Kijevā: Timošenko atbrīvos no cietuma, ļaudis pieprasa Janukoviča atkāpšanos (TEKSTA TIEŠRAIDE), Mixnews.lv

Kijevā: Timošenko atbrīvos no cietuma, ļaudis pieprasa Janukoviča atkāpšanos (TEKSTA TIEŠRAIDE)

фото

Pasaulē | 2014. gada 21. februārī plkst. 19:08

Pl.21:23 - Pūlis izsvilpis Ukrainas opozīcijas partiju līderus Arsēniju Jaceņuku, Vitāliju Kļičko un Oļegu Tagņiboku, kuri pēc parlamenta sēdes piektdienas vakarā ieradās Kijevas Neatkarības laukumā. Laukumā viņi ieradās brīdī, kad tur notika publiska atvadīšanās no iepriekšējās dienas sadursmēs bojāgājušajiem protestētājiem.

Zārki ar nogalināto opozīcijas aktīvistu mirstīgajām atliekām viens pēc otras tika nesti uz skatuves, un to pavadīja ļaužu kopīga lūgšana.

Pl.21:19 - No Lietuvas sestdien uz Ukrainu gatavojas doties grupa mediķu, lai palīdzētu sadursmēs cietušajiem, vēsta portāls "15min.lt". Šī misija būs brīvprātīga un tiks finansēta par Lietuvas pilsoņu saziedotiem līdzekļiem.

Pl.20:24 - Krievija nav Kijevā parakstījusi vienošanos par Ukrainas krīzes risinājumu, taču tā atbalsta miermīlīgu iznākumu, piektdien paziņojusi Krievijas Ārlietu ministrija. Savā paziņojumā ministrija norādījusi, ka vienošanās panākta "ar Vācijas, Polijas un Francijas diplomātu starpniecību", taču tas, ka uz tās nav Krievijas pārstāvja paraksta, nenozīmē, ka Maskava nevēlas kompromisu.

Pl.19:35 - Vairāki Ukrainas politiķi ir sākuši sarunas ar ārvalstu pārstāvjiem par Ukrainas sadalīšanu, piektdien pavēstīja Ukrainas drošības dienests (SBU), vienlaikus solot bargi vērsties pret apdraudējumu valsts teritoriālajai vienotībai.

Atsevišķi politiķi, "vietējās pašpārvaldes orgānu pārstāvji, sabiedrisko apvienību un radikāli noskaņotu personu līderi" var valstī uzkurināt konfliktu, kā arī "izplatīt uz lielāku autonomiju vērstus, kā arī separātiskus noskaņojumus iedzīvotāju vidū". Tas "var novest pie tā, ka mūsu valsts pārstāj pastāvēt kā unitāra, un pie valstiskās suverenitātes zaudēšanas", bažījas dienests.

Pl.19:27 - Ārlietu ministrija (ĀM) atzinīgi vērtē piektdien Kijevā panākto vienošanos starp opozīciju un Ukrainas prezidentu par politiskās krīzes noregulējumu valstī. Ministrija izsaka cerību, ka vienošanās tekstā paustās apņemšanās tiks stingri ievērotas, un ka tā izbeigs ieilgušo vardarbību valstī.

Pl.19:24 - Viņņicas apgabalā, Ukrainas rietumos, divu rajonu centros nogāzti Ļeņina pieminekļi, vēsta tīmekļa medijs "Viņņica.info". Pieminekļi noziedzīgā lielinieku režīma pirmajam vadonim nogāzti Iļincos un Kaļinovkā.

Pl.19:22 - Ukrainas parlaments piektdien atcēlis no amata iekšlietu ministra vietas izpildītāju Vitāliju Zaharčenko. Par to nobalsojuši 332 deputāti. Zaharčenko atcelšana no amata bija viena no opozīcijas aktīvistu prasībām.

Pl.19:09 - Ļaudis, kas turpina pulcēties Kijevas Neatkarības laukumā, uzmanīgi seko notiekošajam Ukrainas parlamentā un ar ovācijām sveic katru deputātu balsojumu. Uz laukumu, kur izvietota opozīcijas aktīvistu galvenā nometne, turpina plūst arvien jauni un jauni cilvēki.

Pl.19:08 - Ukrainas parlaments piektdien pieņēmis likumu, kas ļaus no ieslodzījuma atbrīvot bijušo premjerministri Jūliju Timošenko. Par likumprojektu nobalsoja 310 deputāti, un pēc balsojuma likumdevēji zālē sāka skandēt "Jūliju brīvībā!".

Pl.17:41 - Ukrainas parlaments piektdien pieņēmis likumu, nosakot, ka masu protestu dalībnieku kriminālvajāšana un sodīšana ir nepieļaujama. Par likuma pieņemšanu nobalsoja 372 deputāti. No atbildības tiek atbrīvoti ne tikai tie, kas jau ir tikuši aizturēti, bet arī tie, pret kuriem kriminālvajāšana var tikt uzsākta.

Likumā no atbildības atbrīvotas visas personas, kurām piespriestas soda naudas un atņemtas tiesības. Šis nosacījums attiecas arī uz protesta kustības autopatruļām jeb tā dēvēto "Automaidanu".

