ECT nosoda Itāliju par prasību bērnus reģistrēt tikai ar tēva uzvārdu, Mixnews.lv

ECT nosoda Itāliju par prasību bērnus reģistrēt tikai ar tēva uzvārdu

фото

Pasaulē | 2014. gada 8. janvārī plkst. 21:08

Itālija otrdien Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) zaudējusi cīņu par vienu no senākajām šīs valsts ģimeņu tradīcijām, kas paredz, ka precētu pāru bērnus var reģistrēt tikai ar tēva uzvārdu, ziņo LETA-AFP.

Kā atzina tiesa, Itālijā spēkā esošais likums, kas liedz bērnus reģistrēt ar mātes meitas uzvārdu, vērtējams kā patriarhāls, diskriminējošs, kā arī uzskatāms par tiesību pārkāpumu, tādēļ ECT uzdeva Itālijai atcelt šos ierobežojumus.

ECT spriedumā teikts, ka līdzšinējā kārtība, kas nosaka, ka precētu pāru bērnus var reģistrēt tikai ar tēva uzvārdu, uzskatāma par "dažādu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm".

Šāds lēmums pieņemts, izskatot kāda itāļu pāra prasību. Alesandra Kusāna un Luidži Faso jau 13 gadus cenšas panākt, ka viņu 1999.gadā dzimušo meitu varētu reģistrēt kā Madalēnu Kusānu, nevis Madalēnu Faso, kā to pieprasa Itālijas atbildīgās iestādes. Pāris arī vēlas, lai ar uzvārdu Kusāns viņi varētu reģistrēt arī savus divus pārējos bērnus.

Zināmus panākumus viņi guva 2012.gada nogalē, kad viņiem tika ļauts Madalēnai reģistrēt abus uzvārdus, taču, pēc pāra domām, ar to nebija pietiekami, tāpēc viņi vērsās ar prasību ECT.

ECT gan neuzlika par pienākumu Itālijai izmaksāt kompensāciju, taču atzina, ka līdzšinējās normas šajā jomā nav savienojamas ar Itālijas konstitūcijā noteikto dzimumu līdztiesības principu.

Itālijai tagad būs jāmaina spēkā esošā kārtība, ja vien tā trīs mēnešu laikā neapstrīdēs šo spriedumu augstākā ECT instancē.

Citas Eiropas valstis šobrīd ir pieļāvīgākas jautājumā par bērna uzvārda izvēli. Piemēram, Francijā bērnam var tikt reģistrēts tēva vai mātes uzvārds vai arī abi.

Komentāri