Pēc Alžīrijas armijas operācijas par daļu no ķīlniekiem ziņu nav (papildināts 13:20), Mixnews.lv

Pēc Alžīrijas armijas operācijas par daļu no ķīlniekiem ziņu nav (papildināts 13:20)

фото

Pasaulē | 2013. gada 18. janvārī plkst. 11:26

Pēc Alžīrijas armijas ķīlnieku atbrīvošanas operācijas daļa teroristu gūstekņu piektdien joprojām nav atrasta, pēc ārzemju mediju materialiem ziņo LETA.

Daži no teroristiem, kas gāzes ieguves rūpnīcā Alžīrijas dienvidos trešdien sagrāba ķīlniekus, joprojām nav nogalināti vai sagūstīti un atrodas armijas aplenkumā, pavēstījis kāds avots drošības spēkos.

Avots aģentūrai AFP sacīja, ka grupa teroristu "joprojām tiek turēta aplenkumā", un piebilda, ka "grūti apspriest operāciju, kas turpinās".

Lai gan Alžīrijas varasiestādes paziņojušas, ka ķīlnieku atbrīvošanas operācija beigusies jau ceturtdienas vakarā, ASV un Lielbritānijas amatpersonas jau iepriekš pauda viedokli, ka piektdien tā varētu atsākties.

Arī Londona piektdien arī paziņojusi, ka daži ķīlnieki joprojām esot teroristu gūstā.

Vietējā televīzija informēja, ka četri no rietumvalstu pilsoņiem, kurus gāzes ieguves kompleksā Alžīrijas dienvidos trešdien sagrāba islāmistu kaujinieki, ir nogalināti.

Daži no ķīlniekiem ir atbrīvoti, taču viņu skaits nav zināms. Vienlaikus tiek ziņots, ka daļa atbrīvoto ir ievainoti.

Kā apgalvoja paši teroristi, pēc trešdienas rītā notikušā uzbrukuma, viņu rokās atradās 41 ārvalstu pilsonis.

Kopējais gūstekņu skaits, ieskaitot arī vietējos strādniekus, mērāms vairākos simtos, un tiek ziņots ka nogalināto vidū ir vismaz daži desmiti alžīriešu.

Aģentūra "Reuters" vēsta, ka kopumā operācijas laikā nogalināti 30 ķīlnieki un vismaz 11 teroristi.

Kāds avots aģentūrai sacījis, ka starp bojāgājušajiem rietumniekiem esot viens Francijas, divi Lielbritānijas un divi Japānas pilsoņi. Astoņi nogalinātie esot alžīrieši, bet pārējo valsts piederība neesot zināma.

Savukārt Alžīrijas oficiālā aģentūra ASP ziņo, ka atbrīvoto vidū ir līdz pat sešiem simtiem alžīriešu, kā arī četri ārvalstnieki - divi skoti, viens francūzis un viens kenijietis.

Tikmēr ASV amatpersonas televīzijas kanālam ABC teikušas, ka atbrīvoti pieci amerikāņi, kas jau izvesti no Alžīrijas.

Savukārt Japāna ziņo, ka izglābti trīs tās pilsoņi, bet par 14 likteni informācijas joprojām nav.

Aģentūra "Reuters" ziņo arī par kādu īru inženieri, kas ir starp izdzīvojušajiem ķīlniekiem. Viņš savukārt stāstījis, ka redzējis, kā Alžīrijas armijas uguns rezultātā eksplodējušas četras apvidus automašīnas pilnas ar ķīlniekiem.

Arī Alžīrijas radio apstiprina, ka alžīriešu drošības spēki esot atklājuši uguni uz vismaz diviem apvidus automobiļiem, kas centušies izlauzties no aplenkuma.

Tiek ziņots, ka daļai no automašīnās esošajiem ķīlniekiem esot bijušas uzvilktas vestes ar sprāgstvielām.

Iepriekš tika ziņots, ka starp islāmistu sagrābtajiem ārvalstniekiem esot arī rumāņi, norvēģi un kāds austrietis.

Iepriekš teroristu grupējums, kas uzņēmās atbildību par uzbrukumu, apgalvoja, ka akcijā piedalās vairāki desmiti kaujinieku. Šobrīd joprojām nav skaidrs, kas noticis ar atlikušajiem teroristiem.

Saskaņā ar teroristu pārstāvju iepriekš izplatītajām ziņām operācijas laikā esot nogalināti vismaz 34 ārvalstu ķīlnieki un 14 islāmistu kaujinieki, bet izdzīvojuši tikai septiņi rietumvalstu pilsoņi.

Tikmēr aģentūra AFP, atsaucoties uz amatpersonām, vēsta, ka pēc ceturtdienas vakarā veiktā uzbrukuma, armija vēl neesot pārņēmusi savā kontrolē visu teroristu sagrābto kompleksu, kas joprojām tiekot pārmeklēts.

Arī kāda britu amatpersona televīzijas kanālam CNN piektdien apstiprinājusi, ka atsevišķās teroristu sagrābtā gāzes ieguves kompleksa vietās "turpinās aktivitāte".

Lai gan Alžīrijas varasiestādes apgalvo, ka operācija ceturtdienas vakarā ir pabeigta, ASV un Lielbritānijas amatpersonas uzskata, ka piektdien tā varētu atsākties.

