Uzbrukumos Irākā gāja bojā vairāk nekā 70 cilvēku (Papildināts, FOTO), Mixnews.lv

Uzbrukumos Irākā gāja bojā vairāk nekā 70 cilvēku (Papildināts, FOTO)

фото

Pasaulē | 2014. gada 15. janvārī plkst. 19:07

Irākā trešdien bumbu sprādzienos un apšaudēs dzīvību zaudējuši vismaz 73 cilvēki, atsaucoties uz informācijas avotiem policijā un slimnīcās, ziņo LETA-REUTERS/AFP. Turklāt nemierīgajā Anbāras provincē kaujinieki drošības struktūrām atkarojuši jaunas teritorijas.

Bagdādē uzspridzināti vismaz astoņi mīnēti auto, un šajās eksplozijās nogalināti 37 cilvēki.

фото

фото

фото

Sprādziens ar vislielāko upuru skaitu pieredzēts kādā ciematā Dijālas provincē. Varasiestādēm lojāla sunnītu kaujinieka bēru laikā uzspridzinoties pašnāvniekam, tur nogalināti 16 cilvēki, bet 20 ievainoti.

Dudžailā - šiītu pilsētā, kas atrodas 50 kilometrus uz ziemeļiem no Bagdādes, - mīnēta auto sprādzienā nogalināti trīs, bet ievainoti septiņi cilvēki.

Mosulā vardarbībā dzīvību zaudējuši 13 cilvēki, arī deviņi karavīri. Mukdadijā nemiernieki nošāvuši deviņus ķieģeļu rūpnīcas strādniekus.

фото

фото

фото

Neviens grupējums pagaidām atbildību par šiem uzbrukumiem nav uzņēmies, taču ar starptautisko teroristu organizāciju "Al Qaeda" saistīti sunnītu grupējumi nereti veic koordinētus uzbrukumus civiliedzīvotājiem un pret "Al Qaeda" noskaņotiem kaujiniekiem, kurus viņi uzskata par nodevējiem.

Vardarbība Irākā sasniegusi līmeni, kāds nebija pieredzēts kopš 2008.gada, kad valstī bija beidzies brutālu starpkopienu sadursmju posms. Šomēnes vien vardarbībā Irākā dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 400 cilvēku. Tas ir vairāk nekā pērn janvārī kopumā.

Valdības spēkiem joprojām nav izdevies atkarot ar "Al Qaeda" saistītajam grupējumam "Irākas un Levantes islāma valsts" (ISIL) Fallūdžas pilsētu, kas atrodas Anbāras provincē uz rietumiem no Bagdādes. ISIL kaujinieki joprojām kontrolē vairākus Anbāras provinces galvaspilsētas Ramādī rajonus.

Anbāras provincē nemiernieki ieņēmuši vēl divus policijas iecirkņus - vienu Saklavijas pilsētā un otru Ramādī pilsētas Malaabas rajonā.

фото

фото

фото

"Mēs padevāmies un nodevām ieročus ISIL," ziņu aģentūrai AFP apliecināja kāds Saklavijas policists, kurš vēlējās palikt anonīms. "Viņiem bija ļoti nopietni ieroči, kas bija daudz spēcīgāki nekā mūsējie. Mūsu policijas iecirknis nebija ļoti labi aizsargāts, un viņi mūs ielenca. Mēs saucām pēc palīdzības, bet neviens neieradās."

Runājot par cīņām ar nemierniekiem, Irākas premjerministrs Nuri al Maliki trešdien iknedēļas uzrunā televīzijā atzina, ka kaujas var būt ilgas. Tomēr, "ja mēs klusēsim, tas nozīmētu ļaunu valstiņu rašanos, kas drošības situācijā reģionā un pasaulē vairotu postu".

Viņš mudināja "bargi vērsties pret valstīm, kas atbalsta" kaujiniekus, un aicināja pasaules lielvaras "izskaust teroristu resursus".

Maliki noraidījis iespēju, ka Fallūdžā - pilsētā ar 300 000 iedzīvotāju - varētu iebrukt armija ar tankiem. Vienlaikus viņš mudinājis vietējās ciltis pašas padzīt ISIL kaujiniekus.

ISIL vēlas plašās teritorijās Irākā un Sīrijā izveidot valsti, kas dzīvotu atbilstoši sunnītu viduslaiku paražām. Sīrijā ISIL vienības pievienojušās grupējumiem, kas cīnās pret prezidenta Bašara al Asada režīmu.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs 5.janvārī apliecināja, ka Vašingtona atbalsta Irākas valdību tās cīņā ar "Al Qaeda", tomēr norādīja, ka ASV negrasās sūtīt savus karavīrus atpakaļ uz Irāku.

Palīdzību Irākai cīņās ar islāmistu nemierniekiem piedāvājusi arī Irāna.

Komentāri