Grībauskaite kandidēs uz vēl vienu prezidenta pilnvaru termiņu, Mixnews.lv

Grībauskaite kandidēs uz vēl vienu prezidenta pilnvaru termiņu

фото

Pasaulē | 2014. gada 3. februārī plkst. 18:41

Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pirmdien paziņojusi, ka maijā paredzētajās vēlēšanās kandidēs uz vēl vienu piecu gadu pilnvaru termiņu, ziņo LETA-ELTA.

Par šo izšķiršanos viņa pavēstījusi pēc ilgas vilcināšanās, lai gan sabiedrība un politologi par to gandrīz nešaubījās un prezidentes aktivitātes pēdējā laikā jau lika domāt, ka viņa gatavojas piedalīties vēlēšanās. Vienlaikus publiskajā telpā tika izskanējuši arī pārspriedumi par Grībauskaites izredzēm pretendēt uz kādu no augstākajiem amatiem Eiropas institūcijās, ar ko eksperti daļēji skaidrojuši viņas vilcināšanos.

Kā savā paziņojumā uzsvērusi Grībauskaite, viņas lēmumu diktējusi vēlme "palīdzēt Lietuvai kļūt par valsti, kas nodrošina iespējas godprātīgiem cilvēkiem". "Pienākums pret Lietuvu un tās cilvēkiem man ir svarīgāks par personisko mieru, tādēļ nešaubīdamās izvēlos strādāt jūsu labā un kā neatkarīga kandidāte atkal piedalīšos Lietuvas prezidenta vēlēšanās," viņa norādījusi.

Pēc prezidentes teiktā, viņas pirmā pilnvaru termiņa laikā Lietuva kļuvusi stiprāka ekonomiskā ziņā un iemantojusi starptautiskās sabiedrības cieņu. Vienlaikus viņa norādījusi, ka līdz ar Lietuvas atgūšanos aktivizējušies arī ārējie un iekšējie spēki, kas cenšas graut un izlaupīt valsti, sēj destrukciju un neticību Lietuvai, bremzē valsts attīstībai svarīgus projektus, mīda kājām demokrātiskās un konstitucionālās vērtības.

"Lietuvu dala un skalda oligarhijas veidojumi, kas ieguvuši jaunas formas, attālinot mūsu visu cerības uz labāku dzīvi," piebildusi prezidente. Visu savu pilnvaru termiņu Grībauskaite turējusies popularitātes reitingu augšgalā, tomēr vairs ne tik pārliecinoši kā sākumā. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pašreizējā prezidente šobrīd vēlēšanās saņemtu lielāko atbalstu - vēlreiz šai amatā viņu gribētu redzēt vismaz 40% vēlētāju.

Tas nozīmē, ka atšķirībā no iepriekšējām vēlēšanām, kurās viņa jau pirmajā kārtā ieguva 68% vēlētāju balsu, šoreiz acīmredzot būs vajadzīga otrā balsošanas kārta.

Gatavību atbalstīt prezidenti jau iepriekš tika izteikušas Liberāļu kustība un "Tēvzemes savienība-Lietuvas kristīgie demokrāti".

Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija jau reģistrējusi piecus prezidenta amata kandidātus. Tie ir Eiropas Parlamenta deputāts sociāldemokrāts Zigmants Balčītis, Darba partijas pārstāvis Artūrs Paulausks, Ignalinas mērs, Zemnieku un zaļo savienības pārstāvis Bronis Rope, kā arī bijušais Grībauskaites galvenais padomnieks, Zaļo partijas vadītājs Lins Balsis un neatkarīgais kandidāts, Viļņas mērs Artūrs Zuoks, ko atbalstīs viņa paša izveidotā kustība "Taip" un Liberāļu un centra savienība. Kā neatkarīgais kandidāts vēlēšanās gatavojas piedalīties arī bezdarbnieks Alfrēds Aļukevičs.

Vēl nav skaidrs, vai savus kandidātus izvirzīs partija "Kārtība un taisnīgums" un Lietuvas poļu vēlēšanu akcija.

Kandidātu reģistrēšanai vēl palikušas nedaudz vairāk kā divas nedēļas. Skaidrojot Grībauskaites ilgo vilcināšanos atklāt, vai viņa kandidēs arī šajās vēlēšanās, politologi sprieda, ka viņa ir ieinteresēta pēc iespējas ilgāk uzturēt intrigu, vienlaikus pasargājoties no paredzamās kritikas, pēc iespējas saīsinot diskusiju ar sabiedrību un neļaujot arī pārējiem sāncenšiem "pienācīgi enerģiski iegriezt priekšvēlēšanu kampaņas dzirnavas".

Mediji atgādina, ka līdzīgu taktiku Grībauskaite, toreizējā Eiropas Savienības finanšu un budžeta komisāre, ieturēja arī iepriekšējā reizē, 2009.gadā, kad lēmumu par savas kandidatūras izvirzīšanu paziņoja tikai februāra nogalē, divarpus mēnešus pirms vēlēšanām, lai gan šādi pieņēmumi tika izteikti jau vairākus mēnešus.

Šogad prezidenta vēlēšanas Lietuvā notiks 11.maijā, ja būs nepieciešama arī otrā kārta, tā tiks rīkota 25.maijā.

Komentāri