ECT atzīst "British Airways" par vainīgu ticības brīvības ierobežošanā, Mixnews.lv

ECT atzīst "British Airways" par vainīgu ticības brīvības ierobežošanā

фото

Pasaulē | 2013. gada 15. janvārī plkst. 14:58

Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzinusi lidsabiedrību "British Airways" par vainīgu kristiešu tiesību pārkāpšanā. Prasību iesniedza tās darbiniece Nadja Eveida, kurai 2006.gadā atbilstoši jaunai formai tika aizliegts virs apģērba nēsāt krustiņu, ziņo "bbc.co.uk".

Tiesa Eveidas (60) lietā konstatēja viņas ticības brīvības aizskārumu saskaņā ar Eiropas Cilvēkiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 9.pantu, taču nesāka izskatīt viņas prasību pēc 14.panta, kurš aizliedz diskrimināciju reliģisku motīvu dēļ, raksta "The Independent."

Tiesas lēmumā teikts, ka lidsabiedrība nav ievērojusi Eveidas tiesības brīvi demonstrēt savu reliģisko pārliecību. Šādu lēmumu atbalstīja pieci tiesu kolēģijas locekļi, divi balsoja pret. Saskaņā ar lēmumu, Eveida saņems kompensāciju 6000 eiro apmērā.

Lidsabiedrība "British Airways" 2006.gadā atstādināja no darba koptu ticības kristieti Nadju Eveidu, jo viņa atteicās izpildīt jaunos ģērbšanās nosacījumus, proti, vai nu nevalkāt krustiņu, vai arī slēpt to zem apģērba. Vienlaikus citu ticību pārstāvjiem bija atļauts nēsāt reliģiskas atšķirības zīmes, piemēram, hidžabu. Eveidai tika piedāvāts mainīt darbu uz tādu, kurā viņai nenāksies kontaktēties ar klientiem.

Pēc pusgada, 2007.gada februārī "British Airways" mainīja uniformu. Pēc jaunajiem noteikumiem, krustiņu un citus juvelierizstrādājumus drīkstēja valkāt un Eveida varēja atgriezties darbā. Taču tajā brīdī viņa jau bija paspējusi iesūdzēt lidkompāniju tiesā, pieprasot kompensēt zaudējumus. Vairākas Lielbritānijas tiesu instances, tostarp arī Augstākā tiesa atteicās atzīt viņu par cietušo reliģiskas diskriminācijas dēļ.

2010.gadā Eveida iesūdzēja Lielbritāniju Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Valdība nostājās lidsabiedrības pusē, paskaidrojot, ka krustiņa nēsāšana virs apģērba kristietībā nav obligāta, attiecīgi, ja darbinieks neievēro ģērbšanās normas, viņu var atlaist.

Vienlaikus ECT izskatīja vēl trīs analoģiskas sūdzības par konvencijas 9. un 14.panta pārkāpumiem. Visas trīs sūdzības tika noraidītas.

Vienu no tām bija iesniegusi medmāsa Šērlija Čaplina, kurai priekšniecība bija likusi krustiņu slēpt zem drēbēm. Pēc atteikuma to darīt viņa tika pārcelta citā darbā. Tiesa nolēma, ka slimnīcas administrācijai drošības un higiēnas apsvērumu dēļ bija tiesības prasīt nenēsāt krustiņu.

Otru sūdzību bija iesniegusi laulību reģistrātore Liliāna Ladela, kura bija saņēmusi rājienu pēc tam, kad atteicās vadīt viendzimuma laulību noslēgšanas cermonijas. Visbeidzot, trešo sūdzību bija iesniedzis laulību konsultants Garijs Makfārleins, kurš tika atlaists no darba pēc tam, kad paziņoja, ka var atteikties sniegt padomus viendzimuma pāriem par viņu seksuālajām problēmām.

Foto: no vietnes news.uk.msn.com

Komentāri