Ķīnā arestēts valsts prominentākais uiguru akadēmiķis, Mixnews.lv

Ķīnā arestēts valsts prominentākais uiguru akadēmiķis

фото

Pasaulē | 2014. gada 17. janvārī plkst. 16:34

Ķīnas policija aizturējusi valsts prominentāko uiguru akadēmiķi Ilhamu Tohti, kurš atklāti kritizē oficiālo politiku Siņdzjanas rajonā, ceturtdien paziņojusi valdība, ziņo LETA-REUTERS.

Tohti arestēts savās mājās trešdien uz aizdomu pamata par likuma pārkāpšanu.

Viņa atrašanās vieta nav zināma, aģentūrai "Reuters" atklāja Tohti sieva un tuvākie draugi.

Siņdzjanā gandrīz puse no 20 miljoniem iedzīvotāju ir uiguri. Reģionā sporādiski uzliesmo vardarbība. Valdība tajā vaino ekstrēmistus, bet uiguru aktīvisti - starpkopienu spriedzi.

Vardarbīgos nemieros pagājušajā gadā reģionā dzīvību zaudēja vismaz 91 cilvēks, liecina cilvēktiesību aktīvistu apkopotā informācija.

Tohti ir apšaubījis valdības versijas par vairākiem incidentiem, kuros iesaistīti uiguri, tostarp gadījumu pagājušā gada oktobra beigās, kas Pekinas Tjaņaņmeņas laukumā apvidus automašīna ietriecās cilvēku pūlī un aizdegās. Incidentā dzīvību zaudēja trīs automašīnā esošās personas, kā arī divi tūristi.

Pekina šo incidentu klasificēja kā teroraktu un trīs transporta līdzeklī bojāgājušos cilvēkus identificēja kā Siņdzjanas uigurus.

Pekina uigurus apsūdz separātismā, piedēvējot tiem sakarus ar starptautiskiem teroristu grupējumiem un izvēršot pret tiem represijas.

Cilvēktiesību aizstāvības grupas norāda, ka Pekina pārmērīgi pārspīlē uiguru separātisma draudus, lai attaisnotu brutālās represijas.

Daudzi uiguri pārmet valdībai reliģijas un kultūras ierobežošanu, kā arī masveidīgo haņa ķīniešu pieplūdumu, padarot uigurus par minoritāti pašu zemē.

Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis informēja, ka Tohti tiek turēts aizdomās par likuma pārkāpšanu. "Sabiedriskās drošības orgāni ir aizturējuši viņu saskaņā ar likumu. Attiecīgie departamenti tagad tiks galā ar viņu saskaņā ar likumu," paziņoja ministrijas pārstāvis.

ASV Valsts departaments paziņojis, ka ziņas par Tohti un vismaz sešu viņa studentu arestu rada nopietnas bažas.

Valsts departamenta preses sekretāres Dženas Psaki paziņojumā norādīts, ka Tohti aizturēšana acīmredzot ir daļa no arestiem, kuri vērsti pret juristiem, kas aizstāv sabiedrības intereses, interneta aktīvistiem, žurnālistiem, reliģiskajiem līderiem un citiem, kuri "miermīlīgi izaicina oficiālo Ķīnas politiku un darbību".

Tohti sieva telefonintervijā "Reuters" atklāja, ka viņu dzīvoklī ieradušies aptuveni 30 policisti no Siņdzjanas un Pekinas. Viņi arestējuši Tohti, konfiscējuši viņa datoru un grāmatas un nav viņai paskaidrojuši aresta iemeslus.

"Es uzticos savam vīram. Viņš nav darījis neko pretlikumīgu," uzsvēra akadēmiķa sieva.

"Viss, ko viņš ir darījis, - rakstījis detalizētus rakstus, pētot iedzīvotājus Siņdzjanā," viņa piebilda.

Tohti ir ekonomikas profesors Pekinas Tautību universitātē, kas specializējas etnisko minoritāšu studijās.

Kā pastāstīja Tibetiešu rakstniece Ceringa Veise, Tohti pirms nedēļas sacījis viņai, ka dzirdējis - varasiestādes Siņdzjanā teikušas Pekinas policijai, ka vēlas viņu arestēt. Ber vēlāk bijušas ziņas, ka Pekina to nav apstiprinājusi.

Tohti juta, ka nonācis ļoti bīstamā stāvoklī, norādīja Veise.

Siņdzjanas reģiona valdības vadītājs Nurs Bekri paziņojis, ka šogad prioritāte ir sociālās stabilitātes saglabāšana, uzsverot, ka cīņa pret terorismu, separātismu un ekstrēmismu joprojām ir "hroniska, sarežģīta un smaga".

Tohti novembrī intervijā "Reuters" atklāja, ka valsts drošības aģenti draudējuši viņam ar fizisku izrēķināšanos par runāšanu ar ārvalstu medijiem.

Starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas "Human Rights Watch" (HRW) pētnieks Nikolas Bekalins uzskata, ka Tohti aizturēšana atspoguļo Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina arvien striktāko nostāju pret Siņdzjanu.

Bekalins norādīja, ka Tohti var tikt apsūdzēts kūdīšanā uz separātismu, par ko maksimālais sods ir mūža ieslodzījums, kaut nedz viņa darbos, nedz rīcībā nav nekā tāda, ko varētu uzskatīt par draudu valsts drošībai.

Komentāri