Pl.17:16 - Krievija pieņēmusi lēmumu atlikt otrā aizdevuma maksājuma piešķiršanu Ukrainai, piektdien apstiprināja Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs.

Siluanovs vēl pirmdien paziņoja, ka Krievija šonedēļ plāno iegādāties nākamo Ukrainas obligāciju daļu divu miljardu dolāru (1,5 miljardu eiro) vērtībā. Kredīta piešķiršanas apturēšanu Siluanovs piektdien skaidroja ar pašreizējo situāciju Ukrainā, kad neesot skaidrības, kā šie resursi tikšot izmantoti un atmaksāti. "Nepieciešams sagaidīt situācijas stabilizēšanos un noskaidrošanos," izteicās Krievijas ministrs.

Pl.16:58 - Ukrainas parlaments teju vienbalsīgi pieņem likumu, kas atjauno 2004.gada konstitūciju un būtiski samazina valsts prezidenta pilnvaras.

Pl.16:15 - Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs un opozīcijas līderi piektdien parakstījuši vienošanos par krīzes noregulējumu valstī.

Pl.16:15 - Ukrainas iekšējā karaspēka karavīri piektdien atkāpušies Kijevā no pozīcijām ap valsts parlamenta ēku un prezidenta administrāciju. Iekšlietu ministrijā to saista ar parlamenta lēmumu par karavīru atvilkšanu no galvaspilsētas centra.

"Mēs patlaban precizējam, ar ko tas ir saistīts. Bet, iespējams, tas ir saistīts ar parlamenta lēmumu," ziņu aģentūrai UNIAN apliecināja ministrijas preses dienestā.

Iepriekš Ukrainas parlamenta deputāte no partijas UDAR Marija Matiosa ap ēku izvietotajiem karavīriem nolasīja lēmumu par "pretterorisma operācijas" apturēšanu.

Pl.15:47 - Ukrainas opozīcija gatava parakstīt vienošanos par krīzes noregulējumu valstī, piektdien pavēstīja viens no Ukrainas opozīcijas līderiem Oļegs Tjagņiboks.

"Pieņemts lēmums apstiprināt lēmumu parakstīt vienošanos ar prezidentu ar noteikumu, ja [pašreizējais] iekšlietu ministrs nav nākamajā valdībā un tiek nomainīts ģenerālprokurors," politiķa teikto citē ziņu aģentūra "Interfax".

Pl.15:31 - Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča paziņojums par prezidenta pirmstermiņa vēlēšanām un atgriešanos pie 2004.gada konstitūcijas situāciju vēl nerisina un automātiski neatbrīvos Kijevas laukumus no protestētājiem, aģentūrai LETA sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) pētnieks Māris Cepurītis.

Tāpat šie izteikumi uzreiz neatceļ lēmumu par Eiropas Savienības (ES) sankciju piemērošanu pret Ukrainas amatpersonām. Ja ES, ASV un Ukrainas opozīcija neredzēs Janukoviča izteikumu iedzīvināšanu darbos, situācijas risinājums nebūs panākts, pauda Cepurītis.

Pl.14:48 - Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Zanda Kalniņa-Lukaševica (RP) cer, ka Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča un opozīcijas panāktā vienošanās pieliks punktu vardarbībai Ukrainā. Viņa pozitīvi vērtē panākto vienošanos, kas paredz īstenot iepriekš opozīcijas un Rietumu sabiedrības izteiktos aicinājumus.

Vaicāta, vai paliks spēkā sankciju ieviešana, komisijas priekšsēdētāja atbildēja, ka Eiropas Savienības institūcijas vispirms uzklausīs sarunās iesaistīto dalībvalstu ārlietu ministru ziņojumu un pēc tam pieņems atbilstošu lēmumu. Viņa neprognozēja, kāds lēmums tiks pieņemts attiecībā uz sankciju ieviešanu.

Pl.14:37 - Ukrainas varas partijas pārstāvošie deputāti steidz pamest Ukrainu, ņemot līdzi arī savas ģimenes, vēsta Ukrainas mediji. "Obozrevatetel" vēsta, ka no Kijevas Žuljanas lidostas VIP termināļa ceturtdien izlidojis jau 51 čarterreiss ar cilvēkiem, kas vēlas pamest Ukrainu.

"Obozrevatetel" rīcībā esošā informācija liecina, ka viena no lidmašīnām, kas devusies uz Austriju, nav saņēmusi atļauju nolaisties Vīnē un bijusi spiesta atgriezties Kijevā. Savukārt citai lidmašīnai nav ļauts nosēsties vairākās Vācijas lidostās.

Pl.14:26 - Darba grupa Briselē pašlaik lemj, vai ES piemēros sankcijas Ukrainas amatpersonām, neraugoties uz to, ka Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs paziņojis par prezidenta pirmstermiņa vēlēšanām un atgriešanos pie 2004.gada konstitūcijas. To apliecināja ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (RP) padomniece komunikācijas jautājumos Una Ahuna-Ozola.

