Noslēgts līgums par pagaidu būvkonstrukcijas izbūvi sagruvušā lielveikala Maxima teritorijā, Mixnews.lv

Noslēgts līgums par pagaidu būvkonstrukcijas izbūvi sagruvušā lielveikala Maxima teritorijā

фото

Nekustamais īpašums | 2014. gada 3. janvārī plkst. 14:42

Iekšlietu ministrijas pārraudzībā esošā Nodrošinājuma valsts aģentūra pērn 28.decembrī noslēgusi līgumu ar būvfirmu SIA "Āboltiņa būvuzņēmums AG" par pagaidu būvkonstrukcijas izbūvi un projektēšanu 21.novembrī sagruvušā lielveikala "Maxima" teritorijā.

Nodrošinājuma valsts aģentūras pārstāve Ieva Rekšņa aģentūrai LETA pastāstīja, ka līdz ar līgumu paredzēts izstrādāt darbu veikšanas projektu un ar pagaidu balstiem nostiprināt pagraba pārsegumu, nepieciešamības gadījumā novācot būvgružus no pagraba pārseguma un būvgružus pārvietojot Valsts policijas (VP) ekspertu klātbūtnē.

Tāpat piecām atlikušajām kopnēm tiks uzstādīti pagaidu balsti saskaņā ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) ekspertu norādījumiem.

Līgums arī paredz, ka tiks izstrādāts darba veikšanas projekts un no saliekamo ievietņu elementiem izveidots konstrukciju mēraparāts uzstādīšanai un esošo konstrukciju uztveršanai būvdarbu un ekspertīzes laikā. Tāpat ir nepieciešams izstrādāt baseinu jumta konstrukciju noslogošanai. Visus šos būvdarbus paredzēts veikt atbilstoši VP un RTU ekspertu norādījumiem.

Līgumā paredzētie darbi ir jāizpilda ne vēlāk kā 14 nedēļu laikā pēc līguma noslēgšanas dienas, proti, līdz 4.aprīlim. Līdz ar to, izpildot šos nosacījumus, VP varēs veikt to eksperimentu, kas vajadzīgs ekspertīzes veikšanai uz vietas.

Citi līgumi vairs nav noslēgti, informēja Rekšņa.

Kā aģentūrai LETA norādīja VP preses pārstāve Sigita Pildava, VP ir nepieciešamas drošas konstrukcijas, lai veiktu eksperimentu, kas nepieciešams ekspertīzes veikšanai. Konkrētas detaļas par eksperimentu VP pagaidām neizpauž, solot to noteikti izdarīt pirms eksperimenta veikšanas.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka VP Zolitūdes traģēdijas krimināllietā izņēmusi vairākus desmitus tūkstošu dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesējus. Sagruvušā lielveikala teritorijas ārējā daļa ir attīrīta no būvgružiem. Policijas darbinieki turpinās apsargāt traģēdijas vietu līdz brīdim, kad notikuma vietā būs pabeigtas visas nepieciešamās procesuālās darbības un ēka nodota īpašnieka rīcībā.

Izmeklēšanas procesā ļoti svarīgi ir iekļūt šobrīd nedrošajā ēkā, lai izņemtu vēl trūkstošos lietiskos pierādījumus, kā arī veiktu eksperimentu, kas būs ekspertīzes sastāvdaļa. Lai to paveiktu, nepieciešama esošo konstrukciju nostiprināšana, jo pašlaik atrašanās ēkā ir bīstama dzīvībai. Kad esošās konstrukcijas būs nostiprinātas, darbu notikuma vietā varēs sākt arī būveksperti.

Kopumā policija ekspertīžu veikšanā piesaista vienpadsmit ekspertu grupu no Latvijas. Nepieciešamības gadījumā ekspertīžu veikšanas procesā tiks izmantotas ārvalstu laboratorijas un to speciālisti. Tāpat norit sadarbība ar Polijas kolēģiem pieredzes apmaiņā pēc līdzīgas traģēdijas, lai izanalizētu izmeklēšanas procesu, veiktās ekspertīzes un to rezultātu izmantošanu dažādās izmeklēšanas stadijās.

Iepriekš kriminālprocesā tika izņemti vairāki desmiti tūkstošu dokumentu un vairāk nekā 80 informācijas nesēju. Līdz ar to izmeklētājiem ir jāveic ļoti apjomīgs darbs izņemto materiālu izpētē. Izmeklētāji ir saņēmuši ap 90 vēstulēm uz speciālo elektronisko pastu "izmekletajiem@vp.gov.lv", kurā ikviens iedzīvotājs var ziņot noderīgu informāciju lietas izmeklēšanai. Kriminālprocesa ietvaros izmeklēšanas grupas vadītāja pakļautībā darbojas 46 izmeklētāji, papildus tikuši piesaistīti vairāk nekā 40 policijas darbinieku atsevišķu kriminālprocesuālo darbību veikšanai - cietušo personu apzināšanai, dokumentu izpētei un procesuālai noformēšanai.

Cietušajiem un bojāgājušo tuviniekiem faktiski ir atdotas mantas, kas tika atrastas notikuma vietā un kurām identificēti īpašnieki. Pašlaik kriminālprocesā par cietušām ir atzītas 97 personas. Saņemts daudz pieteikumu no juridiskām personām.

Izmeklēšanā joprojām rūpīgi tiek izskatītas versijas gan par iespējamām kļūdām ēkas projektā, gan par iespējamiem pārkāpumiem ēkas pirmās un otrās kārtas būvdarbu procesā. Tiek vērtēta arī būvdarbus uzraugošo institūciju un apsaimniekotāju amatpersonu rīcība saistībā gan ar ēkas projektu un būvniecību, gan ekspluatāciju.

Jau ziņots, ka 21.novembrī Rīgā, Zolitūdes mikrorajonā, sabrūkot lielveikalam "Maxima", gāja bojā 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus savainojumus.

Saistībā ar Zolitūdes traģēdiju kriminālprocess sākts par pārkāpumiem celtniecībā, nevis par slepkavību, jo slepkavība ir apzinātas darbības, kas vērstas uz to, lai cilvēkam atņemtu dzīvību, bet neviens celtnieks vai projektētājs nedara savu darbu ar mērķi, lai ēka beigu beigās sagrūtu un ietu bojā cilvēki, intervijā Latvijas Radio un laikrakstam "Vesti" sacījis prokurors Arvīds Kalniņš, kurš uzrauga Zolitūdes lietas izmeklēšanu.

Komentāri