ES un ASV aptur daļu Irānai piemēroto sankciju, Mixnews.lv

ES un ASV aptur daļu Irānai piemēroto sankciju

фото

Pasaulē | 2014. gada 20. janvārī plkst. 20:55

Eiropas Savienība (ES) pirmdien apturējusi daļu Irānai piemēroto sankciju, kā to nosaka Irānas un pasaules lielvaru vienošanās par Islāma Republikas kodolprogrammas ierobežošanu, ziņo LETA-AFP.

Līdzīgu soli spērušas arī Savienotās Valstis. Savukārt Kanāda paziņojusi, ka Irānai piemērotās sankcijas neatvieglos un gadījumā, ja vienošanās izrādīsies neveiksmīga, aicinās starptautisko sabiedrību sankcijas atjaunot.

Saskaņā ar vienošanos, kas stājās spēkā pirmdien, 20.janvārī, zināmi ES ierobežojošie pasākumi pret Irānu apturēti uz sešiem mēnešiem, paziņojusi ES, piebilstot, ka pēc abpusējas piekrišanas sešu mēnešu periods var tikt pagarināts.

Arī ASV valsts sekretārs Džons Kerijs apstiprinājis dokumentu par sankciju atvieglošanu Irānai. Pirmdien tas tiks nosūtīts uz Kongresu, informēja ASV Valsts departamenta preses sekretāre Džena Psaki.

"Irāna ir sākusi spert konkrētus un pārbaudāmus soļus, lai apturētu savu kodolprogrammu," norādīja Psaki, piebilstot, ka tā ir "līdz šim nepieredzēta iespēja" kliedēt globālās bažas par Teherānas kodolprogrammu.

Portāls Mixnews.lv jau ziņoja, ka 24.novembrī Irāna un lielvaru grupa P5+1 - ASV, Lielbritānija, Francija, Krievija, Ķīna un Vācija - Ženēvā panāca pagaidu vienošanos, kas paredz Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret Irānai noteikto starptautisko sankciju mazināšanu.

ANO Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) apstiprinājusi, ka Irāna pirmdien, kā plānots, sākusi savas kodolprogrammas daļēju iesaldēšanu. Plānots, ka drīz pēc tam, kad spēkā būs stājusies šī pagaidu vienošanās, Teherāna un pasaules lielvaras sāks sarunas par galīgo atrisinājumu saspīlējumam, ko izraisījusi Irānas kodolprogramma.

Pagaidām ES ārlietu ministri vienojušies par daļēju sankciju atvieglošanu, tostarp piekrituši apturēt 2012.gadā pieņemto aizliegumu Eiropas firmām apdrošināt un transportēt Irānas naftu jebkur pasaulē. Tiek lēsts, ka šis aizliegums noveda pie vairāk nekā 50% samazinājuma Irānas naftas eksportā.

ES arī apturēs aizliegumu tirgoties ar Irānu ar zeltu, dārgmetāliem un petroķīmiskajiem produktiem, un paaugstinās griestus finanšu pārvedumiem, kas nav saistīti ar spēkā esošajām sankcijām.

Komentāri