Krīze Ukrainā; Ukrainas parlaments atstādina Janukoviču (Teksta tiešraide), Mixnews.lv

Krīze Ukrainā; Ukrainas parlaments atstādina Janukoviču (Teksta tiešraide)

фото

Pasaulē | 2014. gada 22. februārī plkst. 16:00

Ukrainas parlaments sestdien pieņēmis lēmumu par prezidenta Viktora Janukoviča atstādināšanu no pienākumu pildīšanas un par prezidenta pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu 25.maijā.

Pl.16:00

Ukrainas parlamenta deputāti tiek steigšus aicināti zālē, lai gan sēdes pārtraukums bija izsludināts līdz pl.16. Klīst baumas, ka sēde tikšos atklāta priekšlaicīgi, jo gaidāms "svarīgs paziņojums" par prezidenta Viktora Janukoviča atkāpšanos no amata, ziņo LETA-UNINAN.

Pl.16:00

Ukrainas prezidenta padomniece Anna Germana noraidījusi izskanējušās baumas par Viktora Janukoviča demisiju.

Uz žurnālistu jautājumu, vai izskanējusī informācija atbilst patiesībai, Germana teica: „Nē.”

Viņa piebilda, ka Janukovičs šobrīd atrodas Harkovā, kur esot ticies ar žurnālistiem un uzstājies vietējā televīzijā.

Ziņas par prezidenta atkāpšanos Germana nosauca par „spekulācijām un mēģinājumu ar spēku sagrābt varu”.

Pl.16:03

Ukrainas aizsardzības ministrs Pāvels Ļebedevs esot aizbēdzis uz Krimu, nevienam tā arī nenododot savus amata pienākumus, atsaucoties uz avotiem ministrijā, ziņo tīmekļa ziņu vietne "ZN.UA". Šobrīd ministrijā iznīcinot dokumentus, kas saistīti ar karaspēka vienību pārdislokāciju protestētāju un drošības dienestu sadursmju laikā.

Pl.16:04

Ukrainas Ministru kabinets paziņojis, ka augstākā likumdevēja vara pieder Augstākajai Radai, kas darbojas savu pilnvaru robežās. Pēc parlamenta lēmumu par jaunās valdības izveidošanu pašreizējā valdība visas pilnvaras nodos tai saskaņā ar spēkā esošo konstitūciju, teikts oficiālajā paziņojumā, kas publicēts Ministru kabineta tīmekļa vietnē. Paziņojumā norādīts, ka ņemot vērā notikumu attīstību pēdējo dienu un stundu laikā, situāciju Ukrainā iespējams kontrolēt "leģitīmās likumdošanas un normatīvās telpas" robežās. Augstākā rada joprojām ir augstākā likumdošanas iestāde, kas darbojas savu pilnvaru robežas, uzsvērts paziņojumā. Ministru Kabinets un Finanšu ministrija turpina darbu normālā režīmā, nodrošinot savu funkciju un uzdevumu pildīšanu, norādījusi valdība.

Pl.16:05 (papildināts)

Ukrainas prezidenta padomniece Anna Germana sestdien paziņojusi, ka Viktors Janukovičs notiekošo uzskata par "valsts apvērsumu". Germana arī paziņojusi, ka Janukovičs negrasās atstāt savu amatu. Kā pavēstījusi prezidenta padomniece, Janukovičs esot ierakstījis videovēstījumu, kas drīzumā tikšot publicēts tīmeklī. "Es daru visu, lai valstī nebūtu asiņu. Tagad es saņemu signālus par cilvēku vajāšanu. Es mēģinu aizstāvēt cilvēkus, kas tiek vajāti darbavietās, pa ceļam uz skolu, un cenšos nepieļaut turpmāku vardarbību," Germana citē ierakstīto Janukoviča uzrunu. "Mani mēģina iebiedēt un pārliecināt, lai es brīvprātīgi demisionētu. Taču es negrasos demisionēt." Uzrunā Janukovičs arī uzsvēris, ka viņš esot likumīgi ievēlēts prezidents. Viņš turpināšot apceļot valsts dienvidaustrumu reģionus, kas tiek uzskatīti par līdzšinējā režīma galveno atbalsta bāzi, lai tiktos ar cilvēkiem un spriestu, kā novērst valsts sašķelšanos.

