ASV Kongress slepeni apstiprinājis bruņojuma piegādes Sīrijas mērenajiem nemierniekiem, Mixnews.lv

ASV Kongress slepeni apstiprinājis bruņojuma piegādes Sīrijas mērenajiem nemierniekiem

фото

Pasaulē | 2014. gada 28. janvārī plkst. 20:19

ASV vieglie ieroči plūst pie Sīrijas nemiernieku "mērenajiem" grupējumiem valsts dienvidos, turklāt Savienoto Valstu Kongress apstiprinājis finansējumu bruņojumu piegādēm vēl vairākiem nākamajiem mēnešiem, pavēstīja ASV un Eiropas drošības struktūru amatpersonas, ziņo LETA-REUTERS.

Bruņojums caur Jordāniju tiek piegādāts nemierniekiem, kas nepārstāv islāmistu ideoloģijas grupējumus. Relatīvi mērenie nemiernieki saņem dažāda veida šaujamieročus, kā arī jaudīgāku bruņojumu, piemēram, prettanku raķetes.

Tiesa gan, mērenie nemiernieki netiek apgādāti ar pārnēsājamiem zenītraķešu kompleksiem, norādīja amatpersonas. Tos izmantojot, varētu tikt notriekti kā civilie, tā militārie lidaparāti.

Lēmumus par bruņojuma piegāžu finansēšanu 2014.fiskālajā gadā ASV Kongress pieņēmis slēgtās sēdēs, apliecināja divas amatpersonas.

Pastāvīgā bruņojuma plūsma ir kontrastā ar situāciju pagājušajā vasarā, kad ASV letālā militārā palīdzība Sīrijas nemierniekiem uz kādu laiku apsīka Kongresa iebildumu dēļ.

Kongresa komisijas apturēja bruņojuma piegādes uz vairākiem mēnešiem, pastāvot bažām par to, vai ASV bruņojumam būs izšķiroša loma nemiernieku centienos gāzt Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu un vai šie ieroči nenonāks islāmistu kaujinieku rokās.

ASV amatpersona, kas ir pazīstama ar neseno notikumu gaitu, sacīja, ka nacionālās drošības amatpersonas un Kongresa locekļi tagad ir guvuši lielāku pārliecību, ka Sīrijas dienvidos nogādātie ieroči nonāks un paliks mēreno nemiernieku rokās un nenokļūs pie džihādistu grupējumiem.

ASV un Eiropas amatpersonas norāda, ka mērenajiem nemierniekiem izdevies konsolidēt pozīcijas Sīrijas dienvidos, no kurienes tās cenšas izstumt ar "Al Qaeda" saistītos kaujiniekus. Radikālie nemiernieku grupējumi dominē ziemeļos un austrumos.

Mērenajiem nemierniekiem pēdējā laikā par labu arī esot nācis tas, ka kurdu grupējumi, kuri piegādājuši Kataras donoru finansētos ieročus kā mērenajiem, tā radikālajiem grupējumiem, lielā mērā samazinājuši līdzdalību bruņojuma piegādēs, apliecināja amatpersona.

Sīrijā patlaban izvērsušās sīvas kaujas ar "Al Qaeda" saistītā grupējuma "Islāma valsts Irākā un Levantē" (ISIL) un pārējo nemiernieku grupējumu starpā.

Saskaņā ar Londonā bāzētās aktīvistu organizācijas "Syrian Observatory for Human Rights" (SOHR) datiem kopš 3.janvāra ISIL kaujās ar citiem nemiernieku grupējumiem dzīvību zaudējuši aptuveni 1400 cilvēku.

Konfrontācija ISIL un pārējo nemiernieku grupējumu starpā pieauga vairāku mēnešu garumā, bet janvāra sākumā tā pārauga bruņotās sadursmēs.

Sīrijas nemiernieki sākotnēji pauda gandarījumu par ISIL iesaistīšanos cīņās pret prezidentu Bašaru al Asadu aprīlī, tomēr ar laiku grupējumu starpā sākās rīvēšanās un domstarpības. ISIL esot vēlējies dominēt nemiernieku kontrolētajos apvidos, noziedzies pret civilistiem un konkurējošajiem grupējumiem.

Kauju rezultātā ISIL zaudējis teritorijas Idlibas un Alepo provincēs, bet konsolidējis varu Rakas pilsētā - vienīgajā Sīrijas provinces galvaspilsētā, kas atrodas nemiernieku kontrolē.

ISIL pretinieku rindās ir arī cits ar "Al Qaeda" saistīts džihādistu grupējums "Al Nusra", kas pirms ISIL ietekmes straujā pieauguma tika uzskatīts par aktīvāko un nežēlīgāko Sīrijas nemiernieku formējumu. ISIL vairākās Sīrijas ziemeļdaļas pilsētās ieviesis šariata likumus, decembrī ziņoja starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Amnesty International". Grupējuma "slepenajos cietumos notiek spīdzināšana un patvarīgas slepkavības".

ISIL arestē sīriešus par smēķēšanu, laulības pārkāpšanu, pretošanos grupējuma varai un piederību citiem nemiernieku grupējumiem. "Al Qaeda" līderis Aimans az Zavahiri trešdien tīmeklī ievietotā audiovēstījumā aicināja izbeigt kaujas Sīrijas nemiernieku grupējumu starpā.

Zavahiri mudināja visus džihādistu grupējumus un "visus brīvos cilvēkus Sīrijā, kas grib gāzt [prezidentu Bašaru al] Asadu, nekavējoties izbeigt kaujas starp brāļiem džihādā un islāmā".

Sīrijas konfliktā, kas sākās 2011.gada martā, dzīvību zaudējuši 130 000 cilvēku, bet vairāki miljoni bijuši spiesti doties bēgļu gaitās.

Starptautiskās sabiedrības pūliņu rezultātā Šveicē patlaban noris Sīrijas valdības un opozīcijas miera sarunas. Tās sākās ar konferenci Montrē pilsētā 22.janvārī, kurā piedalījās 45 valstu pārstāvji, un patlaban turpinās Ženēvā.

ANO un Arābu līgas īpašais sūtnis Lahdars Brahimi pirmdien pauda cerību, ka delegācijas drīzumā ķersies pie debatēm par pārejas valdības izveidošanu.

Komentāri