Mali amatpersona: Pretuzbrukumu islāmistiem atbalsta Francijas un citu Eiropas valstu armijas, Mixnews.lv

Mali amatpersona: Pretuzbrukumu islāmistiem atbalsta Francijas un citu Eiropas valstu armijas

фото

Pasaulē | 2013. gada 12. janvārī plkst. 09:26

Mali valdības spēku piektdien sākto pretuzbrukumu islāmistu nemierniekiem atbalsta Francijas un citu Eiropas valstu bruņotie spēki, aģentūrai AFP pavēstīja kāda Mali amatpersona.

"Eiropiešu, tostarp franču, armijas atrodas Mali, lai atsistu jebkādu islāmistu virzīšanos uz dienvidiem. Mēs neatklāsim viņu skaitu, nedz to bāzēšanās vietu, nedz to, kāds ir viņu bruņojums," sacīja anonīmā amatpersona.

Savukārt vārdā neminēts avots armijā apstiprināja, ka "mūsu uzbrukums ir sācies".

"Mērķis ir atgūt kontroli pār Konnas pilsētu un no turienes doties tālāk," viņš piebilda, norādot, ka uzbrukumā tiek izmantotas "draudzīgo valstu militārās lidmašīnas".

Nemiernieki ne tikai savā kontrolē sagrābuši Konnu, bet arī pārvietojuši aptuveni 1200 kaujiniekus uz 20 kilometrus attālo Mopti, kas ir stratēģiski nozīmīga pilsēta uz robežas starp nemiernieku un valdības kontrolētajām teritorijām.

Tikmēr Francija mudinājusi savus pilsoņus nekavējoties doties prom no Mali. Francijas aizsardzības ministrs Žans Īvs Ledriāns sazinājies ar savu ASV kolēģi Leonu Panetu un piektdien plāno pārrunāt situāciju Mali arī ar Lielbritānijas un Vācijas aizsardzības ministriem.

Mali valdība ceturtdien lūdza ANO un Francijas palīdzību cīņā pret islāmistiem. ANO Drošības padome ceturtdien rīkoja ārkārtas sarunas, vairojoties starptautiskās sabiedrības bažām par Mali radikālo islāmistu kaujinieku panākumiem. Francijas prezidents Fransuā Olands uz Mali lūgumu reaģēja piektdien, norādot, ka Parīze ir gatava palīdzēt saskaņā ar ANO mandātu.

ANO Drošības padome atbalstījusi aptuveni 3000 karavīru lielu afrikāņu spēku nosūtīšanu uz Mali, taču šie spēki būs gatavi misiju sākt ne agrāk kā septembrī.

Tas pastiprinājis spiedienu uz Franciju, un Olands atzinis, ka situācija kļuvusi kritiska.

"Viņi cenšas dot fatālu triecienu valsts eksistencei. Francija, tāpat kā tās partneri Āfrikā un visa starptautiskā sabiedrība, to nevar pieņemt. Mēs esam nolēmuši, ka Francija kopā ar saviem partneriem bez kavēšanās reaģēs uz Mali varasiestāžu lūgumu. Mēs to darīsim, stingri ievērojot ANO Drošības padomes rezolūcijas, un esam gatavi apturēt teroristu uzbrukumu, ja tas turpināsies," sacīja Francijas prezidents.

Mali pagaidu prezidents Dionkunda Traore trešdien Parīzē tiksies ar Olandu, savukārt piektdien Traore plāno uzrunāt Mali tautu.

Mali islāmistu panākumi raisījuši bažas, ka šī valsts varētu kļūt par drošu patvērumu teroristiem, kuri varētu rīkot uzbrukumus Rietumeiropai. Kā atklāja aculiecinieki, ceturtdien armijas bāzē Mali ar gaisa transportu nogādāti ārvalstu karavīri un bruņutehnika.

Gaisa transports ar ārvalstu karavīriem un bruņojumu ieradies Sevares armijas bāzē Mali vidienē netālu no Konnas pilsētas, kuru ceturtdien sagrābuši islāmistu karotāji, pastāstīja liecinieki. Francijas amatpersonas izskanējušās ziņas nekomentē.

Atgādinām, ka Mali tuaregu nemiernieki un citas separātistu kustības, kā arī kaujinieku grupējumi, kas saistīti ar "Al Qaeda", izmantoja martā notikušo apvērsumu, lai sagrābtu savā kontrolē Mali ziemeļus, kur islāmisti kopš tā laika ieviesuši nežēlīgu šariata režīmu.

Foto: pravda-team.ru, bar-kulan.com, dni.ru

Komentāri