Lietuvas un Igaunijas prezidenti aicina izbeigt konfrontāciju Kijevā, Mixnews.lv

Lietuvas un Igaunijas prezidenti aicina izbeigt konfrontāciju Kijevā

фото

Pasaulē | 2014. gada 19. februārī plkst. 11:55

Lietuvas un Igaunijas prezidenti Daļa Grībauskaite un Tomass Hendriks Ilvess aicinājuši izbeigt konfrontāciju Kijevā un rast krīzei mierīgu atrisinājumu, atsaucoties uz Ukrainas medijiem, ziņo LETA-KORRESPONDENT.

"Kijevas centrā abām pusēm ir jāapstājas. Katrs jauns solis noved pie jauniem vardarbības aktiem un upuriem. Tiem, kuriem Ukrainā rūp savu līdzpilsoņu dzīve, kurus satrauc pašu valsts nākotne, ir jāatrod krīzes atrisinājums bez bruņutehnikas, ieroču un degmaisījuma bumbu pielietošanas," paziņojis Ilvess.

Grībauskaite atzina, ka ir šokēta par ziņām no Kijevas.

"Es esmu šokēta pa šausmīgajām ziņām no Kijevas un kategoriski nosodu cietsirdīgo vardarbību," savā tvitera mikroblogā ierakstījusi Lietuvas prezidente.

Ar vardarbību un asinsizliešanu Kijevā ir pārkāptas visas robežas, norādīja Grībauskaite.

"Spēka pielietošana nav izeja. Ir nepieciešams nekavējoties panākt varas un opozīcijas vienošanos. Tas, kas notiek Maidanā, nav savienojams ne ar kādiem demokrātijas principiem, cilvēka tiesību un brīvību cieņu," Grībauskaites teikto citē viņas preses dienests.

"Starptautiskajai sabiedrībai ir jāsper visi nepieciešami soļi, lai palīdzētu Ukrainai apturēt konflikta saasināšanos, kā arī rast mierīga atrisinājuma ceļu," norādīja prezidente.

Lietuvas valsts galva arī izteikusi līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem. "Es ceru, ka par ievainotajiem nekavējoties un pienācīgā veidā parūpēsies," norādīja Grībauskaite.

Arī Saeimas Eiropas lietu komisija trešdien pieņemtajā paziņojumā pauž dziļu nožēlu un nosodījumu, ka sadursmju laikā Ukrainas galvaspilsētā Kijevā ir cietuši un bojā gājuši cilvēki, un norāda, ka vainīgie jāsauc pie atbildības.

Komisija pilnībā atbalsta Ministru kabineta pieņemto lēmumu par ārstēšanās iespēju sniegšanu un ārstniecības izdevumu segšanu desmit protestos cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem un mudina Ministru kabinetu nekavējoties lemt par plašākas medicīniskās palīdzības sniegšanu vardarbībā cietušajiem, teikts Eiropas lietu komisijas trešdien pieņemtajā paziņojumā par situāciju Ukrainā.

2014.gada 18.februāra nakts ir bijusi traģēdija gan Ukrainas tautai, kas to piedzīvoja, gan Ukrainas varas iestādēm, kas to pieļāva. Komisija stingri nosoda vardarbību un aicina visas iesaistītās puses nekavējoties to pārtraukt, lai nepieļautu jaunus cilvēku upurus. Vienīgais krīzes risinājums šajā situācijā ir atgriešanās pie dialoga, tikai dialogs var apturēt tālāku vardarbības eskalāciju un upuru skaita pieaugumu, teikts komisijas paziņojumā.

Ņemot vērā, ka 19.februārī ASV, Ņujorkā, notiek ANO Drošības padomes sanāksme, kā arī situācijas smagumu, Eiropas lietu komisija aicina ANO iesaistīties situācijas noregulēšanā, lai pārtrauktu un novērstu turpmāku vardarbības eskalāciju un cilvēku upurus Ukrainā.

Vienlaikus Eiropas lietu komisija aicina Eiropas Savienības (ES) augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Ketrinu Eštoni sasaukt ārkārtas ES Ārlietu padomi, kurā lemtu par sankciju piemērošanu Ukrainas amatpersonām, kuras atbildīgas par pārmērīga spēka pielietošanu pret demonstrantiem Kijevā.

Tāpat komisija aicina ES dalībvalstu valdības un parlamentus paust stingru nosodījumu vardarbībai Kijevā un, apliecinot uzticību ES vērtībām un solidaritāti Ukrainas tautai, kopīgi lemt par ES finansiālo un pārvietošanās ierobežojumu sankciju ieviešanu pret Ukrainas amatpersonām, kuras atbildīgas par pārmērīga spēka pielietošanu pret demonstrantiem Kijevā.

Eiropas lietu komisija saistībā ar situāciju Ukrainā izsaka līdzjūtību cietušo un bojāgājušo piederīgajiem.

Atbilstoši Ukrainas galvaspilsētas "ātrās palīdzības" brigāžu un veselības aizsardzības iestāžu datiem Kijevā otrdien un trešdien nekārtībās dzīvību zaudējuši 25 cilvēki.

Spriedze Kijevā otrdien turpināja saasināties visas dienas garumā. Ielu kaujas sākās pēc notikumiem pie parlamenta, kur deputāti bija sapulcējušies, lai spriestu par izmaiņām konstitūcijā.

Komentāri