Lietuva un Igaunija ar vērienīgiem pasākumiem pieminēs Baltijas ceļa 25.gadskārtu, Mixnews.lv

Lietuva un Igaunija ar vērienīgiem pasākumiem pieminēs Baltijas ceļa 25.gadskārtu

фото

Pasaulē | 2014. gada 29. janvārī plkst. 21:17

Lietuva un Igaunija jau sākušas gatavoties Baltijas ceļa 25.gadskārtas atcerei, ziņo LETA-ELTA.

Lietuvas valdības izveidotā darba grupa trešdien savā pirmajā sēdē apspriedusi dažādas gadadienas pasākumu idejas un priekšlikumus. Kā pastāstījis grupas vadītājs valdības kanclera pirmais vietnieks Remigijs Motuzs, šai darbā nolemts iesaistīt sabiedriskos darbiniekus, vēsturniekus un citu nozaru zinātniekus.

"Liels darbs paveikts agrākajos gados, atceroties Baltijas ceļa piecpadsmito un divdesmito gadskārtu, sadarbojoties ar latviešiem un igauņiem, tādēļ mēs turpināsim šo tradīciju," viņš piebildis.

Plānots šogad atceres pasākumos pēc iespējas plašāk iesaistīt ģimenes, dažādu paaudžu cilvēkus un ārzemju lietuviešus. Daži pasākumi Lietuvā jau kļuvuši par tradicionāliem, piemēram, starptautiskais stafetes skrējiens un skolēnu sacerējumu konkurss.

Tallinas dome šogad plāno rīkot vērienīgus pasākumus, pieminot Baltijas ceļa gadskārtu.

"Aptuveni 600 kilometrus garajai ļaužu ķēdei, kas tika organizēta 1989.gadā un stiepās no Tallinas caur Rīgu līdz Viļņai un kuru veidoja divi miljoni cilvēku, kas piesaistīja uzmanību 50.gadadienai kopš Molotova-Ribentropa pakta, kurš izšķīra Baltijas valstu likteni, neapšaubāmi, bija nenovērtējami liela loma Baltijas valstu cīņā par brīvību. Mēs esam izvirzījuši mērķi pieminēt šo notikumu cienīgā veidā," paziņojis Tallinas mērs Edgars Savisārs.

Viens no iecerētajiem pasākumiem būs tematisks koncerts, kas notiks Tallinā un vēl divās Igaunijas pilsētās, caur kurām gāja Baltijas ceļš, trešdien savā tīmekļa vietnē ziņo laikraksts "Postimees".

Jau maijā Igaunijas Tautas frontes muzejā tiks atklāta ceļojošā izstāde, kas laikā līdz 23.augustam rindas kārtībā apceļos arī citas Baltijas ceļā esošās pilsētas. Paredzēts, ka klajā tiks laista arī Baltijas ceļam veltīta dokumentālā filma un grāmata. Par godu Baltijas ceļam tiek rīkots arī velopārbrauciens, kas sāksies Pērnavā un beigsies Igaunijas galvaspilsētā.

1989.gada 23.augustā visu trīs tolaik vēl PSRS okupēto Baltijas valstu pilsoņi sadevās rokās, izveidojot dzīvo ķēdi no Tallinas līdz Viļņai un tādējādi paužot igauņu, latviešu un lietuviešu neapstrīdamo gribu atjaunot savu valstu neatkarību.

Šī akcija, kas ieguva Baltijas ceļa nosaukumu, lielā mērā lika saprast okupācijas varai un tās vietējām marionešu iestādēm, ka PSRS nāksies aiziet no okupētajām teritorijām. Šī akcija piesaistīja arī visas pārējās pasaules uzmanību, apliecinot tai, ka baltieši nesamierināsies ar "status quo" saglabāšanu.

Kopš tā laika arī citas tautas savu miermīlīgo neatkarības centienu apliecināšanai rīkojušas līdzīgas akcijas. Pēdējais šāds piemērs bija pagājušā gada septembrī rīkotais Katalonijas ceļš.

Foto: facebook.com/balticway2013

Komentāri