Nemieri Ukrainā: Opozīcija un valdība vienojas par pamieru, ASV pievienotos iespējamām ES sankcijām, Mixnews.lv

Nemieri Ukrainā: Opozīcija un valdība vienojas par pamieru, ASV pievienotos iespējamām ES sankcijām

фото

Pasaulē | 2014. gada 19. februārī plkst. 23:30

Videotranslāciju no Kijevas var skatīties ŠEIT.

Pl.23:45 Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs ticies ar opozīcijas līderiem Arsēniju jaceņuku, Vitāliju Kļičko un Oļegu Tjagniboku un pēc sarunām tika paziņots par pamieru un sarunu uzsākšanu, lai stabilizētu situāciju, proti, pārtrauktu asinsizliešanu un stabilizētu situāciju valstī, ziņo aģentūra RIA NOVOSTI..

Pl.23:37 ASV prezidents Baraks Obama pēc ierašanās Meksikā uz starptautisko samitu paziņojis, ka agresijai Ukrainā "būs konsekvences", ja tā turpināsies, ziņo aģentūra AP. Viņš arī paziņoja, ka ir jābūt pārliecībai, ka militāristi neiejauksies situācijā, kas ir jārisina civiliedzīvotājiem.

Obama uzsvēra, ka šobrīd ir palielinājusies iespēja, ka ASV varētu pievienoties sankcijām, kuras pret Ukrainas politiķiem gatavojas ieviest Eiropas Savienība.

фото

Karte: Sergejs Gorbačovs, www.facebook.com/sivangor

Pl.21:09 Kanāda trešdien slēgusi savu vēstniecību Kijevā. Šāds lēmums pieņemts drošības apsvērumu dēļ, lai pasargātu vēstniecības darbiniekus, paziņojusi Kanādas Ārlietu ministrija. Otrdien Kijevā vairāki protestētāji lūdza Kanādas vēstniecībā patvērumu.

Pl.20:29 Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs trešdien atcēlis no amata bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieku un Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieku Vladimiru Zamanu. Viņa vietā iecelts līdzšinējais Ukrainas Jūras kara spēku pavēlnieks Jurijs Iļjins, liecina informācija vietnē president.gov.ua

Pl.20:13 Ukrainas varasiestāžu izsludinātajā pretterorisma operācijā var tikt iesaistīti bruņoto spēku karavīri, trešdien paziņojusi Aizsardzības ministrija.

Kā teikts ministrijas izplatītajā paziņojuma, armija ir tiesīga "saskaņā ar Ukrainas likumdošanu lietot ieročus un īpašos līdzekļus", uz laiku ierobežot vai aizliegt transportlīdzekļu un gājēju kustību uz ielām un ceļiem, aizturēt un nogādāt tiesībsargāšanas iestādēs personas, kas izdarījušas likumpārkāpumus vai "veikušas citas darbības", pārmeklēt pilsoņus, viņu personiskās lietas, automašīnas un kravas, pārbaudīt pilsoņu dokumentus un aizturēt identitātes noskaidrošanai personas, kurām dokumentu nav.

Pl.19:35 ASV vēstnieks Kijevā Džefrijs Pajets trešdien paziņoja, ka ASV apsver visus līdzekļus pret vainīgajiem par vardarbību Ukrainā.

"Kas attiecas uz sankcijām, mēs jau esam anulējuši vīzas dažām amatpersonām, kuras, kā mēs uzskatām, ir tieši saistītas ar spēka pielietošanu Maidanā. Mēs jau sakām, ka šobrīd uz galda ir izlikti visi instrumenti mūsu politikā. Un es sagaidu, ka drīzumā no Vašingtonas izskanēs jauni paziņojumi," žurnālistiem pavēstīja ASV vēstnieks.

Pl.19:34 Francijas, Vācijas un Polijas ārlietu ministri ceturtdien dosies uz Kijevu, lai novērtētu situāciju pirms Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministru tikšanās Briselē, lai izlemtu, vai noteikt sankcijas Ukrainai, trešdien paziņojis Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss.

