Ukrainā nemieri izplatās uz reģioniem (Papildināts 20:51, FOTO), Mixnews.lv

Ukrainā nemieri izplatās uz reģioniem (Papildināts 20:51, FOTO)

фото

Pasaulē | 2014. gada 24. janvārī plkst. 20:51

Protesti no Kijevas ceturtdien pārsviedās arī uz citiem Ukrainas reģioniem, kur opozīcijas aktīvisti sākuši ieņemt apgabalu administrācijas ēkas, pieprasot mainīt valdību un izvest drošības spēkus no galvaspilsētas, ziņo LETA-SEGODNJA.

Ceturtdien un naktī uz piektdienu protestētāji ieņēmuši vai mēģinājuši ieņemt apgabalu administrācijas ēkas Ļvovā, Rivnē, Čarkasos, Ivanofrankivskā, Ternopiļā, Hmeļņickā un Žitomirā.

фото

Vissīvākās sadursmes norisinājās Čerkasos, kur ceturtdienas vakarā pie apgabala administrācijas ēkas sapulcējās 20 000 cilvēku. Miliči, kas bija ieslēgušies ēkā, apmētāja protestētājus, kuri centās tajā iekļūt, ar trokšņa granātām un aplaistīja ar aukstu ūdeni no ugunsdzēsības šļūtenēm.

Kāds milicis no ceturtā stāva loga uz protestētāju galvām uzmeta puķupodu, ievainojot kādu meiteni, kuru nogādāja slimnīcā. Lai gan daļai protestētāju, izsitot logus un izgāžot durvis, ēkā izdevās ielauzties, to sagrābt tie nespēja. Tomēr opozīcijas aktīvistiem, neskatoties uz miliču gaisā raidītajiem brīdinājuma šāvieniem, izdevās sagrābt blakus esošo apgabala padomes ēku.

фото

Tikmēr Rivnē apgabala administrācijas ēku protestētājiem, izgāžot slēgtās durvis, izdevās ieņemt bez lielas pretestības.

Šobrīd opozīcijas aktīvisti ir iebarikādējušies ieņemtajā namā, bet pieejas tai sedz barikādes, kas saslietas no sniega maisiem un riepām. Tomēr arī Rivnē neiztika bez nelieliem incidentiem. Nezināmi cilvēki pūlī palaida kādu gāzi, un tā rezultātā izcēlās panika un drūzmēšanās. Par cietušajiem gan ziņas nav saņemtas.

фото

Ļvovā opozīcijas aktīvisti, kas ceturtdien ieņēma apgabala administrācijas ēku, piespieda tās vadītāju Oļegu Salo parakstīt iesniegumu par amata atstāšanu un paziņoja, ka namu bloķēs līdz revolūcijas uzvarai. Salo gan vēlāk paziņoja, ka iesniegumu viņš parakstījis spiediena rezultātā un tas uzskatāms par spēkā neesošu. Arī Ļvovā ap administrācijas ēku ir uzslietas barikādes.

фото

Līdzīga situācija naktī uz piektdienu izveidojās arī Ivanofrankivskā, kur opozīcijas aktīvisti ielauzās apgabala administrācijas priekšsēdētāja Vasīlija Čudnova kabinetā un pieprasīja viņa atkāpšanos.

Tikmēr Ternopiļā izcēlās sadursmes starp protestētājiem un miliciju, kas mēģināja apturēt ļaudis, kuri ceturtdienas vakarā sapulcējās pie apgabala administrācijas ēkas. Tomēr aktīvistiem izdevās namā ielauzties.

Administrācijas ēkas durvis no ārpuses sargāja vietējā milicija, bet iekšpusē bija iebarikādējušies milicijas īpašo uzdevumu vienības "Berkut" kaujinieki. Sākumā pūlis pa vienam vien no ēkas apsargu pulciņa izrāva miličus, kuriem tika norauti uzpleči, bet paši kārtības sargi pa ļaužu rokām tika aizvadīti prom no ielenktā nama. Pēc tam uzbrucēji izgāza durvis un ielauzās ēkā.

