Pētījums: Teju trīs ceturtdaļas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju spēj nomaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus, Mixnews.lv

Pētījums: Teju trīs ceturtdaļas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju spēj nomaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus

фото

Nekustamais īpašums | 2013. gada 25. janvārī plkst. 11:17

Vairākums jeb 72% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem norāda, ka viņu mājsaimniecība pašlaik spēj nomaksāt rēķinus par ūdeni, gāzi, siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem, ziņo "nozare.lv".

Uz jautājumu, vai viņu mājsaimniecība pašlaik spēj nomaksāt rēķinus par ūdeni, gāzi, siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem 38% aptaujāto atbildējuši, ka noteikti jā, bet 34% - drīzāk jā.

Salīdzinoši retāk ar grūtībām pilnībā norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem saskaras vīrieši, Pierīgā dzīvojošie, kā arī iedzīvotāji ar personīgajiem ienākumiem virs 300 latiem mēnesī. Arī ļaudis, kuri dzīvo vieni, salīdzinoši retāk atzīst, ka viņiem ir grūtības apmaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus.

Tomēr ceturtā daļa jeb 25% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atzīst, ka viņu mājsaimniecība patlaban nespēj pilnībā nomaksāt rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem. 10% atbildējuši noteikti nē, bet 15% - drīzāk nē.

Salīdzinoši biežāk ar grūtībām komunālo pakalpojumu apmaksā saskaras sievietes, cittautieši, nestrādājošie, kā arī iedzīvotāji ar zemiem personīgajiem ienākumiem (līdz 100 latiem mēnesī).

Šoziem pastiprināta uzmanība tiek pievērsta apkures rēķiniem, kas atsevišķās pilsētās, salīdzinot ar šo pašu periodu pagājušā gada ziemā, pieauguši līdz pat 70%. Pēc iedzīvotāju domām, divi nozīmīgākie iemesli apkures rēķinu palielinājumam ir: izmaksu pieaugums siltumapgādes uzņēmumu iekšējās pārstrukturizācijas dēļ (28%) un dabasgāzes izmaksu pieaugums (25%), atklāj pētījums.

Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 55 gadiem kā nākamos būtiskos iemeslus apkures rēķinu pieaugumam ir norādījuši inflācijas pieaugumu (10%) un auksto laiku decembrī (10%).

Salīdzinoši retāk Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji kā iemeslus apkures rēķinu pieaugumam nosauc uzņēmumu vēlmi palielināt peļņu (6%), tarifu paaugstināšanu ar mērķi nosegt "nemaksātāju" rēķinus (1%) vai arī kādu citu iemeslu (5%).

Jautāti par apkures rēķinu apjomu, vairākums jeb 85% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atklāj, ka apkures sezonā viņu ģimenes vidējais rēķins mēnesī par apkuri ir no 21 līdz 100 latiem (29% - no 21 līdz 50 latiem, 28% - no 51 līdz 70 latiem, 28% - no 71 līdz 100 latiem).

Nelieli apkures rēķini - līdz 20 latiem mēnesī - apkures sezonā ir tikai 2% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, savukārt 12% ģimenes vidējais rēķins par siltumu apkures sezonā pārsniedz 100 latus (10% - no 101 līdz 150 lati, 2% - 151 lats un vairāk).

Komentāri