Spānijas tiesnesis pieprasa arestēt Ķīnas eksprezidentu, Mixnews.lv

Spānijas tiesnesis pieprasa arestēt Ķīnas eksprezidentu

фото

Pasaulē | 2014. gada 11. februārī plkst. 09:12

Spānijas tiesnesis pirmdien devis rīkojumu Interpolam izdot starptautisku orderi bijušā Ķīnas prezidenta Dzjana Dzemiņa arestam saistībā ar izmeklēšanu par genocīdu Tibetā, ziņo LETA-AFP.

Līdz ar Dzemiņu aresta orderis pieprasīts vēl četrām augsta ranga Ķīnas amatpersonām - bijušajam premjerministram Li Penam, bijušajam drošības dienesta un policijas vadītājam Cjao Ši, bijušajam Komunistu partijas pārstāvim Tibetā Čeņam Kuijaņam un bijušajam ģimenes plānošanas ministram Penam Peljuņam.

Spānijas Augstākās tiesas tiesnesis Ismaels Moreno devis rīkojumu Interpolam izdot orderus šo personu arestam par genocīdu, spīdzināšanu un noziegumiem pret cilvēci.

"Dzemiņam bija kontrole pār cilvēkiem, kuri tieši pastrādāja noziegumus, kas padara viņu atbildīgu par spīdzināšanas aktiem un citiem lieliem cilvēktiesību pārkāpumiem, ko pastrādāja viņa padotie pret cilvēkiem Tibetā," savā spriedumā norādījis Moreno.

"Viņš sekmēja un aktīvi īstenoja politiku", kuras mērķis bija panākt masveidīgu haņa ķīniešu pieplūdumu Tibetas autonomajā reģionā, "aizturēt tūkstošiem tibetiešu uz ilgiem laika periodiem, spīdzināt aizturētos un pakļaut viņus citiem pretlikumīgiem pāridarījumiem," norādīts spriedumā.

Augstākajā tiesā bija vērsusies kāda spāņu tibetiešu cilvēktiesību aizstāvju grupa, norādot, ka saskaņā ar starptautiskiem ziņojumiem Dzemiņs un četras pārējās amatpersonas ir saistītas ar cilvēktiesību pārkāpumiem un būtu jānopratina.

Lieta tika ierosināta, balstoties uz universālās jurisdikcijas doktrīnu, kas ļauj Spānijas tiesām izskatīt lietas par cilvēktiesību pārkāpumiem citās valstīs.

Pagājušajā mēnesī valdošās konservatīvās Tautas partijas (PP) deputāti iesniedza parlamentā likumprojektu, kura mērķis ir ierobežot tiesu iespējas izmantot šo doktrīnu, pamatojoties uz kuru Spānijas tiesas izmeklējušas vairākas lietas, galvenokārt apsūdzības par noziegumiem, kas pastrādāti diktatūru laikā Čīlē un Argentīnā.

Komentāri