Ģenerālprokuratūra sāk kriminālprocesu par vilcienu iepirkumu (papildināts), Mixnews.lv

Ģenerālprokuratūra sāk kriminālprocesu par vilcienu iepirkumu (papildināts)

фото

Kriminālziņas | 2013. gada 22. martā plkst. 16:13

Pievienota 6.-8.rindkopa

Ģenerālprokuratūra sākusi kriminālprocesu par AS "Pasažieru vilciens" (PV) iepriekšējās valdes rīcību saistībā ar jauno vilcienu iepirkumu.

Kā informēja prokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga, tika izskatīts Satiksmes ministrijas pagājušā gada 21.decembra iesniegums par pārtraukto pasažieru vilcienu iepirkumu, izvērtēti iesniegumam pievienotie un pārbaudes gaitā saņemtie materiāli.

Pārbaudes rezultātā konstatēts, ka PV valdes rīcībā, 2012.gada 2.aprīlī noslēdzot pasažieru vilciena piegādes un uzturēšanas līgumu ar Spānijas kapitālsabiedrību "Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles" (CAF), ir saskatāmas Krimināllikuma sadaļā "Noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā" paredzēto noziedzīgo nodarījumu grupas pazīmes. Tādēļ pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu, kurš pirmstiesas izmeklēšanas veikšanai nodots Valsts policijai.

Savukārt PV sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Priedniece sacīja, ka Ģenerālprokuratūras lēmums neietekmēs notiekošās sarunas ar CAF par līguma grozījumiem.

"Sarunas turpinās pēc plāna," sacīja Priedniece.

Tikmēr bijušais PV valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds norādīja, ka viņam ir bažas par prokuratūras rīcībā esošu "pretrunīgu informāciju".

"Patlaban nav īsti skaidrs, kuras PV valdes - vecās vai jaunās - darbību prokuratūra skatīs. Vismaz man par šo jautājumu nav īsti skaidrības. Tāpat nav īsti skaidrs, vai līgums vispār ir spēkā, jo ir zināmas pretrunas par tā spēkā stāšanās datumu. Ja runa ir par līguma grozījumiem, tad katrā līgumā ir punkts, kas paredz iespējamos grozījumus, tomēr par to veikšanu vairs nebiju atbildīgs tā iemesla dēļ, ka tajā brīdī vairs nebiju valdē," sacīja bijusī amatpersona.

"Mums tolaik ļoti ātri un operatīvi - līdz 2.aprīlim - vajadzēja sagatavot vilcienu iepirkuma līgumu, pretējā gadījumā tiktu pārtraukta Eiropas Savienības fondu izmaksa. Līgumu gatavojot, par galveno mērķi izvirzījām uzdevumu, lai tiktu ievērotas valsts intereses un fondu līdzekļi tiktu apgūti 100% apmērā, turklāt tā, lai nevienam Eiropas Komisijas auditoram vēlāk nebūtu iemesla veikt jebkādas finanšu korekcijas," sacīja Freivalds.

Atgādinām, ka vērienīgāko iepirkuma konkursu Latvijā PV izsludināja 2009.gada decembra sākumā. Jauno 34 elektrovilcienu un septiņu dīzeļvilcienu iepirkuma iegādes kopējās izmaksas tika plānotas 144 miljonu latu apmērā, no kuriem Eiropas Savienības fondu finansējums būs 100 miljoni latu, bet PV līdzfinansējums šī projekta īstenošanai būs 44 miljoni latu.

Savukārt otra līguma daļa paredzēja šo vilcienu uzturēšanu 30 gadu periodā. Līguma vērtība kopumā bija 610,76 miljoni eiro (429,24 miljoni latu). Jaunajiem vilcieniem bija jābūt saražotiem līdz 2015.gada augustam. 2012.gada aprīlī PV un CAF parakstīja līgumu par jaunu vilcienu piegādi Latvijai. Vēlāk tika konstatēts, ka Nila Freivalda vadītās PV valdes parakstītais līgums neatbilst sākotnējam iepirkuma nolikumam, kādēļ var tikt apdraudēta Eiropas Savienības fondu finansējuma saņemšana šim darījumam.

Pagājušā gada maijā iepriekšējā valde tika atlaista. Jaunā valde aicināja CAF uz sarunām par līguma grozīšanu, taču līdz noteiktajam termiņam - pagājušā gada 2.oktobrim - vienošanās par līguma grozījumiem netika panākta.

CAF vērsās Stokholmas Tirdzniecības palātas Mediācijas institūtā, lūdzot sākt mediācijas procesu, kas turpinās joprojām un kuru patlaban plānots noslēgt līdz 29.martam.

Jau pērn oktobrī SM sasauktajā PV akcionāru sapulcē tika nolemts vērsties tiesībsargājošajās iestādēs, lai izvērtētu uzņēmuma iepriekšējās valdes rīcību vilcienu iepirkumā.

Akcionārs piekrita PV pašreizējās valdes viedoklim, ka uzņēmuma iepriekšējā vadība vilcienu iepirkuma procesā ir pārkāpusi savas pilnvaras. Pašreizējā PV valde Arta Birkmaņa vadībā tika iecelta 2012.gada maijā. Pirms tam kopš 2011.gada oktobra strādāja Freivalda vadīta valde, bet vēl agrāk - kopš 2009.gada augusta - PV valdi vadīja Andulis Židkovs.

Foto: 2.bp.blogspot.com

Komentāri