Pl.14:00 - Ukrainas bruņoto spēku virspavēlnieka vietnieks paziņojis par atkāpšanos no amata, protestējot pret armijas iesaistīšanu nemieru apspiešanā valstī. "Šodien armija tiek ievilkta civilā konfliktā. Pēc manas kā virsnieka un pilsoņa personīgās nostājas, tas var novest pie civiliedzīvotāju un karavīru masveida bojāejas," uzrunā telekanālā "5 Kanal" piektdien paziņoja armijas galvenā štāba komandiera vietnieks ģenerālis Jurijs Dumanskis.

"Tādēļ es esmu nolēmis atkāpties no amata, lai izvairītos no tālākas eskalācijas un asinsizliešanas abās pusēs," paziņoja ģenerālis.

Pl.13:58 - Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) nolēmusi pirmdien, 24.februārī, sasaukt Ministru kabineta (MK) ārkārtas sēdi, lai uzklausītu ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (RP) ziņojumu par situāciju Ukrainā. Pašlaik nav zināms, vai MK sēdē varētu tikt pieņemts kāds lēmums.

Pl.13:27 Latvijas Sarkanais Krusts atvēris ziedojuma kontu, kurā, norādot ziedojuma mērķi "Ukrainai", savāktos līdzekļus nodos Ukrainas Sarkanajam Krustam.

Pl.13:04 Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs piektdien paziņojis, ka izsludinās prezidenta pirmstermiņa vēlēšanas un atgriešanos pie 2004.gada konstitūcijas.

Pl.12:48 Rumānija uzņēmusi Ukrainas nemieros ievainotos demonstrantus un piešķīrusi tiem bēgļu statusu, paziņojis Ukrainas parlamenta deputāts Genādijs Moskaļs, kurš vada Augstākās radas komiteju, kas izmeklē tiesībsargājošo iestāžu prettiesisko rīcību masu protestu laikā.

Šāds statuss, pēc politiķa teiktā, ļaus ievainotajiem pabeigt ārstēšanos, savukārt gadījumā, ja Ukrainas varasiestādes pieprasītu viņu izdošanu, demonstranti varētu iegūt Rumānijā patvērumu.

Pl.12:24 - Ja situācija Ukrainā turpinās pasliktināsies, Baltijas valstīs varētu ierasties liels skaits ukraiņu bēgļu, prognozē Igaunijas Iekšlietu ministrijas vicekanclers Erki Korts. "Mums ir ievērojama ukraiņu kopiena, un šādas kopienas eksistence parasti nozīmē, ka varētu ierasties vairāk cilvēku," skaidrojis Korts.

Pēc viņa teiktā, lielāko daļu bēgļu uzņemtu Polija un Lietuva, taču, ņemot vērā ievērojamo potenciālo bēgļu skaitu, ar šo problēmu varētu nākties saskarties daudzām Eiropas valstīm.

Pl.12:15 - Demonstranti piektdien Kijevas Neatkarības laukumā atklājuši uguni pret likumsargiem, cenšoties piekļūt parlamenta ēkai, paziņojusi Ukrainas Iekšlietu ministrija. "Dumpinieki atklāja uguni pret miličiem un centās izlauzties Augstākās radas virzienā," teikts paziņojumā, kurā norādīts, ka incidents sācies ap pl.10:15 (pēc vietējā un Latvijas laika).

Kijevā kopš otrdienas vardarbīgajās sadursmēs dzīvību zaudējuši vismaz 80 cilvēki, piektdien paziņojusi Ukrainas Iekšlietu ministrija. Iepriekš tika ziņots par 77 bojāgājušajiem un 577 cietušajiem, ziņo LETA-KORRESPONDENT/RIA NOVOSTI.

Ukrainas krīzes noregulējuma sarunu dalībnieki piektdienas rītā vienojušies par nosacījumiem izejai no pašreizējās situācijas un tuvākajās stundās parakstīs attiecīgu vienošanos, ziņo prezidenta Viktora Janukoviča administrācija, ziņo LETA-RIA NOVOSTI/UNIAN.

Nakts uz piektdienu Kijevas Neatkarības laukumā pagājusi mierīgi, nekādu sadursmju un provokāciju nav noticis, ziņo LETA-KORRESPONDENT.

Uz skatuves uzstājas aktīvisti, katru stundu skan Ukrainas himna, Maidana pašaizsardzības vienības apsargā barikādes.

Ceturtdienas vakarā Ukrainas parlamenta deputāti nosodīja vardarbību Ukrainā, kas novedusi pie cilvēku upuriem, un aizliedza varasiestādēm izpildīt terorisma apkarošanas programmas pasākumus. Parlamenta lēmumā pieprasīts pārtraukt uguni, turklāt tajā arī noteikts, ka armijas un iekšējā karaspēka karavīriem ir jāatgriežas pastāvīgās dislokācijas vietās. Lēmumā aizliegts izmantot ieročus.

Kijevā kopš otrdienas vardarbīgajās sadursmēs dzīvību zaudējuši 75 cilvēki, hospitalizēti 363, liecina Ukrainas Veselības aizsardzības ministrijas dati.

Komentāri