"Kopā ar poļu un vācu kolēģiem mēs rīt no rīta esam izlēmuši doties uz Kijevu (..), lai ievāktu jaunāko informāciju pirms tikšanās Briselē," paziņoja Fabiuss.

Pl.16:45 Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) mainījis darba vizītes Ņujorkā darba kārtību, lai paspētu nokļūt uz Ukrainas krīzei veltīto Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ārlietu ministru ārkārtas sanāksmi Briselē. Rinkēvičs uzreiz pēc tikšanās ar ANO ģenerālsekretāru Banu Gimunu dosies uz Briseli, aģentūrai LETA pastāstīja Ārlietu ministrijas (ĀM) vēstnieks, preses sekretārs Kārlis Eihenbaums.

Pl.16:45 Latvijas Ārlietu ministrija uz pārrunām ir izsaukusi Ukrainas vēstnieku Latvijā Anatoliju Oļeiniku, taču pats vēstnieks ir saslimis, tāpēc viņu aizvietos pagaidu pilnvarotais lietvedis, paziņoja ĀM preses sekretārs Kārlis Eihenbaums. ĀM vēstniecības pārstāvim izklāstīs Latvijas nosodošo nostāju par notikumiem Ukrainā, un ministrija sagaida, ka vēstniecības pārstāvis šo ziņojumu nodos Ukrainas valdībai.

Pl.16:40 Ukrainas drošības spēki trešdienas vakarā gatavojas atkārtotam uzbrukumam demonstrantiem Kijevas Neatkarības laukumā, liecina Ukrainas opozīcijas rīcībā nonākusī informācija, ziņo LETA-KORRESPONDENT.NET/AFP. Tā liecina, ka uzbrukums sāksies trešdienas vakarā pl.18:00

Opozīcija mudina ļaudis doties uz Neatkarības laukumu un aizstāvēt to.

Tikmēr Ukrainas Drošības dienests trešdien paziņoja, ka visā valstī tiks veikta "pretterorisma operācija". "Nacionālais Drošības dienests un Ukrainas Pretterorisma centrs pieņēmis lēmumu visā Ukrainas teritorijā izvērst pretterorisma operāciju," teikts izplatītajā paziņojumā.

Pl.16:02 - Lietuvas valdība izsludinājusi 20.februārī sēras, pieminot Ukrainas protestos bojāgājušos. 20.februārī no pl.7:00 līdz pl.22:00 pie valsts iestādēm, uzņēmumiem un organizācijām, un pašvaldību ēkām tiks izkārts Lietuvas karogs ar sēru lenti. Arī pie dzīvojamajiem namiem tiks izkārti karogi sēru noformējumā.

Pl.15:55 - Līdz pagājušā gada beigām, kad Ukrainā jau bija vērojama saasināta situācija, Latvijas bankās netika novērotas kādas būtiskas izmaiņas noguldījumu tempā no Ukrainas. Arī šī gada pirmajā mēnesī nav signālu, ka tendence ir mainījusies. Noguldījumu apjoms no Ukrainas Latvijas bankās kopējos noguldījumos veido pavisam mazu daļu, liecina finanšu tirgus uzrauga dati.

Pl.15:46 - Eiropas Tautas partija aicinās ES institūcijas nekavējoties ieviest sankcijas pret tām amatpersonām, kuras atbildīgas par asinsizliešanu Ukrainā, sarunā ar "Rietumu Radio" sacīja Eiropas Parlamenta Ārlietu komisijas locekle Inese Vaidere (V).

Kā pastāstīja Vaidere, trešdien notikusi ETP frakcijas deputātu tikšanās, kuras laikā panākts vienots viedoklis par nepieciešamību nekavējoties ieviest sankcijas pret Ukrainas un arī Krievijas amatpersonām, kuras atbildīgas par asiņainajiem nemieriem Ukrainā.

