NATO: Talibu atbrīvošana Afganistānā ir risks drošībai, Mixnews.lv

NATO: Talibu atbrīvošana Afganistānā ir risks drošībai

фото

Pasaulē | 2014. gada 13. februārī plkst. 21:45

65 aizdomās turamo talibu nemiernieku atbrīvošana no ieslodzījuma Afganistānā rada nopietnas bažas par drošību un mazina likuma varu, ceturtdien paziņojis NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens, ziņo LETA-AFP.

"Es esmu noraizējies par [šo] lēmumu," norādīja Rasmusens, piebilstot, ka atbrīvotie ieslodzītie tiek turēti aizdomās par afgāņu civiliedzīvotāju nogalināšanu un ievainošanu, kā arī uzbrukumiem afgāņu drošības spēkiem un ASV vadītajiem NATO spēkiem.

Rasmusens norādīja, ka lēmums, acīmredzot, balstīts uz politiskiem apsvērumiem un ir liels solis atpakaļ likuma varai Afganistānā un rada nopietnas bažas par drošību.

Afganistānas valdībai ir jāstiprina likuma vara un jāgādā, lai valstī valdītu drošība, norādīja ģenerālsekretārs, aicinot Kabulu pārliecināties, ka atbrīvotie nerada tālākus draudus.

Jau vēstīts, ka Afganistānā ceturtdien no ieslodzījuma atbrīvoti 65 aizdomās turamie talibu nemiernieki.

Lēmums par ieslodzīto atbrīvošanu pieņemts, neskatoties uz ASV iebildumiem, ka šie cilvēki varētu apdraudēt NATO un afgāņu spēkus.

Reaģējot uz ieslodzīto atbrīvošanu, ASV paudušas dziļu nožēlu par šādu lēmumu, brīdinot, ka tas varētu izraisīt vardarbības uzliesmojumu kara izpostītajā valstī.

Kabula 9.janvārī paziņoja, ka pierādījumu trūkuma dēļ no Bagramas cietuma pavisam tiks atbrīvoti 72 cilvēki.

Afgāņu varasiestādes "secinājušas, ka pret 72 no 88 cietumniekiem nav pierādījumu. Pēc ASV spēku iebildumiem mēs atkārtoti izskatījām lietas un tagad mēs atbrīvosim 65 cietumniekus", paziņoja komisijas amatpersona, kura pārskata ieslodzīto lietas.

Bagrama bija galvenais ieslodzījuma centrs Rietumu spēku notvertajiem talibiem un citiem nemierniekiem, līdz tas pagājušajā gadā tika nodots Afganistānas valdības kontrolē.

Afganistānas prezidents Hamids Karzai nodēvējis Bagramu par "talibu ražošanas rūpnīcu".

Vairāki analītiķi uzskata, ka Karzai ar ieslodzīto atbrīvošanu cer iekustināt mirstošās miera sarunas ar talibiem.

Komentāri