Ķīnā pirmo reizi 20 gadu laikā protestē pret mediju cenzūru, Mixnews.lv

Ķīnā pirmo reizi 20 gadu laikā protestē pret mediju cenzūru

фото

Pasaulē | 2013. gada 7. janvārī plkst. 15:04

Ķīnā simtiem cilvēku pirmdien sapulcējušies pie laikraksta "Southern Weekly" biroja Guandžou, lai pieprasītu brīvību medijiem, konstitucionālismu un demokrātiju, ziņo LETA-AFP.

"Southern Weekly" ir viens no respektētākajiem Ķīnas medijiem, jo atļaujas pārbaudīt "vārda brīvības robežas" un publicē varai nepatīkamus pētījumus, raksta "bbc.co.uk".

фото

""Nanfang Media Group" ir relatīvi patiesi izdevēji, tādēļ mums ir jābūt drosmīgiem un tie tagad jāaizstāv, " aģentūrai "Reuters" paziņojis kāds protestētājs.

фото

Protestus uzraudzīja policija, taču "uzraudzība nebija spēcīga, " "bbc.co.uk" paziņoja kāds bijušais izdevniecības darbinieks. Policija protestētājiem lūgusi uzrādīt personu apliecinošus dokumentus, taču daļa esot atteikusies to darīt.

Protestus izraisījis varasiestāžu ceturtdien dotais rīkojumus "Southern Weekly" nepublicēt iecerēto Jaungada rakstu, kurā aicināts realizēt Ķīnā konstitucionālisma sapni, lai aizsargātu pilsoņu tiesības.

Ķīnas konstitūcijā ir noteikta runas, pulcēšanās un preses brīvība, kā arī garantētas citas tiesības, bet valdošā Komunistiskā partija tās neievēro. Ķīnā visi mediji ir spiesti pakļauties valdības propagandas rīkojumiem un komunistu partijas skatījumā negatīvas ziņas nereti tiek aizliegts publicēt.

фото Iejaukšanās "Southern Weekly" darbā izraisījusi plašu neapmierinātību arī interneta vidē, tostarp laikraksta personāla sašutumu.

Vairākas internetā publiskotās ziņas liecina, ka "Southern Weekly" darbinieki svētdien sākuši streiku, jo vecākie redaktori pārņēmuši savā kontrolē ierakstus mikroblogošanas vietnēs. Līdz šim par to atbildēja žurnālisti.

Atklātā vēstulē, kas publicēta "Southern Weekly", darbinieki arī aicinājuši atkāpties no amata provinces propagandas dienesta amatpersonu, kas devusi rīkojumu atcelt Jaungada rakstu un aizvietot to ar piezemētāku versiju.

Šādas pret varasiestāžu lēmumu vērstas vēstules publiskošana Ķīnā ir visai neierasta parādība. Atbalstot šādu uzdrīkstēšanos, publiskotas vēl divas līdzīgas vēstules, no kurām vienu parakstījuši vairāki desmiti ietekmīgu akadēmisko aprindu pārstāvju no visas Ķīnas.

Savukārt Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis pagājušajā nedēļā kārtējā preses konferencē paziņoja, ka Ķīnā ziņu cenzūra nepastāvot.

Foto: no twitter.com/28wordslater

Komentāri