Arī Zviedrijā pārstāvniecību EP varētu iegūt labējie radikāļi, Mixnews.lv

Arī Zviedrijā pārstāvniecību EP varētu iegūt labējie radikāļi (2)

фото

Pasaulē | 2014. gada 9. februārī plkst. 15:22

Visā Eiropā, tostarp Zviedrijā, spēcīgākas kļūst labējo radikāļu un eiroskeptiķu kustības. Šopavasar par vietām Eiropas parlamentā (EP) Zviedrijā cīnīsies "Zviedru demokrāti", kuri pie vēlētājiem dodas ar piedāvājumu krasi mainīt imigrācijas politiku, lai samazinātu iebraucēju skaitu par 95%, un pārskatīt Zviedrijas dalību Eiropas Savienībā (ES).

"Zviedru demokrāti" jau ir pārstāvēti nacionālajā parlamentā. Aptaujas rāda, ka pēdējo gadu laikā partija spējusi dubultot savu atbalstītāju skaitu - tas šobrīd svārstās ap 10% un solās būt gana augsts arī EP vēlēšanās.

Partijas biedrs Markus Vīčels, kurš ir viens no jaunākajiem deputātiem Zviedrijas parlamentā, intervijā "LETA video" pauž viedokli, ka partijas popularitāte aug, jo "daudzi cilvēki saprot, ka Eiropas Savienība vairs nav tāda, kāda tā bija agrāk. Tiem, kas vēlas vairāk demokrātijas, mēs esam vienīgā izvēle. Mēs vēlamies, lai Eiropas nācijas varētu pašas noteikt savu likteni".

"Tā vairs nav tā ES, kurai mēs pievienojāmies. Mūsuprāt, Zviedrija nedabūja to, par ko balsojām deviņdesmitajos. Mēs patiesībā dzīvojam jaunā ES, ar jauniem līgumiem - tādiem, kā Lisabonas līgums. Tie ir mainījuši ES. Turklāt mēs ES maksājam milzīgu naudu, kuru mums nekad vairs neredzēt," piebilda politiķis.

Partija ir ļoti kategoriska jautājumos, kas ir saistīti ar migrācijas politiku. Kamēr vairums zviedru politisko partiju apspriež integrācijas politiku, "Zviedru demokrāti" iestājas par to, lai faktiski slēgtu Zviedriju iebraucējiem. Savukārt esošos imigrantus partija vēlas pakļaut stingrākai integrācijas politikai.

"Līdz šim piekoptā integrācija politika ir panākusi to, ka Zviedrijas sabiedrībā ir izveidojušās daudzas mazas sabiedrības. Tā ir liela problēma. Tas rada arī problēmas ekonomiskā.," sacīja Vīčels, "tā kā esam labklājības valsts, mēs maksājam par visiem cilvēkiem, kuri mīt šeit Zviedrijā."

"Mēs vēlamies samazināt imigrāciju par 95%. Tas varbūt izklausās daudz, bet, ja paskatāmies uz Dāniju vai Somiju, tas nebūt neizskatās dīvaini. Vēl vairāk - mēs vēlamies, lai cilvēki, kuri šeit ir atbraukuši, kļūtu par šīs sabiedrības daļu, nevis būtu sabiedrība sabiedrībā," teica politiķis.

Oponenti "Zviedru demokrātus" dēvē pat par nacistiem, kam par iemeslu kalpojuši atsevišķu partijas radikālāk noskaņoto biedru ksenofobiski izteikumi, piemēram, priekšlikumi veidot rezervuāru zviedriem. Partijas vadība cenšas distancēties no šādām runām, veicot zināmas tīrīšanas biedru rindās un pūloties rādīt sevi mērenākā gaismā.

Gan galēji nacionāli noskaņotas, gan eiroskeptiķu partijas šobrīd ir gana izplatīta parādība arī citviet Eiropā. Eiropas Komisijas pērn veiktā aptauja rāda krasu eiroskeptiķu pieaugumu Spānijā, Lielbritānijā un Vācijā. Zviedrijas Eiropas politikas studiju institūta analītiķis Jorans von Sidous prognozē, ka "Zviedru demokrāti" tiks pārstāvēti nākamajā EP kopā ar līdzīgām partijām no citām Eiropas valstīm. Tomēr viņš uzskata, ka krasas politikas maiņas Briselē šie spēki nespēs panākt.

Komentāri 2
espirms 5 gadiem
Latvijā arī noklusētas divas lietas: elektrības tirgus liberalizācija ir ES prasība, ES!!! Un tas IR Dombrovska politikas sekas - par to dombrovski un Vienotības kangarus varam sodīt Eiroparlamenta vēlēšanās, balsojot par Eiroskeptiķiem - Grostiņu un Rubiku!
espirms 5 gadiem
Latvijā arī noklusētas divas lietas: elektrības tirgus liberalizācija ir ES prasība, ES!!! Un tas IR Dombrovska politikas sekas - par to dombrovski un Vienotības kangarus varam sodīt Eiroparlamenta vēlēšanās, balsojot par Eiroskeptiķiem - Grostiņu un Rubiku!