Horvātijā arestēts bijušais izlūkdienesta priekšnieks, Mixnews.lv

Horvātijā arestēts bijušais izlūkdienesta priekšnieks

фото

Pasaulē | 2014. gada 1. janvārī plkst. 18:25

Horvātijas policija trešdien aizturējusi komunistiskā režīma izlūkdienesta virsnieku, kura izdošanu pieprasījusi Vācija un kura dēļ Zagreba pērn nonāca konfliktā ar Eiropas Savienību (ES), ziņo LETA-AFP.

Ar 1.janvāri stājušies spēkā grozījumi likumā, ar kuriem tika atcelti iepriekš noteiktie ierobežojumi pilsoņu izdošanai citām valstīm.

Šie ierobežojumi paredzēja pilsoņu izdošanu citām ES dalībvalstīm tikai par noziegumiem, kas pastrādāti pirms 2002.gada, kad tika ieviests Eiropas aresta orderis.

Vācija Horvātijai pieprasījusi izdot Josipu Perkoviču, kurš savulaik dienējis bijušās Dienvidslāvijas komunistiskā režīma slepenajā dienestā UDBA, bet pēc Horvātijas neatkarības pasludināšanas kļuvis par jaundibinātās valsts izlūkdienesta priekšnieku.

Berlīne Perkoviču tur aizdomās par 1983.gadā Vācijā notikušo horvātu disidenta Stjepana Džurekoviča slepkavību.

Līdz ar likuma grozījumu spēkā stāšanos Horvātijas policija Perkoviču aizturējusi.

Viņa advokāts jau paziņojis, ka Perkovičs iebildīs pret izdošanu Vācijai, piebilstot, ka Zagrebas tiesai lēmums šajā lietā jāpieņem astoņu dienu laikā.

Iepriekšējā likuma redakcija, kas tika pieņemta pēdējā brīdī pirms Horvātijas pievienošanās ES, izsauca konfliktu starp Zagrebu un Eiropas Komisiju (EK), kā arī citām dalībvalstīm, un spiediena rezultātā Horvātijas parlaments oktobrī izdarīja likumā grozījumus.

Tomēr valdība noliegusi, ka likuma grozījumi būtu saistīti ar Perkoviča lietu.

Tajā pašā laikā vietējie mediji un daļa ekspertu izteica pieņēmumus, ka Zagreba nevēlas izdot Perkoviču, jo tā rīcībā varētu būt kompromitējoša informācija par Horvātijas politikā un sabiedrībā ietekmīgām personām.

Foto: Boris Ščitar/Večernji list, no vietnes vecernji.hr

Komentāri