Pl.15:44 - ANO augstā cilvēktiesību komisāre Navi Pilaja trešdien pieprasīja neatkarīgu Ukrainas sadursmju izmeklēšanu. "Es asi nosodu cilvēku nogalināšanu un mudinu valdību un protestētājus rīkoties, lai mazinātu spriedzi, un steidzami rīkoties, lai rastu miermīlīgu risinājumu," uzsvēra Pilaja. "Es aicinu arī veikt steidzamu un neatkarīgu izmeklēšanu, lai noskaidrotu faktus un atbildību, tostarp iespējamu pārmērīga spēka pielietošanu, kā arī gādāt, lai nāvējošās sadursmēs vainīgie tiktu saukti pie atbildības."

Pl.15:42 - Trīs mēnešus ilga Ukrainas vadības bezdarbība un politiskās gribas trūkums bija kļūda, ko izmantojuši provokatori, uzskata Lietuvas vēstnieks Kijevā Petrs Vaitekūns. Ukrainas vadībai visu šo laiku pietrūcis politiskās gribas atrast kompromisu, lai noregulētu krīzi, - nav pieņemti lēmumi nedz par jaunu valdību, nedz konstitūciju, nedz politisku situācijas risinājumu, viņš trešdien sacījis intervijā Lietuvas Radio.

Vaitekūns līdz ar citiem ārvalstu vēstniekiem ticies ar Ukrainas ārlietu ministru Leonīdu Kožaru, kurš situāciju valstī izklāstījis no valdības viedokļa, skaidrodams, ka par visu esot atbildīga opozīcija, kas sākusi konfrontāciju.

Pl.15:22 Kijevas slimnīcās ievietoti 263 sadursmēs cietuši demonstranti un 342 likumsargi, pavēstījusi Ukrainas veselības aizsardzības ministra pienākumu izpildītāja Raisa Bogatireva.

"No 388 pilsoņiem, kuri vērsās pēc medicīniskās palīdzības, hospitalizēti 263 masu akcijas dalībnieki, no tiem aptuveni 160 atrodas smagā stāvoklī, guvuši vidēji smagus vai ļoti smagus ievainojumus," pavēstīja ministra pienākumu izpildītāja. Medicīniskā palīdzība bijusi nepieciešama arī 371 likumsargam, no kuriem hospitalizēti 342 cilvēki.

Pl.14:53 - Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis pēc Eiropas Savienības (ES) lūguma tuvākajā laikā dosies uz Ukrainu, trešdien tviterī pavēstīja pats Sikorskis. "Pēc ES augstākās ārlietu pārstāves lūguma es drīzumā sākšu misiju Kijevā," teikts ministra paziņojumā.

Pl.14:51 - Eiropas Savienība (ES) reaģēs uz situācijas pasliktināšanos Ukrainā, trešdien paziņojis Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu.

"Mēs esam skaidri norādījuši, ka ES reaģēs uz jebkādu situācijas pasliktināšanos. Mēs tādēļ sagaidām, ka mūsu dalībvalstis steidzamības kārtā vienosies par mērķtiecīgiem pasākumiem pret tiem, kuri vainojami vardarbībā un pārmērīgā spēka pielietošanā," teikts Barrozu paziņojumā.

Pl.14:45 - Prognozēt Ukrainas notikumus tuvākajā perspektīvā ir gandrīz neiespējami, bet daudz kas būs atkarīgs no tā, cik stingru nostāju ieņems rietumvalstis un īpaši ASV, uzskata Viļņas Austrumeiropas pētījumu centra eksperts Marjus Laurinavičs.

Pēc asiņainās nakts Kijevā Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam kļuvis aktuāls vairs pat ne jautājums par noturēšanos pie varas, bet par savu personisko drošību, viņš sacījis portālam "15min.lt". Šai naktī pārkāpta robeža, pēc kuras var teikt, ka Janukovičam draud starptautiskais tribunāls, - cilvēki tiek nogalināti pēc varas iestāžu pavēles.

