Ēģiptes būvuzņēmējs vēlas nojaukt slaveno Ambronu villu Aleksandrijā, Mixnews.lv

Ēģiptes būvuzņēmējs vēlas nojaukt slaveno Ambronu villu Aleksandrijā

фото

Nekustamais īpašums | 2014. gada 3. janvārī plkst. 21:07

Tagadējais mājas īpašnieks plāno nojaukt Ambrona villu Ēģiptes pilsētā Aleksandrijā, kura iedvesmoja angļu rakstnieku Lorensu Darelu pievērsties tetraloģijai "Aleksandrijas kvartets," raksta ārvalstu prese, atsaucoties uz publikāciju "The Guardian". Villas vietā tapšot augstceltnes.

Villas īpašnieks, būvuzņēmējs Abdalazizs Ahmeds Abdalazizs paziņoja, ka viņš saņēmis tiesas atļauju ēku nojaukt jau 2013.gada martā. Viņš plāno ēku nojaukt šā gada janvārī, neskatoties uz aktīvistu protestiem, kuri vēlas aizsargāt Aleksandrijas vēsturisko mantojumu. Pēc būvuzņēmēja teiktā, viņš vēstures aizstāvjiem devis pietiekami daudz laika, lai tie varētu savākt līdzekļus un villu izpirkt, taču tas nav izdarīts.

"Kaut arī man ir tiesības, līdz šim ēku neesmu nojaucis, jo vēlos saglabāt Lorensa Darela piemiņu," paziņoja Abulazizs.

Ja Ambrona villa tiks nojaukta, tā kļūs par trīsdesmit sesto kultūras pieminkeli, kas Aleksandrijā ir nojaukts pēdējo piecu gadu laikā. Vairāk nekā divdesmit piecas no tām ir iznīcinātas nelegāli, tādējādi liekot bažīties par kultūrvēsturisko vidi, kas reiz padarīja Aleksandriju par skaistāko pilsētu reģionā.

Jāpiebilst, ka kopš 2011.gada Ēģiptē daudzos reģionos ir mazinājusies varas iestāžu kontrole, turklāt vēsturisko ēku īpašniekiem nav liela atbalsta, kas ļautu rūpēties par to saglabāšanu.

Abdulazizs ēku no Ambrona ģimenes iegādājās 1996.gadā. Tās dārzā viņš jau ir uzcēlis divas daudzdzīvokļu ēkas. Savukārt pašu villu 2006.gadā līdz ar citām 1134 Aleksandrijas ēkām iekļāva aizsargājamo būvju sarakstā, kas tika atzītas par Ēģiptes vēsturisko un arhitektonisko mantojumu.

2013.gadā viens no Aleksandrijas vēsturiskās apbūves aizstāvjiem, arhitekts Mohameds Avads piedāvāja Lielbritānijas vēstniecībai ēku atpirkt.

"Mēs zaudējam Aleksandriju. Mēs cīnāmies, taču karu par apbūves saglabāšanu mēs zaudējam," teica Avads. Līdz pagājušā gadsimta 50.gadiem Aleksandrija bija viena no Vidusjūras kosmopolītiskākajām un skaistākajām pilsētām.

Ambrona villu savas ģimenes vajadzībām uzcēla ebreju izcelsmes arhitekts Aldo Ambrons. Mājā bieži viesojās Ēģiptes un citu valstu radošās elites pārstāvji. 1943.gadā Darels ieradās Aleksandrijā pēc tam, kad nacisti ieņēma Korfu salu, kurš viņš dzīvoja pirms tam. Rakstnieks iepazinās ar Ambronu ģimeni un tā piedāvājam viņam apmesties uz dzīvi astoņstūru tornī mājas augšējā stāvā.

Darels Ambronu villā dzīvoja līdz pat otrā pasaules kara beigām. Šajā laikā viņš iepazinās ar savu otro sievu Evu Koenu, kura ir romāna "Justīne" galvenās varones prototips. Šis romāns arī kļuva par tetraloģijas "Aleksandrijas kvartets" pirmo daļu. Tās otrajā daļā - "Baltazars" - parādās Gilda Ambrona un Klea Badaro, kads dzīvoja villā vienā laikā ar rakstnieku. Visas grāmatas tika sarakstītas jau pēc tam, kad Darels pameta Ēģipti 1945.gadā. Romāni nāca klajā laika posmā no 1957.gada līdz 1960.gadam.

Lorenss Darels (1912 - 1990) rakstīja romānus, dzeju, ceļojumu piezīmes un lugas. "Aleksandrijas kvartets" tiek uzskatīts par viņa vispopulārāko darbu. Lorensa jaunākais brālis ir zoologs un rakstnieks Džeralds Darels (1925 - 1995).

Komentāri