Igaunija vēlas Somijas un Zviedrijas ciešāku sadarbību ar NATO, Mixnews.lv

Igaunija vēlas Somijas un Zviedrijas ciešāku sadarbību ar NATO

фото

Pasaulē | 2013. gada 15. janvārī plkst. 14:25

Igaunija vēlētos Zviedrijas un Somijas ciešāku sadarbību ar NATO, drošības konferencē Zviedrijas pilsētā Salenā paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets, tomēr Somija un Zviedrija norādījušas uz ciešāku Ziemeļvalstu sadarbību aizsardzības jomā, ziņo BNS-AFP.

Runājot par drošības situāciju 21.gadsimtā, Igaunijas ārlietu ministrs teica, ka NATO kolektīvajai aizsardzībai vajadzētu pārklāt arī Somiju un Zviedriju, vēstīja ziņu aģentūra TT.

Somijas aizsardzības ministrs Karls Haglunds gan atzinis, ka viņa valsts aizsardzības potenciāls kļūst arvien atkarīgāks no starptautiskās sadarbības, tomēr tikai 20% Somijas iedzīvotāju atbalsta valsts pievienošanos NATO. Kā pašreizējos lielākos drošības riskus Haglunds minēja terorismu, vides piesārņojumu un kibernoziedzību, kā arī norādīja, ka Ziemeļvalstīm ir vairāk jāiesaistās drošības sadarbībā.

Somijas premjerministrs Jirki Katainens pirmdien pauda pretestību Ziemeļvalstu aizsardzības paktam, ko ierosinājusi Zviedrija, norādot, ka Somijai vairāk uzmanības vajadzētu pievērst praktiskai aizsardzības sadarbībai.

"Diskusijas par aizsardzības paktu pašlaik nav darba kārtībā, un es nezinu, vai tās jebkad tur būs. Tagad laiks ir pienācis galveno uzmanību pievērst praktiskai aizsardzības sadarbībai," norādīja Katainens, uzsverot, ka sadarbība ir vēlama kopīgu mācību jomā, kā arī militārajos iepirkumos. Katainens norādīja, ka Somija aizsardzības jomā plaši sadarbojas ar NATO dalībvalstīm.

Savukārt Somijas aizsardzības ministrs Haglunds pozitīvi izteicās par iespējam veidot Ziemeļvalstu kopīgus munīcijas krājumus, tomēr viņš uzsvēra, ka līgumu par kopīgu bruņojumu varētu noslēgt Somija un Zviedrija.

Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts un aizsardzības ministre Karīna Enstrema svētdien laikrakstā "Dagens Nyheter" publicētā rakstā aicināja Ziemeļvalstis ciešāk sadarboties aizsardzības jomā. Kā praktiski sadarbības piemēri minēti "munīcijas iegūšana un izplatīšana".

"Mūsu kopīgās intereses un vērtības, un mūsu valstu tuvums padara iespējamu kopīgas politikas attīstīšanu un kopīgu stāšanos pretī tagadējiem un nākotnes izaicinājumiem," rakstīja Bilts un Enstrema.

Publicitātes foto

Komentāri