Pl.14:09 - Ukrainā ārkārtas stāvoklis faktiski ir izsludināts ne tikai galvaspilsētas Neatkarības laukumā, bet visā valsts teritorijā, trešdien intervijā telekanālam "Espresso TV" sacīja lielākās opozīcijas partijas "Bativščina" parlamenta deputāts Mikola Tomenko.

Milicija bloķē cilvēku nokļūšanu galvaspilsētā, atsaucoties uz kādu neeksistējošu vai slepenu ministru kabineta dokumentu, sacīja deputāts. "Kijevas centrā tikpat kā nav iespējams nokļūt. Centrs ir paralizēts, nokļūt var tikai, ejot kājām. Transports ir nobloķēts, metro nestrādā. [Raugoties] no ēdināšanas viedokļa, pilsētas centrā cilvēki nevar paēst, jo sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu īpašniekiem dots rīkojumus tos slēgt."

Pl.14:07 - Ārlietu ministrija (ĀM) izsaka asu nosodījumu notiekošajām vardarbības izpausmēm Ukrainā. Ministrija uzskata, ka situācijas stabilizācijai valstī ir nepieciešams iesaistīt starptautiskās institūcijas - Eiropas drošības un sadarbības organizāciju (EDSO), Apvienoto Nāciju organizāciju (ANO), Eiropas Padomi. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) aktualizē šo jautājumu ANO ģenerālsekretāram Banam Gimunam savas vizītes laikā Ņujorkā.

Pl.13:50 - Ukrainā notiekošais Kremlī tiek "traktēts kā valsts apvērsuma mēģinājums", trešdien pavēstīja Krievijas prezidenta Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Ukrainā notiek ēku un bruņojuma sagrābšana, norādīja amatpersona.

"Maskavā kategoriski nosoda vardarbību no ekstrēmistisko elementu puses, kas, izmantojot amnestijas nosacījumu izpildīšanu, uzreiz ķērušies pie vardarbīgām darbībām," sacīja Peskovs. Vienlaikus viņš norādīja, ka "Krievijas prezidents nesniedz Ukrainas kolēģim padomus, ko un kā darīt. Un negrasās sniegt padomus turpmāk".

Pl.13:49 - Latvija nepieciešamības gadījumā varētu nosūtīt asinis Ukrainas nemieros cietušo ārstēšanai, bet pagaidām pēc šāda veida palīdzības nav jautāts, aģentūrai LETA skaidroja Valsts asinsdonoru centra (VADC) speciālists Rihards Veršiņins.

VADC pārstāvis norādīja, kad šādas palīdzības sniegšanai ir vajadzīga starpvalstu vienošanās ar noslēgtu līgumu. "Asins krājumam ir ļoti stingra uzskaite un kontrole un tādējādi tas ir augstā līmenī apspriežams jautājums," viņš uzsvēra.

Pl.13:11 - Latvijas Ukraiņu kongress aicina ierasties pie Ukrainas vēstniecības Rīgā, Kalpaka bulvārī 3, ceturtdien, 20.februārī, pl.17:00, lai iedegtu svecītes un pieminētu Ukrainā bojāgājušos. Svecītes noteiktā daudzumā tiks nodrošinātas uz vietas, taču organizatori lūdz par tām parūpēties arī katram individuāli.

Pl.13:04 - ES dalībvalstu ārlietu ministri ceturtdien Briselē pulcēsies uz Ukrainas krīzei veltītu ārkārtas sanāksmi, trešdien pavēstīja bloka augstākās ārlietu pārstāves Ketrinas Eštones birojs. Sanāksme ceturtdien Briselē sāksies pl.15:00 pēc Latvijas laika.

