Lielbritānijas finanšu ministrs: Nav tiesiska iemesla Skotijai pēc neatkarības pasludināšanas paturēt mārciņu, Mixnews.lv

Lielbritānijas finanšu ministrs: Nav tiesiska iemesla Skotijai pēc neatkarības pasludināšanas paturēt mārciņu

фото

Pasaulē | 2014. gada 13. februārī plkst. 16:01

Gadījumā, ja Skotija pēc šogad gaidāmā referenduma pasludinās neatkarību no Lielbritānijas, nav nekādu tiesisku iemeslu Skotijai arī turpmāk izmantot britu mārciņu, ar šādu paziņojumu ceturtdien nāca klajā Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns, ziņo LETA-AFP.

"Nav tiesisku iemeslu, kāpēc pārējai Lielbritānijai vajadzētu turpināt izmantot kopīgu valūtu ar Skotiju," norādīja ministrs. "Ja Skotija aizies no Lielbritānijas, tā aizies no Lielbritānijas mārciņas."

Jau vēstīts, ka Skotijas premjerministrs un Skotu Nacionālās partijas (SNP) līderis Alekss Salmonds norādījis, ka neatkarīga Skotija labprāt turpinātu izmantot britu mārciņas, taču Londona šādu iespēju vērtē skeptiski, norādot, ka Skotijai varētu nākties ieviest eiro.

Taču Osborns ceturtdien norādīja, ka SNP nav "piedāvājusi neko citu, kā vien neskaidrību, aptuvenus apgalvojumus un tukšus draudus."

"Viņi ir kā nikns laulātais šķiršanās procesā. Taču mārciņa nav īpašums, kuru pēc šķiršanās var sadalīt divu valstu starpā kā CD kolekciju," pašreizējo situāciju raksturoja ministrs.

Osborns arī atkārtoja pagājušajā mēnesī izskanējušos Lielbritānijas centrālās bankas vadītāja Marka Kārnija brīdinājumus, proti, ja Skotija pēc neatkarības pasludināšanas vēlētos arī turpmāk izmantot britu mārciņu, tai nāktos daļēji atteikties no nacionālās suverenitātes. Pretējā gadījumā Skotijai nāktos uzņemties risku, kas saistīts ar dalību eirozonā.

Skotu Nacionālā partija paziņojusi, ka tā neatbalstītu Skotijas pievienošanos eiro, par ko partija iestājās iepriekš. Turklāt partija nevēlas arī veidot atsevišķu valūtu, tā vietā priekšroku dodot sadarbības turpināšanai ar Lielbritānijas centrālo banku.

Ja Londona noraidītu šādu sadarbības modeli, Skotija teorētiski varētu turpināt izmantot britu mārciņu, taču tai nebūtu teikšanas Lielbritānijas centrālās bankas monetārajā politikā.

Vairākas pasaules valstis vienpusēji ieviesušas ārvalstu valūtas, galvenokārt ASV dolāru un eiro.

Referendums, kurā skotiem būs jāatbild uz jautājumu "Vai Skotijai jākļūst par neatkarīgu valsti?", notiks 2014.gada 18.septembrī.

Jaunākā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka Skotijas neatkarību šobrīd atbalsta 34% respondentu, bet 52% ir pret. 12% respondentu šobrīd vēl nav izlēmuši, bet 2% apjautāto neplāno piedalīties referendumā.

Aptauja tika veikta no 3. līdz 5.februārim, un tajā pēc laikraksta "The Sun" pasūtījuma kompānija "YouGov" apjautāja 1047 cilvēkus.

Tikmēr Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons pagājušajā nedēļā aicināja britus pārliecināt savus ģimenes locekļus un draugus Skotijā balsot pret Skotijas neatkarības pasludināšanu.

Komentāri