No Sīrijas izved trešo ķīmisko materiālu kravu, Mixnews.lv

No Sīrijas izved trešo ķīmisko materiālu kravu

фото

Pasaulē | 2014. gada 10. februārī plkst. 22:23

Izpildot vienošanos par Sīrijas ķīmisko ieroču arsenālu likvidēšanu, pirmdien no valsts ar kuģi izvesta trešā ķīmisko materiālu krava, atsaucoties uz ANO un Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas (OPCW) sniegto informāciju, ziņo LETA-AFP.

Sīkāku informāciju misija nesniedza, vien atklāja, ka kravu aizvedis norvēģu kravas kuģis, kuru pavadījuši citu valstu kuģi.

Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu paredz ANO Drošības padomes 27.septembrī pieņemtā rezolūcija, kas dod starptautiski saistošu spēku ASV un Krievijas sarunās panāktajam plānam likvidēt Sīrijas ķīmisko ieroču arsenālu, kas kopumā varētu būt 1000 tonnu liels.

Vienošanās paredz, ka visiem Sīrijas ķīmiskajiem ieročiem jābūt nodotiem starptautiskā kontrolē līdz 2014.gada vidum, bet pašas bīstamākās ķimikālijas paredzēts iznīcināt līdz 31.martam.

Tomēr Sīrijas valdība ir aizkavējusies ar plāna īstenošanu, un pirms trešās kravas izvešanas Vašingtona bija aplēsusi, ka no konflikta plosītās valsts izvesti tikai 4% ieroču.

Damaska kavēšanos skaidro ar nestabilo situāciju valstī, kur kopš janvāra sākuma sīvas kaujas notiek ne tikai starp valdības karaspēku un nemierniekiem, bet arī dažādo nemiernieku grupējumu starpā.

Tomēr ANO Drošības padome pagājušajā nedēļā pauda pārliecību, ka Sīrijas valdības rīcībā ir pietiekami daudz ekipējuma un pietiekams starptautiskais atbalsts, lai spētu ievērot termiņus.

OPCW ģenerāldirektors Ahmets Izimdži pauda cerību, ka trešās kravas izvešana dos jaunu inerci ķīmisko ieroču likvidēšanas operācijai.

Pirmās 16 tonnas ķīmisko ieroču Sīrijas Latākijas ostu pameta 7.janvārī. Nākamā krava ostu atstāja 27.janvārī, liecina OPCW sniegtā informācija. Saskaņā ar plānu Sīrijas varasiestādes ir atbildīgas par ķīmisko ieroču iepakošanu un drošu nogādāšanu Latākijas ostā.

Tālāk Dānija un Norvēģija nodrošina kravas kuģus un militāro eskortu ieroču nogādāšanai no Latākijas uz Itāliju, kur tie tiks iekrauti ASV flotes kuģī "Cape Ray", uz kura tie tiks iznīcināti starptautiskajos ūdeņos.

Komentāri