Pl.12:45 - Pieminot masu nekārtībās nogalinātos cilvēkus, visā Ukrainā ceturtdien izsludināta sēru diena, paziņojis prezidents Viktors Janukovičs. Kā teikts prezidenta parakstītajā dekrētā, sēru diena izsludināta "saistībā ar cilvēku bojāeju masu nekārtībās". Sēru dienā visā valstī tiks izkārti Ukrainas karogi, atcelti izklaides un sporta pasākumi.

Pl.12:40 - Satraucošajā situācijā Ukrainā vainojams prezidenta Viktora Janukoviča atteikums iesaistīties nopietnā dialogā, ar šādu paziņojumu trešdien nāca klajā Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers.

"Ukraina dārgi samaksājusi par prezidenta Janukoviča novilcināšanas taktiku," norādīja ministrs. "Viņa atteikums iesaistīties nopietnās sarunās par miermīlīgu konflikta atrisinājumu un konstitucionālo reformu ir liela kļūda."

Pl.12:39 - Aizdomās par valsts apvērsuma sarīkošanas mēģinājumu trešdien Ukrainas Drošības dienests sācis izmeklēšanu pret vairākiem politiķiem. "Ukrainas Drošības dienests sācis izmeklēt noteiktu politiķu nelikumīgo rīcību, kuras mērķis ir sagrābt varu valstī," teikts dienesta izplatītajā paziņojumā.

Pl.12:29 - Kā ziņu aģentūrai UNN trešdien pavēstīja Ukrainas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis Oleksandrs Motuzjaņiks, Ukrainas protestu kustības radikāļi nav sagrābuši bruņoto spēku ieroču un munīcijas arsenālus - visas Aizsardzības ministrijai pakļautās noliktavas un arsenāli tiek pastiprināti apsargāti un atrodas drošībā.

Pl.12:06 - Kijevas Neatkarības laukumā trešdien likumsargi pret demonstrantiem liek lietā ūdens metējus, šādi cenšoties izdzenāt aktīvistus. Kijevieši tiek mudināti aktīvistiem piegādāt siltu apģērbu.

Pl.12:04 - Notikumi Kijevā uzskatāmi par mēģinājumu sagrābt varu, šādu pārliecību trešdien paudis Ukrainas pagaidu valdības vadītājs Sergejs Arbuzovs. "Gan sabiedrība, gan varasiestādes asi nosoda vardarbīgo rīcību. Tā nav demokrātiskas un pilsoniskas pozīcijas apliecināšana. Tā ir manipulēšana ar pilsoņu apziņu un centieni sagrābt varu," viņš norādīja.

Pl.11:45:

Pl.11:40 - Polijas premjerministrs Donalds Tusks trešdien nāca klajā ar paziņojumu, ka viņš aicinās Eiropas Savienību (ES) noteikt sankcijas Ukrainas amatpersonām. "Es šodien runāšu ar ES valstu vadītājiem, lai lūgtu viņus noteikt sankcijas," uzrunā parlamentam solīja Tusks.

Arī Vācija paziņojusi, ka pēc Ukrainā pieredzētajām asiņainajām nekārtībām, kurās dzīvību zaudējuši vismaz 25 cilvēki, ES pārskatīs sankciju noteikšanas nepieciešamību. Kā otrdien norādīja Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers, "tiem, kuri šajās stundās ir atbildīgi par asinsizliešanu, ir jāzina, ka noteikti tiks pārskatīta atturība, kādu Eiropa izrādījusi attiecībā uz sankcijām pret personām". Līdzīgu paziņojumu izplatījis arī Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts, paziņojot, ka "ES nevilcināsies noteikt pasākumus pret to personu interesēm, kas saistītas ar represijām un vardarbību".

Pl.11:34 - Asiņainās sadursmes Kijevas Neatkarības laukumā nerimstas arī trešdienas rītā, un lietā tiek liktas granātas. Dzirdams arī šāvienu troksnis. Gandrīz pa visu laukuma malu redzamas uguns liesmas. Tikmēr, neraugoties uz asiņainajiem notikumiem, no reģioniem turpina ierasties arvien jauni aktīvistu papildspēki.

