Avots drošības spēkos: Alžīrijā daļa ķīlnieku sagrābēju joprojām atrodas aplenkumā, Mixnews.lv

Avots drošības spēkos: Alžīrijā daļa ķīlnieku sagrābēju joprojām atrodas aplenkumā

фото

Pasaulē | 2013. gada 18. janvārī plkst. 16:49

Daži no teroristiem, kas gāzes ieguves rūpnīcā Alžīrijas dienvidos trešdien sagrāba ķīlniekus, joprojām nav nogalināti vai sagūstīti un atrodas armijas aplenkumā, piektdien pavēstīja kāds avots drošības spēkos, ziņo LETA-AFP.

Avots aģentūrai AFP sacīja, ka grupa teroristu "joprojām tiek turēta aplenkumā", un piebilda, ka "grūti apspriest operāciju, kas turpinās".

Lai gan Alžīrijas varasiestādes paziņojušas, ka ķīlnieku atbrīvošanas operācija beigusies jau ceturtdienas vakarā, ASV un Lielbritānijas amatpersonas jau iepriekš pauda viedokli, ka piektdien tā varētu atsākties.

Londona piektdien arī paziņojusi, ka daži ķīlnieki joprojām ir teroristu gūstā.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons piektdien savas valsts parlamentam sacīja, ka Alžīrijas armija gāzes ieguves rūpnīcā turpina vajāt teroristus un meklēt ķīlniekus.

Militārās operācijas pirmais posms ir noslēdzies, sacīja Kemerons, "tomēr tas ir liels un sarežģīts objekts, un viņi joprojām vajā teroristus, un, iespējams, daži ķīlnieki joprojām atrodas citās šī objekta vietās."

Kā vēsta nacionālā ziņu aģentūra APS, Alžīrijas armijas operācijā atbrīvoti gandrīz 650 ķīlnieki, kuru vidū ir aptuveni 70 ārzemnieki.

"Atbrīvoti teju 650 ķīlnieki, kuri tika sagūstīti teroristu grupas trešdienas uzbrukumā In Amenesas gāzes fabrikai, starp tiem ir 573 alžīrieši un vairāk nekā puse no 132 ārzemju ķīlniekiem," vēsta APS.

Ķīlnieku krīze trešdien sākās, kad islāmistu kaujinieki uzbruka diviem autobusiem, kas bija ceļā uz nomaļā tuksneša kompleksa lidlauku, nogalinot divus cilvēkus, arī kādu britu.

Pēc tam viņi uzbruka rūpnīcas dzīvokļu kompleksam, bet tad arī pašai rūpnīcai.

Atbildību par trešdienas uzbrukumu uzņēmies ar "Al Qaeda" saistītais islāma kaujinieku veterāns Mohtars Belmohtars.

Uzbrukums sarīkots, atriebjoties par pirms nedēļas sākto Francijas intervenci Mali, kur islāmisti, kas kontrolē valsts ziemeļdaļu, bija sākuši virzīties galvaspilsētas Bamako virzienā.

Tostarp Alžīrijas valdības ķīlnieku krīzes atrisināšanas centieni izpelnījušies starptautisku nopēlumu, izskanot ziņām, ka daudzi ārzemju ķīlnieki zaudējuši dzīvību armijas pretuzbrukumā.

Alžīrijas sabiedrisko attiecību ministrs Muhameds Saīds pavēstījis, ka "liels skaits" ķīlnieku ir atbrīvoti, taču ziņas, kas pienāk no notikumu vietas, liecina, ka lielākā daļa no gandrīz 600 atbrīvotajiem ķīlniekiem ir alžīrieši.

Kā apgalvoja paši teroristi, pēc trešdienas rītā notikušā uzbrukuma viņu rokās atradās 41 ārvalstu pilsonis un no tiem atbrīvota ir tikai neliela daļa.

Lielbritānija atzinusi, ka "terorisma incidents" joprojām turpinās.

"Šķiet, ka ķīlnieki joprojām ir gūstā, un iespējams, ka daži no viņiem ir briti," norādīja Ārlietu ministrijas pārstāve.

Tikmēr pieņemas spēkā kritika par Alžīrijas varasiestāžu sasteigto ķīlnieku atbrīvošanas operāciju.

Japānas Ārlietu ministrija izsaukusi Alžīrijas vēstnieku un pieprasījusi paskaidrojumus, kāpēc Tokija nav iepriekš brīdināta par uzbrukumu teroristiem.

Jau iepriekš Japāna paziņoja, ka izglābti trīs tās pilsoņi, bet par 14 likteni informācijas joprojām nav. Nav ziņu arī par 60 japāņu uzņēmuma JGS nodarbinātajiem filipīniešiem.

Saņemtas ziņas, ka atbrīvoti divi briti, bet par aptuveni 20 Lielbritānijas pilsoņu atrašanās vietu joprojām nekas nav zināms.

Londona jau ļāvusi noprast, ka bažījas par ļaunāko.

Norvēģu kompānija "Statoil", kas kopīgi ar britu enerģētikas gigantu BP un Alžīrijas valsts uzņēmumu apsaimnieko In Amenesas gāzes lauku, ziņo, ka joprojām bezvēsts prombūtnē ir astoņi tās nodarbinātie Norvēģijas pilsoņi.

Viens norvēģis ir atbrīvots, taču viņš ir ievainots.

Savukārt Francija vēsta, ka divi francūži ir drošībā, taču Parīzei neesot ziņu par diviem citiem, kas saskaņā ar iepriekš saņemtajām ziņām arī bija nonākuši islāmistu kaujinieku rokās.

Kā ziņots, izglābies ir kāds inženieris no Ziemeļīrijas, kurš savukārt stāstījis, ka redzējis, kā Alžīrijas armijas uguns rezultātā eksplodējušas četras apvidus automašīnas, pilnas ar ķīlniekiem.

Arī Alžīrijas radio apstiprina, ka alžīriešu drošības spēki esot atklājuši uguni uz vismaz diviem apvidus automobiļiem, kas centušies izlauzties no aplenkuma.

Tiek ziņots, ka daļai no automašīnās esošajiem ķīlniekiem esot bijušas uzvilktas vestes ar sprāgstvielām.

Saskaņā ar teroristu pārstāvju vēl ceturtdien izplatītajām ziņām operācijas laikā esot nogalināti vismaz 34 ārvalstu ķīlnieki un 14 islāmistu kaujinieki, bet izdzīvojuši tikai septiņi rietumvalstu pilsoņi.

Taču kāds avots alžīriešu drošības dienestos islāmistu minēto bojāgājušo ķīlnieku skaitu nosaucis par "fantāziju".

Tikmēr Starptautiskā Enerģētikas aģentūra atzinusi, ka ķīlnieku krīze Alžīrijā likusi parādīties "tumšam mākonim" virs gāzes un naftas piegādēm no Ziemeļāfrikas, bet Āzijas tirgos jau novērojams energoresursu cenu kāpums.

Komentāri