Lietuvā piemin Brīvības aizstāvju dienu, Mixnews.lv

Lietuvā piemin Brīvības aizstāvju dienu

фото

Pasaulē | 2014. gada 13. janvārī plkst. 18:21

Lietuva pirmdien atkal piemin 1991.gada 13.janvāra traģiskos notikumus, kad padomju karaspēka īpašās vienības uzbruka Viļņas televīzijas tornim, ar militāro tehniku iebrauca neapbruņotajā torņa aizstāvju pūlī un sāka šaut uz civiliedzīvotājiem, nogalinot 14 cilvēkus un ievainojot vēl aptuveni tūkstoti, ziņo LETA-ELTA.

Toreiz padomju armija ieņēma Lietuvas Televīzijas un radio komiteju, Preses namu un citas stratēģiski svarīgas ēkas. Kad desantnieki pārtrauca Lietuvas radio un televīzijas pārraides, sāka darboties Kauņas radio un televīzija. Pateicoties lietuviešu nevardarbīgajai pretestībai, izdevās noturēt Seima ēku, ko sargāja desmitiem tūkstošu cilvēku, un saglabāt Lietuvas valstiskumu.

Kopš tā laika ik gadu 13.janvārī Lietuvā tiek atzīmēta Brīvības aizstāvju diena.

Pirmdien rīta agrumā skolu un valsts iestāžu logos tika aizdegtas svecītes. 1991.gada janvāra notikumi pieminēti svinīgā Seima sēdē. Pusdienlaikā Viļņas Neatkarības laukumā tika uzvilkts Lietuvas karogs, bet kritušo brīvības aizstāvju piemiņa tika godināta Viļņas Antakalnes kapsētā, kā arī Alītas, Kauņas, Ķēdaiņu, Marijampoles un Roķišķu kapos. Vakarpusē Viļņas katedrālē notiks piemiņas mise.

Lietuvas Seimā 13.janvārī pasniegta Brīvības prēmija, kas šogad piešķirta aktīvam Lietuvas nevardarbīgās pretošanās kustības dalībniekam, bijušajam politieslodzītajam, nelegālā izdevuma "Lietuvos Kataliku Bažnyčios Kronika" ("Lietuvas katoļu baznīcas hronika") veidotājam arhibīskapam Sigitam Tamkevičam.

"13.janvāris - tās ir ne tikai dzīvas atmiņas par to, cik vienoti, saliedēti un gatavi ziedoties mēs bijām, cīnīdamies par brīvību, tas ir kaut kas daudz lielāks - jūtas pašos sirds dziļumos, mīlestība pret Lietuvu, apliecinājums, ka mēs atkal būtu gatavi mirt par tēvzemi, ja tas būtu vajadzīgs," svinīgajā Seima sēdē sacīja spīkere Loreta Graužiniene.

Komentāri