ASV augstākā diplomāte Eiropas jautājumos atvainojas par lamāšanos uz ES (Papildināts), Mixnews.lv

ASV augstākā diplomāte Eiropas jautājumos atvainojas par lamāšanos uz ES (Papildināts)

фото

Pasaulē | 2014. gada 7. februārī plkst. 15:08

Papildināta visa ziņa

Jaunā ASV valsts sekretāra vietniece Eiropas jautājumos Viktorija Ņūlenda atvainojusies Eiropas Savienības (ES) kolēģiem par ES veltītiem lamuvārdiem saistībā ar tās reakciju uz krīzi Ukrainā, kas dzirdami internetā izliktā noklausītā telefonsarunā, ziņo LETA-AFP.

Pastāv aizdomas, ka aiz Ņūlendas telefonsarunas noklausīšanās un publiskošanas stāv Krievija.

Tikmēr ES atteikusies iesaistīties skandālā, ES augstās ārlietu pārstāves Ketrinas Eštones preses pārstāvei paziņojot, ka "mēs nesniedzam komentārus par nopludinātām iespējamām telefonsarunām". Arī pati Ņūlenda atteikusies sīkāk apspriest notikušo. "Es nekomentēšu privātu diplomātisku sarunu," viņa pavēstīja žurnālistiem Kijevā pēc tikšanās ar opozīciju un prezidentu Viktoru Janukoviču.

Vācijas kanclere Angela Merkele savukārt paziņojusi, ka šādus izteikumus uzskata par pilnīgi nepieņemamiem.

"Kanclere uzskata šo paziņojumu par pilnīgi nepieņemamu (..) un vēlas vēlreiz uzsvērt, ka Eštone dara izcilu darbu," norādīja Merkeles preses pārstāve. "ES turpinās savus intensīvos centienus nomierināt situāciju Ukrainā," viņa piebilda.

"Fuck the EU" ("piedrāzt ES"), saka Ņūlenda nesenā telefonsarunā ar ASV vēstnieku Kijevā Džefu Pjatu, kura kaut kādā veidā pārtverta un izlikta video koplietošanas vietnē "YouTube" ar krievu titriem.

"Ļaujiet man nodot, ka viņa sazinās ar saviem ES kolēģiem un, protams, viņa atvainojas," sacīja Valsts departamenta preses pārstāve Džena Psaki.

Viņa sacīja, ka viņai nav sīkākas informācijas, kā sarunu izdevies noklausīties un izlikt "YouTube", tomēr piebilda, ka "tas noteikti ir jauns krievu izlūkdienestu metožu zemiskuma līmenis".

Kā savukārt pavēstīja Baltā nama preses pārstāvis Džejs Kārnijs, fakts, ka par sarunu "tvītojusi Krievijas valdība, kaut ko saka par Krievijas lomu".

Ņūlenda un Pjats sarunā apsprieda Ukrainas prezidenta Janukoviča pagājušajā mēnesī izteikto piedāvājumu opozīcijas partijas "Batkivščina" frakcijas līderim Arsēnijam Jaceņukam kļūt par jauno premjerministru. "Es domāju, būtu lieliski palīdzēt salīmēt šo lietu un panākt, lai to salīmē ANO un (..), piedrāzt ES," sacījusi Ņūlenda.

Ņūlenda par ASV valsts sekretāra vietnieci Eiropas jautājumos tika iecelta pagājušā gada beigās. Jautāta, vai ASV ir atvainojušās, Merkeles pārstāve preses konferencē paziņoja, ka kontakti ir veikti, bet sīkāku informāciju neatklāja.

Vācijas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis norādīja, ka pastāv aizdomas, ka aiz Ņūlendas telefonsarunas noklausīšanās un publiskošanas stāv Krievija, kas vēlējusies ieriebt Savienotajām Valstīm par to veikto izspiegošanu, ko atklāja bijušais ASV izlūkdienestu līdzstrādnieks Edvards Snoudens.

"Tas parāda, ka telefonsarunu noklausīšanās ir stulba," piebilda ministrijas preses pārstāvis.

Komentāri