Obama uzrunā par stāvokli valstī sola vērsties pret nevienlīdzību, Mixnews.lv

Obama uzrunā par stāvokli valstī sola vērsties pret nevienlīdzību

фото

Pasaulē | 2014. gada 29. janvārī plkst. 09:17

ASV prezidents Baraks Obama otrdien savā ikgadējā uzrunā Kongresam par stāvokli valstī solīja apiet sašķelto Kongresu, lai vērstos pret ekonomisko nevienlīdzību, ziņo LETA-AFP/BBC.

Viņš solīja "spert soļus bez likumdošanas", kur vien tas būs iespējams, un pacelt minimālo algu federālo iestāžu līgumstrādniekiem.

Runājot par Irānu, viņš sacīja, ka uzliks veto jebkādām jaunām sankcijām, kuru dēļ varētu tikt izjaukts sarunu process.

"Padarīsim šo par rīcības gadu," mudināja Obama.

Atzīstot, ka nevienlīdzība ir padziļinājusies, bet virzība augšup pa sociālās hierarhijas kāpnēm apstājusies, prezidents piedāvāja "konkrētu un praktisku piedāvājumu komplektu, lai paātrinātu izaugsmi, stiprinātu vidusšķiru un uzbūvētu jaunas iespēju kāpnes uz vidusšķiru".

Obama aicināja Kongresu atjaunot bezdarba apdrošināšanu, kas nule kā ir beigusies 1,6 miljoniem cilvēku, un mudināja republikāņus izbeigt vēršanos pret viņa izloloto veselības aprūpes sistēmas reformu.

Prezidents uzsvēra, ka svarīga ir skolas izglītība bērnībā, augstskolu izglītības labāks līmenis un vienlīdzīgas iespējas sievietēm darba vietās. Viņš arī aicināja Kongresu apstiprināt nacionālo minimālās algas līmeni, kas patlaban ir 7,25 dolāri par stundu.

Obama mudināja Kongresu dot iespēju diplomātijai, lai atrisinātu desmit gadus ilgstošo konfrontāciju ar Irānu, kas izraisījusies tās kodolprogrammas dēļ.

Savā ikgadējā uzrunā pievēršoties ārpolitikas jautājumiem, Obama sacīja - "fakts ir tāds, ka briesmas saglabājas", un ka ASV, zinot par globālajiem draudiem, ir "jāsaglabā modrība".

"Laikā, kad mēs esam nostādījuši "Al Qaeda" vadības kodolu uz sakāves ceļa, draudi ir attīstījušies, "Al Qaeda" sabiedrotajiem un citiem ekstrēmistiem iesakņojoties citās pasaules daļās."

"Bet es noteikti esmu pārliecināts, ka mūsu līdera loma un mūsu drošība nevar būt atkarīga tikai no mūsu armijas."

"Būdams bruņoto spēku virspavēlnieks, es esmu pielietojis spēku, kad tas ir bijis nepieciešams, lai aizsargātu amerikāņu tautu, un es nekautrēšos to darīt, kamēr vien es būšu šajā amatā," solīja prezidents. "Tomēr es nesūtīšu mūs karavīrus stāties ceļā briesmām, ja vien tas nebūs patiesi nepieciešams."

Novembrī Teherāna ar sešām pasaules lielvarām parakstīja pagaidu vienošanos, kas paredz Irānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret starptautisko sankciju mazināšanu.

"Tā ir amerikāņu diplomātija, spiediena atbalstīta, kas pirmo reizi desmitgadē apturēja Irānas kodolprogrammas progresu un pavirzīja atsevišķas programmas daļas atpakaļ," sacīja Obama.

Sarunas par vispārējo vienošanos, kuras paredzēts sākt nākammēnes Ņujorkā, "būs sarežģītas", atzina Obama. "Tās var arī neizdoties."

"Sankcijas, kuras mēs bijām noteikuši, šo izdevību ir padarījušas iespējamu. Tomēr ļaujiet man to paust skaidri - ja Kongress man tagad atsūtīs jaunu sankciju likumprojektu, kas draud šīs sarunas nolaist no sliedēm, es tam uzlikšu veto," solīja Obama.

"Mūsu nacionālās drošības vārdā, lai būtu sekmes, mums ir jādod iespēja diplomātijai," uzsvēra prezidents.

Viņš arī pievērsās situācijai Ukrainā, kur pēc divus mēnešus ilgušajiem masu protestiem otrdien demisionēja valdība.

"Ukrainā mēs iestājamies par principu, ka visiem cilvēkiem ir tiesības izpaust sevi brīvi un miermīlīgi un viņiem ir teikšana par savas valsts nākotni," sacīja ASV prezidents.

Komentāri