Speciālists: Eiro ieviešana neietekmē dzīvojamo platību pircējus, Mixnews.lv

Speciālists: Eiro ieviešana neietekmē dzīvojamo platību pircējus (1)

фото

Nekustamais īpašums | 2014. gada 16. janvārī plkst. 14:22

Pārejot uz eiro, cenas nekustamo īpašumu dzīvojamajā segmentā būtiski nav mainījušās. Tas izskaidrojams ar to, ka Latvijā jau pirms oficiālās valūtas maiņas nekustamo īpašumu cenas tika norādītas arī eiro, un vietējie un ārzemju pircēji, iegādājoties nekustamo īpašumu, jau "domāja" eiro, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina nekustamo īpašumu kompānijas SIA "Kivi Real Estate" dzīvojamā segmenta vadītājs Kristaps Jankovskis.

Sekundārajā tirgū dzīvojamo platību vidējā cena joprojām ir virs 600-605 eiro kvadrātmetrā. Saglabājas arī liela interese par dzīvokļiem jaunajos projektos, kur pircēji ir gatavi maksāt 1200-1300 eiro kvadrātmetrā. 2013.gada nogalē nekustamo īpašumu tirgus bija aktīvāks, un darījumu skaits saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem Rīgā decembrī bijis viens no lielākajiem aizvadītajā gadā. Šo pieaugumu, visticamāk, ietekmējis psiholoģiskais faktors, pieļauj Jankovskis.

"Cilvēki gada nogalē parasti vēl steidzas pabeigt iesāktās lietas, lai tās neatliktu uz nākamo gadu. Eiro ienākšana un ar to saistītais satraukums un neziņa bija tikai kā papildu faktors, kas mudināja cilvēkus pasteigties," atzīst Jankovskis.

Interese par īres un pārdošanas darījumiem gada nogalē bijusi vienlīdz izteikta. Nelielas izmaiņas novērotas īres tirgū dzīvokļiem mikrorajonos, kur cenas lielākoties tika norādītas latos, bet pēc pārejas uz eiro tās tika noapaļotas uz augšu. "Īres tirgus vairāk bijis latu segments, bet pārdošanas tirgus pēdējos gados bijis izteikts eiro segments," piebilst Jankovskis.

Pirmajās divās nedēļās, kamēr eiro un lati vienlaikus bija apgrozībā, nebija novērojama pircēju vēlme par nekustamo īpašumu norēķināties latos, norāda Jankovskis. Jau krietnu laiku pirms pārejas uz eiro bankas un citas kredītiestādes bija izsniegušas kredītus lielākoties eiro valūtā, piedāvājot izdevīgākus nosacījumus. Retos gadījumos aizdevumi tika izsniegti latos.

Komentāri 1
Munispirms 5 gadiem
Vai tad spekulanti kādreiz meklēs iemeslsus, lai cenas nolaistu?
Lūk lai paceltu, tad gan pietiek pat ar pirdienu.