Vācijas un Francijas līderi apspriedīs drošu komunikācijas tīklu izveidošanu Eiropā, Mixnews.lv

Vācijas un Francijas līderi apspriedīs drošu komunikācijas tīklu izveidošanu Eiropā

фото

Pasaulē | 2014. gada 17. februārī plkst. 14:39

Vācijas kanclere Angela Merkele svētdien paziņojusi, ka ar Francijas prezidentu Fransuā Olandu apspriedīs "drošu komunikācijas tīklu" izveidošanu Eiropā, ziņo LETA-EUOBSERVER.

Merkele paziņoja, ka ar Franciju tiks apspriests, kādi Eiropas pakalpojumu sniedzēji ir pieejami, kas varētu piedāvāt drošību abu valstu pilsoņiem.

"Tā, lai mums nav jāiet ar saviem e-pastiem un citu informāciju pāri Atlantijas okeānam, bet mēs varam izveidot drošus komunikācijas tīklus Eiropā," paziņoja kanclere.

Merkele, kura trešdien tiksies ar Olandu Parīzē, norādīja, ka Eiropas Savienība (ES) šobrīd risina sarunas par jaunu datu aizsardzības likumu, par kuru varētu panākt vienošanos līdz gada beigām.

Bet viņa atzina, ka "nav viegli vienoties, jo vairākām valstīm ir vājāka datu aizsardzība nekā Vācijai", bet Berlīne nevēlas mīkstināt savējo.

"No otras puses, [ASV uzņēmumi] "Google" vai "Facebook", protams, iekārtojas tur, kur datu aizsardzība ir visvājākā, un ilgtermiņā mēs, Eiropā, to nevaram vērtēt pozitīvi," norādīja Merkele.

Kanclere izteikusi šādus komentārus kontekstā ar plašo spiegošanas skandālu, ko izraisīja bijušā ASV Nacionālās drošības aģentūras (NSA) darbinieka Edvarda Snoudena nopludinātie materiāli.

No tiem kļuvis zināms, ka ASV izlūkdienests nodarbojies ar politisko un rūpniecisko izspiegošanu iepriekš nepieredzētos apmēros un dienestu izmantotās metodes pārkāpušas personas tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. Tostarp izspiegoti arī Merkeles telefonsakari.

ES pilsoņus un amatpersonas izspiegojusi arī Lielbritānijas valdības elektroniskās drošības aģentūra GCHQ, liecina Snoudena nopludinātie dokumenti.

Snoudens apgalvoja, ka ASV ir brīva piekļuve Eiropas iedzīvotāju datiem, kurus glabā ASV kompānijas.

Pēc skandāla izcelšanās Merkele centās pierunāt ASV parakstīt līgumu par spiegošanas ierobežošanu, bet nesekmīgi.

Berlīne vēlējās noslēgt ar Vašingtonu līdzīgu līgumu, kāds tai ir ar Austrāliju, Kanādu, Jaunzēlandi un Lielbritāniju.

Reaģējot uz skandālu, vairāki Vācijas politiķi ir aicinājuši apturēt sarunas par ES un ASV brīvās tirdzniecības līgumu.

Vācijas laikraksts "Der Spiegel" svētdien ziņoja, ka Vācijas iekšējās izlūkošanas dienests BND un Militārais pretizlūkošanas dienests (MAD) plāno veikt jaunas pretizlūkošanas operācijas pret Lielbritāniju un ASV.

"Der Spiegel" ziņo, ka vācu izlūkdienesti pārbaudīs informācijas tehnoloģiju nozares darbiniekus un diplomātisko personālu ASV un Lielbritānijā tāpat, kā to dara Ķīnā un Krievijā.

Vācijas telekomunikāciju kompānija "Deutsche Telekom" savukārt paziņojusi, ka jau sākusi izpēti un iecerējusi izmantot Vācijā ražotu aparatūru un programmatūru, lai pārliecinātos, ka cilvēku dati nenokļūst ASV pakļautās sistēmās. "Deutsche Telekom" uzskata, ka šo modeli varētu attiecināt uz 26 valstīm Šengenas zonā, kurā nav iekļauta Lielbritānija.

Komentāri