Kamēr no Alžīrijas pienākošās ziņas joprojām ir pretrunīgas un neskaidras, rietumvalstu līderi neslēpj savu neapmierinātību ar informācijas trūkumu no alžīriešu varasiestāžu puses.

Rietumvalstis arī norādījušas, ka nav saņēmušas nekādus brīdinājumus par Alžīrijas drošības spēku iecerēto operāciju.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons Alžīrijas ķīlnieku krīzes dēļ atlicis piektdien iecerēto runu par Londonas turpmākajām attiecībām ar Eiropas Savienību, vienlaikus brīdinot, ka britiem jāgatavojas jaunām sliktām ziņām par teroristu sagrābto līdzpilsoņu likteni. Ceturtdienas vakarā, televīzijas uzrunā Kemerons ļāva noprast, ka Alžīrijas armijas operācijas laikā daļa britu ķīlnieku, iespējams, gājusi bojā.

Kā ziņots, trešdien agri no rīta netālu no In Amenasas Alžīrijas dienvidos teroristi uzbruka autobusam, ar kuru tur esošās naftas ieguves rūpnīcas strādnieki tika vesti uz lidostu, bet kad pavadošā apsardzes vienība tos atsita, viņi devās uz pašu rūpnīcu un tai blakus izvietoto darbinieku apmetni, kur sagrāba ķīlniekus.

In Amenasas gāzes lauks atrodas dziļi Sahāras tuksnesī aptuveni 60 kilometrus no Alžīrijas un Lībijas robežas un 1300 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Alžīras.

In Amenasas gāzes lauks nodrošina 10% no kopējā Alžīrijas gāzes ieguves apjoma, un liela daļa no tur iegūtās dabasgāzes tiek eksportēta uz Eiropu.

Apšaudē, kas izcēlās pirms teroristi sagrāba savās rokās gāzes ieguves rūpnīcu un strādnieku apmetni, tika nogalināti vismaz divi cilvēki - kāds brits un alžīrietis.

Iepriekš tika ziņots, ka noslepkavots arī kāds francūzis.

Saskaņā ar Alžīrijas Iekšlietu ministrija sniegto informāciju šajā apšaudē vēl seši cilvēki tika ievainoti, tostarp vēl viens brits, kāds skots un norvēģis, kā arī viens alžīriešu apsargs un divi policisti.

Kā iepriekš pavēstījis Alžīrijas iekšlietu ministrs Dahu Ulds Kabila, kaujinieki līdz ar sagrābtajiem ķīlniekiem esot vēlējušies valsti pamest, taču varasiestādes viņu prasību noraidījušas, kā arī atteikušās veikt jebkādas sarunas ar teroristiem.

Viņš arī apgalvoja, ka nolaupītāji esot alžīrieši, kas rīkojoties saskaņā ar Mohtara Belmohtara pavēlēm.

Kabila noliedza, ka teroristi būtu ieradušies no Lībijas vai Mali.

Belmohtars ir viens no "Al Qaeda" Magribas atzara (AQIM) līderiem.

Pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados viņš cīnījies pret PSRS armiju Afganistānā, bet pēc konflikta ar citiem vietējiem "Al Qaeda" līderiem Belmohtars nesen Sahārā izveidojis pats savu grupējumu.

Francijas izlūkdienests viņu dēvē par "Nenotveramo", kamēr vietējie iedzīvotāji, pateicoties Belmohtara darbībai cigarešu kontrabandas biznesā, viņu iesaukuši par "Misteru Mārlboro". Viņa saistība ar islāmistiem, kas pagājušajā gadā sagrābuši savā kontrolē Mali ziemeļdaļu, nav skaidra.

Tomēr tiek uzskatīts, ka pats Belmohtars ķīlnieku sagrābšanā In Amenasā nav piedalījies un to vadījis no attāluma.

Tikmēr tiek ziņots, ka tiešais teroristu komandieris Abu al Baraa ķīlnieku atbrīvošanas operācijas laikā ir nogalināts.

Paziņojumā, kas tika ievietots Mauritānijas interneta vietnē "Alakhbar", atbildību par uzbrukumu uzņēmās grupējums, kas sevi dēvē par "Tie, kas parakstījušies ar asinīm".

Iepriekš atbildību par notikušo uzņēmās vēl viens grupējums - "Haleda Abu al Abasa brigāde". Abi minētie grupējumi esot Belmohtara pakļautībā.

Teroristi paziņoja, ka viņu akcija esot atriebība Alžīrijai par tās gaisa telpas atvēršanu Francijas gaisa spēkiem operāciju veikšanai pret Mali islāmistiem.

Viņi arī pieprasījuši Parīzei izbeigt militārās operācijas Mali ziemeļos, kā arī atbrīvot Alžīrijas cietumos esošos islāmistus, kas nogādājami Mali.

Tomēr Rietumu amatpersonas paudušas šaubas, ka teroristu uzbrukums gāzes ieguves rūpnīcai Alžīrijā tieši saistīts ar notikumiem Mali, jo šāda mēroga operācijai būtu nepieciešams ilgāks sagatavošanās periods nekā laiks, kas pagājis kopš 11.janvāra, kad Francijas gaisa spēki uzsāka uzlidojumus islāmistu kaujiniekiem mali ziemeļos.

Iespējamais akcijas organizators Belmohtars iepriekš bieži izmantojis ķīlnieku sagrābšanu, cenšoties izspiest izpirkuma naudu.

foto: lat.mixnews.lv

Komentāri