Pl.11:31 - Situācija Ukrainā kļuvusi nekontrolējama spēcīgās sabiedrības radikalizācijas dēļ, trešdien sacīja Polijas bijušais prezidents Aleksandrs Kvasņevskis. "Baidos, ka notikumu dinamika patlaban ir tāda, ka tā zināmā mērā ir izgājusi ārpus kontroles," radio "RMF FM" ēterā sacīja eksprezidents.

Viņš norādīja uz paralēlēm starp pēdējo dienu notikumiem Kijevā un 1989.gada protestiem Pekinas Tjaņaņmeņas laukumā, norādot, ka jau tagad ir zināms par vairākiem desmitiem bojāgājušo nekārtībās Ukrainas galvaspilsētā. "Uzskatu, ka milicijas specvienības "Berkut" Maidana attīrīšanas operācija turpināsies un tas novedīs pie kārtējiem upuriem. Cilvēku radikalizācija ir fakts. Cilvēki redz, ka ar varu nav iespējams runāt. Vara tur savas pozīcijas," sacīja Kvasņevskis.

Pl.11:27 - Ukrainas protestu kustības radikāļi nav sagrābuši bruņoto spēku ieroču un munīcijas arsenālus, ziņu aģentūrai UNN trešdien pavēstīja Ukrainas Aizsardzības ministrijas preses pārstāvis Oleksandrs Motuzjaņiks.

"Mums nav informācijas par to, ka būtu sagrābtas noliktavas vai ka tās būtu mēģinājuši sturmēt aktīvisti. Ja šāda informācija būtu bijusi, mēs par to jau būtu paziņojuši," sacīja amatpersona.

Atbilstoši Ukrainas galvaspilsētas "ātrās palīdzības" brigāžu un veselības aizsardzības iestāžu datiem Kijevā otrdien un trešdien nekārtībās dzīvību zaudējuši 25 cilvēki, ziņo LETA-DOŽDJ.

Astoņi cilvēki nomiruši pēc nonākšanas Kijevas veselības aizsardzības iestādēs, viņu vidū arī laikraksta "Vesti" žurnālists Vjačeslavs Veremijs, bet četri cilvēki - Iekšlietu ministrijas slimnīcā. 13 bojāgājušie nogādāti Kijevas pilsētas tiesu medicīnas ekspertīzes klīniskajā birojā.

351 cilvēks, kas guvis savainojumus sadursmēs Kijevas centrā, vērsies pēc medicīniskās palīdzības. Atbilstoši situācijai pl.6:00 hospitalizēts 241 masu akciju dalībnieks.

Ministrija arī ziņo, ka veselības aizsardzības iestādēs hospitalizēti 79 tiesībsargājošo struktūru darbinieki, pieci žurnālisti, viens deputāts, kā arī trīs bērni vecumā līdz 18 gadiem. Ārzemnieku cietušo vidū nav. Ievainoto skaits atbilstoši dažādām aplēsēm svārstās no dažiem simtiem līdz tūkstotim cilvēku.

фото

фото

Milicija naktī uz trešdienu turpinājusi uzbrukumu protestētāju nometnei Neatkarības laukumā. Miliči ielenkuši Neatkarības stēlu, tādējādi palielinot Maidana teritorijas daļu, kas atrodas drošības struktūru kontrolē. Ap pl.4:00 protestētāju virzienā atkal lidojušas apdullināšanas granātas, tikuši izmantoti ūdenslielgabali, vēsta laikraksts "Ukrainska Pravda".

Specvienības "Berkut" miliči sākuši uzbrukt protestētājiem no tirdzniecības centra "Globuss" jumta, sacīja partijas "Svoboda" ("Brīvība") pārstāvis Oleksandrs Aroņecs.

