Rietumvalstu līderi apsveic Sīrijas opozīcijas lēmumu piedalīties miera sarunās, Mixnews.lv

Rietumvalstu līderi apsveic Sīrijas opozīcijas lēmumu piedalīties miera sarunās

фото

Pasaulē | 2014. gada 19. janvārī plkst. 15:17

Rietumvalstu līderi apsveikuši Sīrijas opozīcijas lēmumu piedalīties nākamajā nedēļā Šveicē gaidāmajās starptautiskajās miera sarunās, ziņo LETA-AFP.

Pēc nedēļām ilgas svārstīšanās un draudiem boikotēt miera konferenci, kur klāt būs arī Damaskas režīma pārstāvji, sašķeltā un neviendabīgā Nacionālā koalīcija sestdien Stambulā beidzot izlēma tajā piedalīties, vienlaikus neslēpjot, ka tās mērķis joprojām ir gāzt prezidentu Bašaru al Asadu.

Savukārt Sīrijas valdība, tuvojoties sarunām, šonedēļ paziņoja, ka ir gatava uz zināmu piekāpšanos, kas ietvertu ieslodzīto apmaiņu un drošības plānu Alepo pilsētai, bet uzsvēra, ka nevar būt nekādas runas par prezidenta atkāpšanos.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs un Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss opozīcijas lēmumu nosaukuši par "drosmīgu izšķiršanos". Kerijs izteicis cerību, ka šis ceļš galu galā vedīs sīriešus "uz labāku nākotni".

"Mēs visi zinām, ka šis process būs grūts, bet gribu teikt Sīrijas tautai - mēs jūs atbalstīsim katrā šī ceļa jūdzē," viņš paziņojis.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs atzinis, ka šāds lēmums bijis grūts, bet Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers to nosaucis par "vāru cerības staru".

Apspriedē Stambulā lēmums piedalīties miera sarunās tika pieņemts ar 58 balsīm pret 14, taču zīmīgi, ka liela daļa no aptuveni 120 delegātiem balsošanā vispār nepiedalījās, un tas liek domāt, ka domstarpības opozīcijas vidū joprojām ir dziļas.

Opozīcijas līderis Ahmads Džarba uzsvēra, ka Nacionālās koalīcijas mērķis ir gāzt "miesnieku Asadu", tikmēr Brīvās Sīrijas armijas (BSA) vadītājs ģenerālis Salims Idriss aicināja meklēt mierīgu risinājumu, kas izbeigtu Sīrijas karu, un vienlaikus mudināja opozīciju darboties, lai pieliktu punktu Asada varai.

Opozīcijas delegācijā tiks iekļauti diplomāti, politiķi, juristi un BSA pārstāvji.

Komentāri