Aizvien pieaug satraukums par eiropiešu iesaistīšanos Sīrijas karā, Mixnews.lv

Aizvien pieaug satraukums par eiropiešu iesaistīšanos Sīrijas karā (1)

фото

Pasaulē | 2014. gada 23. janvārī plkst. 10:12

Lielbritānijā, Francijā un Beļģijā spēkā pieņemas satraukums par jaunajiem Eiropas džihādistiem, kas iesaistās Sīrijas karā, ziņo LETA-AFP.

Eiropas valstu drošības dienesti bažījas, ka pēc atgriešanās no Sīrijas, kur džihādisti būs guvuši kauju pieredzi, gaidāms nopietns drošības apdraudējums.

Desmitiem eiropiešu jau zaudējuši dzīvību asiņainā Sīrijas karā, kas nerimstas jau trīs gadus, un aizvien vairāk un vairāk eiropiešu mēro ceļu uz šo militārā konflikta plosīto valsti.

Francijas iekšlietu ministrs Manuels Valss nesen atzina, ka Sīrijā karo 250 Francijas pilsoņi, un vismaz 21 šajā valstī jau gājis bojā.

"Šis fenomens mani, maigi izsakoties, satrauc," svētdien sacīja ministrs. "Manuprāt, tās ir lielākās briesmas, ar kurām mums tuvākajos gados būs jāsaskaras."

Tikmēr Beļģijas ārlietu ministrs Didjē Rendērs paziņojis, ka Sīrijā kaujās nogalināti vairāk nekā 20 Beļģijas pilsoņi. Beļģijas eksperti lēš, ka Sīrijas karā šobrīd iesaistījušies vairāk nekā 200 Beļģijas pilsoņi.

Savukārt Vācijas apkopotie dati liecina, ka līdz šim uz Sīriju devušies vairāk nekā 270 Vācijas pilsoņi, un vismaz 15 gājuši bojā.

Britu fonds "Quilliam Foundation", kas pēta ekstrēmisma apkarošanu, lēš, ka britu džihādistu skaits Sīrijā varētu būt robežās no 200 līdz 1200.

Kā norāda fonda pētnieks Usama Hasans, lai gan vairums turp devušies ar mērķi gāzt Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu, Lielbritānijas drošības dienestus pamatoti satraukusi iespējamība, ka daļa džihādistu varētu censties izmantot savas iegūtās prasmes arī pēc atgriešanās mājās. "Britu drošības dienesti norāda, ka atklājuši vairākus ar Sīriju saistītus plānus par uzbrukumiem Lielbritānijai, un tas nebūt nebūtu pārsteidzoši, mēs to pašu iepriekš esam pieredzējuši arī ar Afganistānu un Pakistānu," piebilda pētnieks.

"Eiropas džihādisti ir nasta un apkaunojums mērenajai Sīrijas opozīcijai, kas Eiropas valdībām apsolījusi neuzņemt šos cilvēkus," savukārt norāda islāma eksperts franču akadēmiķis Matjē Gidērs.

Taču Eiropas džihādistus "ar atplestām rokām" uzņemot ar starptautisko teroristu organizāciju "Al Qaeda" saistītie grupējumi, tostarp "Al Nusra" un "Irākas un Levantes islāma valsts" (ISIS).

Hasans norāda, ka britu varasiestādes uzrauga nemierniekus, kas atgriezušies no Sīrijas, un to apliecina arī virkne arestu.

Lielbritānijas policija pēdējās nedēļas laikā saistībā ar aizdomām terorismā aizturējusi sešus cilvēkus.

Komentāri 1
Munispirms 5 gadiem
Dienestiem vajag strādāt, nevis satraukties.
Un ko var gribēt, ja asadisti ar krievu ieročiem izrikojas vēl sadistiskāk kā teroristi?
Ne visi spēj uz to vienaldzīgi noskatīties...