"Berkut" kaujiniekiem protestētāji pieprasīja noņemt ķiveres un parādīt savas sejas, taču tie metās bēgt pa rezerves izeju. Tajā pašā laikā Žitomirā mēģinājums ieņemt apgabala administrācijas ēku bija neveiksmīgs. Taču vairāki tūkstoši cilvēku bloķēja pilsētas galveno ielu.

Tikmēr Hmeļņickā apgabala administrācijas ēka ir ieņemta. Protestētāji bloķējuši visas pieejas, taču paziņojuši, ka netraucēs ierēdņu darbam. Viņi izveidojuši dzīvo koridoru, pa kuru tie var nokļūt savās darbavietās vai arī namu atstāt. Savukārt piektdien protestētājiem izdevies ieņemt apgabala administrācijas ēku Čerņivcos, no kuras miliči izveduši tur esošos darbiniekus.

Aizbēdzis arī apgabala administrācijas vadītājs Mihails Papijevs. Pūlis bēgošos miličus pavadīja ar saucieniem "Gaņba" ("Kauns"). Ēkā atradās aptuveni 100 milicijas īpašo uzdevumu vienības "Berkut" kaujinieku un iekšlietu karaspēka karavīru. Viņi pret protestētājiem pielietoja trokšņu granātas un asaru gāzi. Cietuši vairāki demonstranti un žurnālisti.

Tikmēr protestētāji izlauza nama durvis un izsita vairākus logus, bet ēkā esošos drošībniekus nomētāja ar dūmu svecēm.

Ieņemtā nama komandanta pienākumus uzņēmies Ukrainas parlamenta deputāts Maksims Burbaks, kas pārstāv opozīcijā esošo partiju "Batkivščina" ("Tēvzeme"). Viņš paziņojis, ka uzbrukuma laikā bojātās durvis un logi tikšot nomainīti uz deputātu rēķina.

Šobrīd Čerņivcu iedzīvotāji veido pašaizsardzības vienības, kas apsargās apgabala administrācijas telpas. Tikmēr opozīcijas deputāti nobalsojuši par apgabala Tautas padomes (radas) veidošanu.

Situācija piektdien kļūs arvien nokaitētāka arī Luckā, kur aptuveni 5000 cilvēku sapulcējušies pie Volīnijas apgabala administrācijas ēkas un pieprasījuši administrācijas vadītāja Borisa Klimčuka demisiju. Klimčuks lūdza demonstrantiem laiku pārdomām, taču pēc divām stundām paziņoja, ka no amata atkāpties negrasās.

Tikmēr apgabala padomes priekšsēdētājs Vladimirs Voitovičs parakstījis iesniegumu par aiziešanu no amata. Stundu vēlāk viņa piemēram tomēr sekoja arī Klimčuks.

Šobrīd pūlis joprojām mēģina iekļūt apgabala administrācijas ēkā, kuras ieejas apsargā miliči.

Tikmēr Odesā pastiprināta apgabala administrācijas ēkas apsardze, un varasiestādes paziņojušas, ka esot gaidāms uzbrukums. To gan noliedz Odesas "Eiromaidana" dalībnieki, apgalvojot, ka varasiestāžu paziņojums esot provokācija.

Saskaņā ar jaunāko informāciju apgabalu administrācijas ēkas ir ieņemtas Ļvovā, Rivnē, Ternopiļā, Ivanofrankivskā un Čerņivcos. Uzbrukumi apgabalu administrācijas ēkām turpinās Čerkasos, Luckā, Žitomirā, Nikolajevā, Sumos un Vinnicā.

Savukārt Hmeļņickā apgabala administrācijas ēka ir bloķēta. Poltavā vietējās milicijas priekšniekam uzbrukumu pagaidām izdevies novērst, kopīgi ar demonstrantiem nodziedot Ukrainas himnu.

Komentāri