NATO un Krievija kopīgi apsargās Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanas kuģi, Mixnews.lv

NATO un Krievija kopīgi apsargās Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanas kuģi

фото

Pasaulē | 2014. gada 15. februārī plkst. 10:44

Krievija un NATO izstrādā kopīgas jūras operācijas plānu, lai Vidusjūrā apsargātu ASV kuģi, uz kura tiks iznīcināti Sīrijas ķīmiskie ieroči, pavēstīja amatpersonas un informācijas avoti.

Operācija būs simbolisks izrāviens laikā, kad NATO un Krievijas attiecības ir saspīlētas alianses pretraķešu aizsardzības vairoga dēļ, turklāt Rietumu un Austrumu attiecībās saasinājusies spriedze Ukrainas krīzes sakarā, ziņo LETA-REUTERS.

Operācija arī signalizēs par spēcīgu globālo atbalstu ASV un Krievijas augustā noslēgtajam līgumam par Sīrijas ķīmisko ieroču arsenālu iznīcināšanu. Līdz ar šīs vienošanās panākšanu tika novērsts gatavotais ASV uzbrukums Sīrijai.

Atbilstoši patlaban apspriestajam plānam NATO un Krievijas karakuģi kopīgi apsargās ASV kravas kuģi "Cape Ray", uz kura tiks pārstrādāti aptuveni 500 tonnu ķimikāliju, kas ir pārāk bīstamas, lai ar tām strādātu krastā.

NATO un Krievija joprojām strādā pie dažiem tehniskiem sarežģījumiem, tomēr avoti NATO apgalvo, ka vienošanās var tikt izziņota jau jaunnedēļ.

NATO un Krievijas karakuģi nodrošinās spēcīgu aizsardzību kuģim, uz kura atradīsies viena no pasaulē visbīstamākajām kravām.

Krievija veikusi nopietnus ieguldījumus līgumā par Sīrijas ķīmisko arsenālu likvidēšanu, un nevēlas pieredzēt, ka vienošanās izjūk.

Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu paredz ANO Drošības padomes 27.septembrī pieņemtā rezolūcija, kurā arī pausts nosodījums 21.augustā Damaskas pievērtē notikušajam ķīmisko ieroču uzbrukumam. Tajā tika nogalināti vairāki simti cilvēku.

Sīrijas valdība šī uzbrukuma sarīkošanā apsūdzējusi nemierniekus, kas šādi gribējuši izprovocēt ASV militāru intervenci. Nemiernieki notikušajā apsūdz valdību.

Drošības padomes 2118.rezolūcija dod starptautiski saistošu spēku ASV un Krievijas sarunās panāktajam plānam likvidēt Sīrijas ķīmisko ieroču arsenālu, kas kopumā varētu būt 1000 tonnu liels. Vienošanās paredz, ka visiem Sīrijas ķīmiskajiem ieročiem jābūt nodotiem starptautiskā kontrolē līdz 2014.gada vidum.

Sīrijas konfliktā, kas sākās 2011.gada martā, dzīvību zaudējuši 136 000 cilvēku, bet vairāki miljoni bijuši spiesti doties bēgļu gaitās.

Kopš janvāra sākuma Sīrijā sīvas kaujas notiek ne tikai starp valdības karaspēku un nemierniekiem, bet arī dažādo nemiernieku grupējumu starpā.

Komentāri