Protestētājus no milicijas Neatkarības laukumā nošķir opozicionāru izveidota ugunskuru josla. Tādējādi opozicionāri cenšas nepieļaut plašāka milicijas uzbrukuma izvēršanu.

Trešdienas naktī pēc pl.01:00 tika ziņots, ka snaiperi šauj uz Ukrainas opozīcijas līderiem, kas uzstājas uz Kijevas Neatkarības laukumā uzslietās skatuves. Ievainota partijas "Batkivščina" ("Tēvzeme") vadītāja vietnieks Aleksandrs Turčinovs, savā "Facebook" lapā ziņo parlamenta deputāts Aleksandrs Brigaņecs, kurš arī pārstāv "Tēvzemi".

"Šnaiperi šauj uz skatuvi. Turčinovs ievainots. Izsaukti mediķi," raksta Brigaņecs.

фото

фото

Viņš arī vēsta, ka kādam milicijas īpašo uzdevumu vienības "Berkut" kaujiniekam, kurš izrāvies ierindas priekšā, paša biedru mesto granātu sprādzienā norauta roka.

Vienlaikus tiek ziņots, ka pēdējā "Berkut" uzbrukuma laikā Neatkarības laukumā izvietotajai opozīcijas galvenajai nometnei viens no milicijas īpašo uzdevumu vienības kaujiniekiem ticis sagūstīts.

Opozīcijas aktīvistiem skandējot: "Fašists", sagūstītais kaujinieks tika aizvilkts uz skatuvi.

Savukārt Ļvovā Ukrainas opozīcijas atbalstītāji ieņēmuši armijas arsenālu, vienojoties ar militārpersonām, ka karavīri to pametīs bez ieročiem. Vienlaikus armijas daļā, kur atrodas arsenāls, kazarmās izcēlies ugunsgrēks, un pastāv bažas, ka liesmas varētu pārsviesties arī uz ieroču noliktavu.

Sabiedriskās saziņas tīklos tiek ziņots, ka ļaudis ieņēmuši arī prokuratūru, kur tie sākuši dedzināt un mest ārā pa logiem dokumentus. Sagrābta arī apgabala milicijas pārvaldes ēka, un sākts uzbrukums vietējai Drošības dienesta nodaļai.

Ļvovā arī tika aizdedzināts Valsts drošības dienesta (UDD) ēka. Sākotnēji protestētāji pielaida uguni UDD ēkas pagalmā esošajām automašīnām, bet pēc tam sāka ēkas logos mest pudeles ar degmaisījumu jeb tā sauktos Molotova kokteiļus. Ēkā sācies ugunsgrēks, ar kuru šobrīd mēģina cīnīties četras ugunsdzēsēju brigādes.

Spriedze Kijevā otrdien turpināja saasināties visas dienas garumā. Ielu kaujas sākās pēc notikumiem pie parlamenta, kur deputāti bija sapulcējušies, lai spriestu par izmaiņām konstitūcijā. Kijevas centrā arī trešdien no rīta turpinās sadursmes starp protestētājiem, kas ir sapulcējušies Neatkarības laukumā, un to ielenkušajiem miličiem.

Milicijas pozīciju loks ap Neatkarības laukumu gandrīz pilnībā ir noslēdzies, vēsta Krievijas neatkarīgais telekanāls "Doždj". Protestētāji turpina būvēt jaunas barikādes, nosprostojot ielas, kas ved Maidanu, šādi gatavojoties jaunam milicijas specvienības "Berkut" uzbrukumam.

Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs trešdien paziņoja, ka opozīcijas līderi, aicinot cilvēkus ķerties pie ieročiem, ir pārkāpuši robežu un viņiem par to ir jāstājas tiesas priekšā, kas tad noteiks viņiem soda mēru.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka vēl nav par vēlu apturēt konfliktu, un aicināja opozīcijas līderus pie sarunu galda.

Komentāri