ASV Pārstāvju palāta apiet "fiskālo klinti", Mixnews.lv

ASV Pārstāvju palāta apiet "fiskālo klinti"

фото

Pasaulē | 2013. gada 2. janvārī plkst. 11:22

ASV Kongresa Pārstāvju palāta, balsojot otrdien vakarā, atbalstījusi vienošanos par tā dēvētās fiskālās klints apiešanu, šādi izvairoties no straujas nodokļu palielināšanas un budžeta izdevumu samazināšanas, ziņo LETA-AFP.

Pārstāvju palāta apstiprināja vienošanos, kas bija panākta starp Balto namu un Senāta republikāņiem, paredzot paaugstināt nodokļus bagātniekiem un uz diviem mēnešiem atlikt automātisku budžeta samazināšanu par 109 miljardiem dolāru (58 miljardiem latu).

Mixnews.lv jau rakstīja, ka vienošanos otrdien jau bija apstiprinājis Senāts, tomēr tās turpmākais liktenis bija neskaidrs, jo konservatīvie tajā centās ietvert vērienīgu budžeta apcirpšanu, kas vienošanos faktiski iznīcinātu.

Galu galā Pārstāvju palātā par vienošanos nobalsoja 257 kongresmeņi, kamēr pret bija 167. Vienošanos atbalstīja kā demokrātu mazākums, tā arī vairāki republikāņu vairākuma pārstāvji.

Vienošanās tagad vēl ir jāparaksta prezidentam Barakam Obamam.

"Es parakstīšu vienošanos, kas paaugstina nodokļus 2% turīgāko amerikāņu, tajā pat laikā novēršot nodokļu paaugstinājumus vidusšķirai, kas varēja novest ekonomiku atkārtotā recesijā," pēc Pārstāvju palātas balsojuma norādīja Obama. "Budžeta deficītu nepieciešams samazināt sabalansētā veidā. Katrs maksā savu daļu. Katrs dara savus pienākumus."

Šī vienošanās paredz, ka vidusšķiras iedzīvotājiem tiks noteiktas pastāvīgi zemas nodokļu likmes, kamēr likmes turīgajiem amerikāņiem pieaugs līdz, lielākais, 39,6%.

Nodokļi palielināsies iedzīvotājiem, kuru ienākumi pārsniedz 400 000 dolāru, un mājsaimniecībām ar ienākumiem virs 450 000 dolāru. Šis likumprojekts arī par vienu gadu pagarina bezdarba pabalstus un nodokļu atlaides, kas palīdz nabadzīgajām un vidusšķiras ģimenēm.

Ja ASV likumdevēji nebūtu spējuši panākt vienošanos, tad visus amerikāņus skartu nodokļu paaugstinājumi un valsts izdevumu samazinājumi, tādējādi kopā radot 500 miljardu dolāru lielu satricinājumu, kas varētu sašūpot trauslo ekonomikas atveseļošanos.

Taču šis pamiers politiski sašķeltajā Vašingtonā, visticamāk, būs īss, ņemot vērā stīvēšanos, kas var rasties saistībā ar februāra beigās draudošo budžeta izdevumu samazināšanu, kā arī ar regulāriem budžeta likumprojekta pagarinājumiem.

Tāpat Obama grasās izteikt prasību Kongresam paaugstināt ASV parādsaistību griestus virs 16 triljoniem dolāru. Republikāņi jau šobrīd pieprasa izdevumu samazināšanu apmaiņā pret valdības aizņemšanās limita palielināšanu.

Foto: no vietnes ibtimes.com

Komentāri