Lietuvas premjers Sočos ticies ar Gazprom vadītāju, Mixnews.lv

Lietuvas premjers Sočos ticies ar Gazprom vadītāju

фото

Pasaulē | 2014. gada 7. februārī plkst. 19:43

Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkevičs piektdien Sočos ticies ar Krievijas gāzes koncerna "Gazprom" valdes priekšsēdētāju Alekseju Milleru, ziņo LETA, atsaucoties uz biznesa ziņu portālu "Vz.lt".

Tikšanās laikā skartas abu pušu pozīcijas sarunās par taisnīgas gāzes cenas noteikšanu Lietuvai atbilstoši reālajai situācijai Eiropas tirgū.

Kā norādījis premjers, viņš apzinās, ka sarunu process nav vienkāršs, bet nepieciešama konstruktīva abu pušu attieksme, racionāls skatījums un reālistisks stāvokļa novērtējums. Viņš atzinis, ka sarunu process pēdējā laikā bija palēninājies, bet piektdienas tikšanās gaitā apspriesti visi jautājumi, ieskaitot gāzes cenas un gāzes tranzītu.

Pēc viņa teiktā, "Gazprom" atzīst, ka Eiropas Savienības (ES) Enerģētikas direktīvas Trešās paketes noteikumi nav apstrīdami.

"Tagad Lietuva jau ir iesniegusi galīgos priekšlikumus, un cerams, ka tikšanās ar "Gazprom" vadītāju paātrinās sarunu nobeigumu," sacījis Butkevičs, piebilzdams, ka sarunu darba grupām tuvākajā laikā būs jāpieņem lēmumi, kas apmierinātu abas puses.

Pēc atgriešanās Lietuvā viņš solījis informēt prezidenti Daļu Grībauskaiti un sabiedrību par "Gazprom" piedāvājumiem attiecībā uz gāzes cenām.

Savukārt "Gazprom" paziņojums presei par šo tikšanos ir ļoti īss un nekonkrēts - tajā esot skarts jautājums par gāzes piegādēm Lietuvai gan šobrīd, gan nākotnē, kad pēc nepilniem diviem gadiem beigsies ilgtermiņa piegādes līgums. "Gazprom" vēlētos, lai tiktu parakstīts jauns ilgtermiņa līgums, bet Lietuva vēl apsver, vai būtu vērts šādu līgumu slēgt, - īpaši tāpēc, ka jau šā gada beigās Klaipēdā būtu jāsāk darboties Lietuvas sašķidrinātās gāzes terminālim.

"Gazprom" arī norāda, ka Butkevičs un Millers runājuši par gāzes tranzīta drošības garantēšanu Kaļiņingradas apgabala virzienā.

Šī tikšanās notikusi aptuveni nedēļu pēc tam, kad gāzes kompānijas "Lietuvos dujos" akcionāru ārkārtas pilnsapulcē pieņemts lēmums rosināt arbitrāžas prasību pret "Gazprom", kas ir viens no šā uzņēmuma akcionāriem, lai panāktu gāzes cenu pazeminājumu.

Šādu risinājumu, kuru kā "Lietuvos dujos" akcionāre piedāvāja Lietuvas Enerģētikas ministrija, atbalstīja arī otra akcionāre - Vācijas kompānija "E.ON Ruhrgas International GmbH", savukārt trešais lielais akciju īpašnieks - "Gazprom" - balsoja pret to.

Vienlaikus akcionāru pilnsapulcē tika nolemts, ka gadījumā, ja vienošanās par cenu pazeminājumu līdz taisnīgam līmenim tiktu panākta, šķīrējtiesas process tiks apturēts.

Iepriekšējās valdības laikā Lietuva jau iesniedza Stokholmas starptautiskajā šķīrējtiesā prasību pret "Gazprom" par tirgus stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Saskaņā ar minēto prasību Krievijas koncernam varētu nākties kompensēt Lietuvas patērētājiem aptuveni pusotru miljardu eiro. Turklāt eksperti norāda, ka runa ir par iespējamu precedentu - ja Lietuva uzvarētu, tās paraugam varētu sekot arī citas valstis.

Pēc provizoriskiem datiem, pērn "Gazprom" Lietuvai piegādājis 2,7 miljardus kubikmetru gāzes par vienu no augstākajām cenām Eiropā - aptuveni 500 dolāriem par 1000 kubikmetriem.

Komentāri