Zviedrija atsakās no dzimuma maiņu veikušo personu piespiedu sterilizācijas, Mixnews.lv

Zviedrija atsakās no dzimuma maiņu veikušo personu piespiedu sterilizācijas

фото

Pasaulē | 2013. gada 11. janvārī plkst. 07:44

Zviedrija atteikusies no prasības, ka dzimuma maiņu veikušajām personām piespiedu kārtā jāveic sterilizācija, ziņo LETA-AFP.

Stokholmas Administratīvā tiesa 19.decembrī atzina, ka prasība par piespiedu sterilizāciju, kas bijusi spēkā kopš 1972.gada, ir pretrunā ar valsts konstitūciju un neatbilst Eiropas Cilvēktiesību konvencijai.

Tiesas spriedumā arī bija teikts, ka šāda prasība neatbilst konstitūcijā garantētajai pilsoniskajai brīvībai un ir uzskatāma par diskriminējošu, jo ir vērsta tikai pret transpersonām.

Dzimuma maiņu veikušo personu piespiedu sterilizācija tiek atcelta no otrdienas, kad noslēdzas apelāciju iesniegšanai paredzētais termiņš.

Zviedrijas Lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu tiesību federācijas vadītāja Ulrika Vesterlunda atzinīgi novērtēja piespiedu sterilizācijas atcelšanu, norādot, ka daudzi sterilizācijai pakļautie cer no valsts saņemt kompensāciju. Viņasprāt, "pienācīga summa" būtu 200 tūkstošu kronu (16 380 latu) kompensācija katram cietušajam.

Atgādinām, ka Zviedrijas parlaments pagājušajā rudenī jau pieņēma likumu, aizliedzot piespiedu kārtā veikt sterilizāciju dzimuma maiņu veikušajām personām. Šim aizliegumam spēkā bija jāstājas 1.jūlijā, taču, pateicoties tiesas lēmumam, tas noticis agrāk.

Laika posmā no 1972. līdz 2011.gadam vēlmi veikt dzimuma maiņas operāciju Zviedrijā oficiāli izteica 856 cilvēki. Operācija tika veikta 500 personām.

Foto: medportal.ru

Komentāri