Vācijā par gada nevārdu atzīts - sociāltūrisms, Mixnews.lv

Vācijā par gada nevārdu atzīts - sociāltūrisms

фото

Pasaulē | 2014. gada 16. janvārī plkst. 15:41

Vācijā par gada nevārdu, kas ir gan kaitīgs vācu valodai, gan arī necieņas zīme, neatkarīga kultūras ekspertu žūrija atzinusi vārdu "sociāltūrisms" ("Sozialtourismus"), ceturtdien vēsta raidorganizācija "Deutsche Welle".

Vārds "sociāltūrisms" var tikt attiecināts uz tūristiem, kas savos ceļojumos ievēro videi īpaši draudzīgu attieksmi. Tomēr tam ir arī cita nozīme, kas vairāk atbilst gada nevārda godam, ziņo LETA-DW.

Tas ar zināma cinisma devu tiek lietots arī attiecībā uz nevēlamiem Austrumeiropas imigrantiem, kas ir ieradušies Vācijā. Lietojot šo vārdu, tiek pieņemts, ka imigranti Vācijā ieradušies tikai tāpēc vien, lai tiktu pie sociālajiem pabalstiem.

Vārdu "sociālais" un "tūrisms" kombinācija ir īpaši polemiska, jo tā trivializē imigrāciju, kuras iemesls ir smagie dzīves apstākļi, kā arī apšauba cilvēku tiesības emigrēt, skaidroja žūrijas preses pārstāve Nina Janiha.

Nevārda izraudzīšanās Vācijā notiek ik gadu kopš 1991.gada. Šis pienākums uzticēts žūrijai, kuras sastāvā ir četri lingvisti, žurnālists, kā arī pārstāvis no kultūras un mediju sektoriem.

Nevārds atspoguļo laikmeta gara mazāk pievilcīgās puses. Izraugoties "laureātu", žūrija vēršas pret vārdiem, kurus mediji ir ieviesuši dzīvē vai arī ar kuriem tie manipulē, bet kas nav lingvistiski un sociāli pamatoti. Šogad žūrijas darbā bija iesaistījies arī pazīstamais rakstnieks Ingo Šulce. Dalība žūrijā ir brīvprātīgs darbs, un tā nav saistīta ne ar vienu organizāciju vai augstskolu.

Par 2012.gada nevārdu tika pasludināts "upuru abonements" ("Opfer-Abo"), bet par 2011.gada - "kebabu slepkavības" ("Döner-Morde").

Par "kebabu slepkavībām" policija un mediji vairāku gadu garumā dēvēja turku un grieķu izcelsmes iedzīvotāju sērijveida slepkavības. Žūrija norādīja, ka šī vārdu salikuma lietošana trivializē slepkavības, turklāt tas ir diskriminējoši pret upuriem.

Vārdkopu "upuru abonements" vairākās intervijās bija lietojis populārais laika ziņu diktors Jergs Kahelmans, lai raksturotu to, kā sievietes vācu sabiedrībā var darboties savu interešu labā, pret vīriešiem izvirzot melīgas apsūdzības, arī apsūdzot viņus izvarošanā.

Komentāri