalsts Valdgales kūdras un meža dzēšanas darbos ir akūti nepieciešams, lai gan ir skaidrs, ka savas sarežģītības dēļ Talsu novadā esošo ugunsnelaimi nevarēs nodzēst par ar 10 helikopteriem, trešdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons.

Eklons atzina, ka šobrīd ugunsdzēsējiem ir pietiekams ugunsdzēsības šļūteņu skaits, tomēr pastāv iespēja, ka pienāks brīdis, ka arī ar tām kļūs par maz. Tāpat viņš minēja, ka dzēšanas darbos pietrūkst kvadracikli.

Trešdien, 25.jūlijā Valdgales kūdras ugunsgrēka dzēšanas darbos iesaistīsies viens Baltkrievijas helikopters.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) stāstīja, ka Baltkrievijas papildspēki ugunsgrēka dzēšanā tiks piesaistīti, ņemot vērā starp abām valstīm noslēgto civilās aizsardzības līgumu sadarbībā par palīdzības sniegšanu.

"Esam sazinājušies ar Baltkrievijas pusi, kuras rīcībā ir viens helikopters, kas ugunsgrēka glābšanas darbos iesaistīsies rīt no rīta," teica Kozlovskis.

Iekšlietu ministrs teica, ka trešdiena darbu ugunsgrēka teritorijā sāka Lietuvas helikopteri, sniedzot būtisku atbalstu tajās ugunsgrēka vietās, kur glābēji fiziski nevar piekļūt.

Tāpat joprojām tiek gaidīta informācija no citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kuras varētu sniegt palīdzību ugunsgrēka dzēšanā.

Pēc Kozlovska teiktā, patlaban ugunsgrēka dzēšanas darbos piedalās līdz 100 glābējiem, kā arī virs 20 zemessargiem.

Patlaban ugunsgrēka platība aplēsta virs 1000 hektāriem, bet ministrs uzvēra, ka minētā platība nav izdegusi pilnībā, jo ir arī uguns neskartas teritorijas.

"Glābēji ar meža dienesta darbiniekiem un brīvprātīgajiem spēj noturēt perimetru. Arī šorīt guvu pārliecību, ka perimetrs tiek nosargāts," sacīja Kozlovskis. Viņš gan atturējās prognozēt, kad ugunsgrēku varētu nodzēst pilnībā.

Baltkrievijas palīdzības saņemšanai šodien bija nepieciešams arī speciāls valdības lēmums. Ugunsdzēsībai paredzētu helihopteru un to apkalpi no Baltkrievijas valdība nolēma pieprasīt, pamatojoties uz 2002.gadā noslēgto Latvijas un Baltkrievijas valdības vienošanos par sadarbību katastrofu, dabas stihiju, citu ārkārtēju situāciju novēršanā.

Par atbildīgo institūciju starptautiskas palīdzības pieprasīšanas, akceptēšanas un saņemšanas koordinēšanā noteikta Iekšlietu ministrija.

Tāpat valdība otrdien no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) finansējumu, kas nepārsniedz 150 000 eiro, lai segtu izdevumus, kas saistīti ar starptautisko palīdzību no Baltkrievijas.

Valsts meža dienests pagaidām nesniedz informāciju par to, cik lielas platības izdegušas, taču Eiropas Savienības programmas "Copernicus" Ārkārtas situāciju pārvaldības pakalpojuma dati liecina, ka līdz pirmdienai ugunsgrēkā izdegusi 1206,6 hektāru liela platība, kas ir par 196,1 hektāru vairāk nekā diennakti iepriekš.

No satelītiem iegūtā informācija liecina, ka izdeguši 387 hektāri meža, 387,4 hektāri krūmāju un zālāju, kā arī 432,3 hektāri kūdras purva. Visvairāk pēdējā diennaktī pieaugusi izdegusī meža platība.

Jau ziņots, ka Latvijas dienesti sadarbībā ar Lietuvas bruņoto spēku helikopteru plašo ugunsgrēku dzēš jau septīto dienu. Ugunsgrēks kūdras purvā izcēlās aizvadītās nedēļas otrdienas pievakarē. Vēlāk liesmas izplatījās arī mežā.

Valdība pirmdien ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atbalstīt starptautiskas palīdzības lūgšanu plašā ugunsgrēka dzēšanai. Lai nodrošinātu nepārtrauktu ugunsgrēka dzēšanu no gaisa, VUGD pirmdien ir ievietojis Kopējā ārkārtas situāciju komunikācijas un informācijas sistēmā lūgumu pēc trīs helikopteriem.

Savukārt VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons otrdienas rītā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica, ka Latvija lūgs arī Baltkrievijas palīdzību ugunsgrēka dzēšanai, jo citu ugunsgrēku dēļ arī Eiropas Savienības dalībvalstu resursi patlaban ir ierobežoti.

Foto: Artūrs Andrejs Blomkalns, Valsts policija

Komentāri