Zalcburgā atrastās gleznas ir daudz nozīmīgākas nekā Minhenes dzīvoklī uzietās, Mixnews.lv

Zalcburgā atrastās gleznas ir daudz nozīmīgākas nekā Minhenes dzīvoklī uzietās (1)

фото

Pasaulē | 2014. gada 14. februārī plkst. 18:05

1956.gadā mirušā mākslas darbu kolekcionāra Hildebranda Gurlita dēla Kornēliusa Gurlita miteklī Austrijā atrastie mākslas darbi esot vēl "daudz nozīmīgāki" par Minhenes dzīvoklī uzietajiem, paziņojis viņa advokāts, ziņo LETA-BBC.

"Tie ir ļoti prominenti darbi," sacīja advokāts. "Brīnišķīga Kamila Pisaro Sēnas ainava, Kloda Monē glezna ar tiltu un jūras aina, ko gleznojis Eduārs Manē."

"Vēl arī Renuāra un Lībermana gleznas. Tie ir mākslinieciski ļoti labi darbi, kas ir daudz nozīmīgāki par Minhenes kolekciju," atrastās kultūras vērtības raksturo juridiskais pārstāvis.

Kā jau ziņots, 2012.gadā policija Gurlita dzīvoklī atrada aptuveni 1500 gleznas un skices, ko savulaik varētu būt nozaguši nacisti. Šomēnes atklātībā nāca ziņas, ka viņa miteklī Zalcburgā atrasti vēl 60 mākslas darbi.

Gurlits noliedz, ka darbi būtu zagti, taču ebreju pēcnācēji aicinājuši policiju publicēt atrasto mākslas bagātību sarakstu. Tādējādi patiesie īpašnieki varēs pieteikties uz gleznām un skicēm, ko uzskatīja par pazudušām.

2012.gadā policija Gurlita dzīvoklī Minhenē atrada aptuveni 1500 nacistu nolaupītas gleznas un zīmējumus.

Gurlits, kurš jau pārkāpis 80 gadu slieksni, dzīvojis savrupu dzīvi, galvenokārt iztiekot no līdzekļiem, kurus ieguvis par dažiem gadu gaitā pārdotiem mākslas darbiem.

Viņa tēvs ieguva šos mākslas darbus 30.-40.gados, kad nacistiskās Vācijas propagandas ministrs Jozefs Gēbelss bija uzticējis viņam gādāt par mākslas darbu eksportu.

Gurlita kolekcijā ir vairāku 20.gadsimta slavenāko mākslinieku darbi, tostarp Pablo Pikaso, Anrī Matisa un vācu gleznotāju Maksa Bekmana, Emīla Noldes un Maksa Lībermana darbi.

Pirms Otrā pasaules kara un tā laikā nacisti Vācijā un visā Eiropā sagrāba savā īpašumā tūkstošiem mākslas darbu, lielākoties konfiscējot tos ebrejiem vai piespiežot pārdot par nesamērīgi zemu cenu.

Tūkstošiem mākslas darbu ir atgriezušies pie saviem īpašniekiem vai to pēctečiem, bet daudzi joprojām nav atrasti.

Komentāri 1
annapirms 4 gadiem
ebrejiem vai žīdiem?
Kā tas sanāk, ka mākslas darbi piederējuši atkal tikai žīdiem? tad sanāk , ka žīdi šos mākslas darbus bija nozaguši pirms vairākiem gadsimtiem no Renuāra un Lībermana?