Ēģiptes referendumā vairākums atbalsta jauno konstitūciju, Mixnews.lv

Ēģiptes referendumā vairākums atbalsta jauno konstitūciju

фото

Pasaulē | 2014. gada 16. janvārī plkst. 08:49

Vairākums ēģiptiešu, kas piedalījušies otrdien un trešdien notikušajā referendumā, atbalstījuši jauno konstitūciju, liecina ceturtdien atklātībai nodotie sākotnējie balsu skaitīšanas rezultāti, taču par būtiskākiem uzskatāmi dati par vēlētāju aktivitāti, kas vēl nav zināmi, ziņo LETA-AFP.

Vietējo mediju izplatītās ziņas par sākotnējiem balsu skaitīšanas rezultātiem liecina, ka par jauno konstitūciju, kurai jāaizstāj pamatlikums, kas tika pieņemts gāztā prezidenta Muhameda Mursi laikā, balsojuši aptuveni 90% ēģiptiešu.

Taču tas bija jau iepriekš paredzams, jo Mursi pārstāvētā islāmistu kustība "Musulnņu brālība" aicināja referendumu boikotēt.

Otrdien balsošanas laikā ik pa brīdim izcēlās sadursmes starp Mursi atbalstītājiem un viņa pretiniekiem, un to laikā dzīvību zaudējuši vismaz deviņi cilvēki. Tomēr trešdien balsošana noritēja mierīgākos apstākļos, un nav saņemtas ziņas par kādu bojāgājušo.

Abu dienu laikā aizturēti 444 cilvēki, kas traucējuši balsošanas gaitai. Varasiestādes cer, ka vēlētāju aktivitāte pārsniegs vismaz 33%, jo tādējādi jūlijā notikušais militārais apvērsums gūtu zināmu leģitimitāti.

2012.gadā referendumā par islāmistu izstrādāto konstitūciju piedalījās 33% no 53 miljoniem balsstiesīgo ēģiptiešu, no kuriem par Mursi atbalstīto pamatlikumu nobalsoja 64%.

Ēģiptes Augstākās vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Nabils Salibs valsts televīzijā pavēstīja, ka balsotāju aktivitāte bijusi augstāka nekā iepriekšējās balsošanas reizēs, tomēr precīzus skaitļus nosaukt viņš atteicās, vēsta ziņu aģentūra AP.

Augsta ranga Iekšlietu ministrijas amatpersona privātajai televīzijai apliecināja, ka vēlētāju aktivitāte varētu pat pārsniegt 55%, vēsta ziņu aģentūra "Reuters". Viņš sacīja, ka atbilstoši provizoriskajiem datiem jauno konstitūciju varētu būt atbalstījuši vairāk nekā 95% referenduma dalībnieku.

Tiesa gan, Musulmaņu brālības atbalsta bastionos vēlētāju aktivitāte bijusi zema, vēsta mediji.

Salibs solīja, ka dati par vēlētāju aktivitāti tiks, domājams, izziņoti piektdien.

Valsts televīzija sākotnēji ziņoja, ka atbilstoši provizoriskajiem datiem referendumā piedalījušies 50% vēlētāju un jauno pamatlikumu atbalstījuši vairāk nekā 90% nobalsojušo.

"Tā būs bijusi augstākā vēlēšanu aktivitāte, salīdzinot ar iepriekšējiem balsojumiem," sacījis Salibs.

Referenduma rezultātā, pēc visa spriežot, vēl šogad notiks vēlēšanas, un sagaidāms, ka Ēģiptes armijas komandieris un Mursi gāšanas atbalstītājs ģenerālis Abdelfatahs as Sisi kandidēs uz prezidenta amatu.

3.jūlijā Ēģiptē notika armijas apvērsums, kurā tika gāzts pirmais demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais prezidents Mursi. Pēc apvērsuma izvērstas plašas represijas pret gāztā valsts galvas pārstāvēto Musulmaņu brālību.

Arestēti aptuveni 2000 brālības biedru, arī visa organizācijas vadība. Aptuveni tūkstotis brālības biedru nogalināti, drošības struktūrām apspiežot apvērsuma pretinieku protestus.

2011.-2012.gada parlamenta vēlēšanās lielāko balsu skaitu un teju pusi vietu parlamenta apakšnamā saņēma Musulmaņu brālības politiskā spārna Brīvības un taisnīguma partijas vadītais bloks. Tiesa vēlēšanas vēlāk atzina par "antikonstitucionālām", un parlaments tika izformēts. Ēģiptes armija atcēlusi konstitūciju, kas tika apstiprināta referendumā 2012.gada decembrī.

Komentāri