Itāļi neatbalsta valdības vadītāja nomaiņu, Mixnews.lv

Itāļi neatbalsta valdības vadītāja nomaiņu

фото

Pasaulē | 2014. gada 18. februārī plkst. 11:22

Vairums itāļu neatbalsta valdības vadītāja nomaiņu, līdzšinējā premjera Enriko Letas vietā stājoties pašreizējam Florences mēram, valdošās centriski kreisās Demokrātiskās partijas līderim Mateo Renci, liecina jaunas sabiedriskās domas aptaujas rezultāti, ziņo LETA-THE LOCAL.

Tikai 31% itāļu domā, ka Letas nomaiņa ar Renci ir pozitīvs notikums, liecina sabiedriskās domas pētniecības organizācijas "Ipsos" aptauja.

Tikmēr 23% aptaujāto uzskata, ka šis solis ir pilnīgi nepareizs, 26% to nodēvēja par bezjēdzīgu, bet 15% respondentu situāciju raksturoja kā absurdu.

Kopumā itāļi ir noguruši no perspektīvas, ka viņiem būs ceturtā valdība mazāk nekā divu gadu laikā.

Tikai 12% aptaujāto sacīja, ka viņi ir sajūsmā par Renci soli, 18% tas ir vienaldzīgs un 30% atturīgi raugās uz pašreizējiem politiskajiem manevriem.

Tikmēr 37% itāļu ir sašutuši, ka Renci kļūs par premjerministru mazāk nekā desmit mēnešus kopš Letas stāšanās amatā.

Itālijas prezidents Džordžo Napolitāno pirmdien jaunās valdības veidošanu oficiāli uzticēja Renci.

Ja 39 gadus vecais Renci tiks apstiprināts premjerministra amatā, viņš kļūs par jaunāko valdības vadītāju Itālijas vēsturē.

Renci izvirzīšanu premjera postenim jau atzinīgi novērtējuši investori, taču analītiķi nav pārliecināti, vai viņam ir pietiekama politiskā pieredze veiksmīgai amata pienākumu veikšanai.

Renci tagad nāksies īsā laikā izveidot valdību, kas spēs veikt tik ļoti nepieciešamās ekonomikas un politiskās reformas. Parlamenta balsojums par jauno valdību gaidāms jau šonedēļ.

"Viņam izmisīgi jāatrod izcilas personības [jaunajam kabinetam], jaunas, ja vien iespējams," lasāms avīzes "Corriere della Sera" redaktora slejā. Savukārt politikas novērotājs Federiko Džeremika laikrakstā "La Stampa" norāda - lai gan "veiklība ir daļa no Renci personības, šādas komandas izveidošana nav viegls uzdevums".

Tikmēr laikraksts "Corriere della Sera" pieļauj, ka Renci, iespējams, pilnībā neapzinās "risināmo problēmu būtību un sarežģītību".

Renci nav darba pieredzes nedz nacionālajā valdībā, nedz parlamentā, taču novērotāji uzskata, ka viņš varētu būt piemērots premjerministra amatam. "Mateo Renci ēra sākas šodien. Mēs vēl nevaram zināt, vai tā būs ilga vai īslaicīga, vai tā izmainīs Itāliju vai izrādīsies tikai varas spēle," secina Itālijas finanšu laikraksta "Il Sole 24 Ore" politikas analītiķis Stefano Folli.

Visticamāk, valdošā koalīcija darbu turpinās līdzšinējā sastāvā.

Līdzšinējā koalīcijā līdzās Demokrātiskajai partijai ir arī centristi un partija "Jaunie centriski labējie" (NCD). Tomēr NCD līderis Andželīno Alfāno brīdinājis, ka koalīcijas saglabāšana nebūt "nav garantēta". Lai gan NCD valdošajā koalīcijā ir salīdzinoši neliels spēks, partijas balsis ir kritiski svarīgas Renci, jo visas pārējās partijas paziņojušas par nodomu palikt opozīcijā un Renci nav vairākuma parlamentā.

Līdzšinējais Itālijas valdības vadītājs Enriko Leta piektdien prezidentam Napolitāno iesniedza demisijas rakstu, kuru prezidents pieņēma.

Leta atkāpās, jo Demokrātiskās partijas vadība ceturtdien atbalstīja partijas jaunā līdera Renci aicinājumu steidzami mainīt valdību.

Renci Letam pārmeta pārāk gausu lēmumu pieņemšanu un drosmes trūkumu risināt galvenās problēmas, tostarp Itālijas birokrātijas nastu. Savukārt Leta pārmeta Renci nodevību, jo iepriekš bijusi vienošanās, ka Leta paliks amatā vismaz līdz 2014.gada nogalei.

Komentāri