Pētījums: Austrumeiropas viesstrādnieku devums Dānijai pārsniedz tiem izmaksātos pabalstus, Mixnews.lv

Pētījums: Austrumeiropas viesstrādnieku devums Dānijai pārsniedz tiem izmaksātos pabalstus

фото

Pasaulē | 2014. gada 3. janvārī plkst. 16:17

Viesstrādnieki no Latvijas, Lietuvas, Polijas un vēl septiņām Austrumeiropas valstīm Dānijai snieguši lielāku ieguldījumu, nekā viņi saņēmuši pabalstos no šīs valsts, ziņo LETA, atsaucoties uz Dānijas Finanšu ministrijas veiktā pētījuma rezultātiem.

Kā vēsta izdevums "Copenhagen Post", pētījuma dati apliecina, ka austrumeiropieši Dānijā galvenokārt ierodas, lai strādātu, nevis izmantotu Dānijas sociālo pabalstu sistēmu.

"Pat, ja daži cilvēki šeit ierodas, tikai lai saņemtu sociālos pabalstus, valsts kopumā iegūst no Austrumeiropas strādnieku nodarbināšanas," skaidrojis Orhūsas Universitātes ekonomikas profesors Bo Sandemans-Rasmusens.

2009.gadā Dānijas valsts viesstrādniekiem no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Rumānijas, Slovēnijas, Ungārijas, Čehijas, Slovākijas un Bulgārijas, kuri Dānijā apmetušies uz pastāvīgu dzīvi, studentu stipendijās, bezdarbnieku pabalstos un pensijās izmaksāja 0,6 miljardus kronu (7,5 miljonus eiro), taču ienākumu nodokļos no minēto valstu pilsoņiem saņēma 1,7 miljardus kronu (227,9 miljonus eiro).

Tikmēr 2011.gadā Dānijas valsts kasi austrumeiropieši papildināja ar 2,2 miljardiem kronu (295 miljoniem eiro), bet no tās saņēma 0,9 miljardus kronu (120,7 miljonus eiro).

Sagaidāms, ka Dānijas Finanšu ministrijas pētījumam būs ietekme uz politiskajām diskusijām tā dēvētā pabalstu tūrisma jautājumā, prognozē Kopenhāgenas Universitātes Eiropas politikas profesore Dorte Sindberga-Martinsena.

"Mēs iepriekš esam diskutējuši, vai pabalstu tūrisma fenomens vispār pastāv," izdevumam "Information" skaidro profesore. "Taču šķiet, ka šai teorijai nav nekāda pamatojuma, ja runājam par Eiropas Savienības pilsoņiem no Austrumeiropas, kas nonākuši šo diskusiju uzmanības centrā."

Martinsena arī norāda, ka pētījumā aplūkotais periods - 2009. un 2011.gads - iezīmē laiku, kad Dānijas tautsaimniecību bija skārusi finanšu krīze.

Komentāri