Pl.16:08

Ukrainas sabiedriskā komisija cilvēktiesību pārkāpumu izmeklēšanai sākusi sastādīt to amatpersonu sarakstus, kas vainojamas nelikumīgā spēka lietošanā pret protestu dalībniekiem. Šobrīd sarakstā, kas publicēts komisijas tīmekļa vietnē, jau iekļauti 25 augstāko amatpersonu vārdi. Komisija norādījusi, ka saraksta publicēšana notiek saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) aicinājumu pēc iespējas ātrāk noskaidrot tās amatpersonas, pret kurām tiks vērstas Briseles sankcijas, norādījis komisijas priekšsēdētājs Vladimirs Vasiļenko, kurš savulaik bijis Starptautiskā tribunāla tiesnesis lietās par noziegumiem pret cilvēci bijušajā Dienvidslāvijā. Ar pirmo numuru sarakstā iekļauts Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs. Viņam seko prezidenta administrācijas vadītājs Andrejs Kļujevs, premjera pienākumu izpildītājs Sergejs Arbuzovs, bijušais iekšlietu ministrs Vitālijs Zaharčenko, nu jau atceltais ģenerālprokurors Viktors Pošonka, Kļujeva vietnieks Andrejs Portnovs, tieslietu ministre Jeļena Lukaša, vicepremjers Jurijs Boiko, ārlietu ministrs Leonīds Kožara, bijušais parlamenta spīkers Vladimirs Ribaks, bijušais premjers Nikolajs Azarovs un vēl 14 amatpersonas. Turpinot izvērtēt informāciju, saraksts tiks papildināts. Vēlāk šo sarakstu varētu arī izmantot gan pašā Ukrainā, gan starptautiskās tiesās, uzsākot prāvas pret personām, kas vainojamas vardarbībā pret ukraiņu tautu, uzsvēris Vasiļenko. Viņš piebildis, ka komisija jau sākusi pieņemt pilsoņu iesniegumus lietu ierosināšanai Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT).

Pl.16:33

Ukrainas dienvidaustrumu apgabalu un Krimas deputāti, kas sestdien pulcējušies uz kongresu Harkovā, paziņojuši, ka atsauc Kijevai deleģētās valsts pārvaldes pilnvaras un ka paši uzņemas visu varu savos apgabalos. Šie deputāti, kuri atbalsta līdzšinējā prezidenta Viktora Janukoviča režīmu, pieņemtajā rezolūcijā apgalvo, ka "nelikumīgie bruņotie formējumi nav nodevuši ieročus" un "turpina sagrābt centrālās varas iestādes, slepkavot mierīgos iedzīvotājus un tiesībsargāšanas iestāžu darbiniekus". "Ukrainas Augstākā Rada strādā terora apstākļos, zem ieroču un slepkavību draudiem,” apgalvots dokumentā. „Šādos apstākļos Ukrainas parlamenta lēmumi izsauc šaubas par to brīvprātību, leģitimitāti un likumību." Deputāti paziņojuši, ka "līdz konstitucionālās kārtības atjaunošanai" atbildību par tās uzturēšanu savās teritorijās uzņemoties apgabalu administrācijas, kā arī Krimas parlaments un Sevastopoles pilsētas padome. Deputāti aicina iedzīvotājus "pašorganizēties sadarbībai ar vietējām tiesībsargāšanas iestādēm". Savukārt Ausgtākās Radas deputāti aicināti atgriezties savos vēlēšanu apgabalos, lai sadarbotos ar vēlētājiem uz vietas, kamēr netikšot pilnībā garantēts likumdevēju sapulces darbs. Vienlaikus deputāti vērsušies pie "valstīm - Ukrainas teritoriālās nedalāmības un drošības garantiem", aicinot tās pildīt savus "pienākumus" – nodrošināt piecu atomelektrostaciju un to 15 kodolreaktoru drošību, jo kodolspēkstacijām esot tieši draudi no "teroristu un ekstrēmistu puses". Domājams, ka šis rezolūcijas punkts varētu tikt tulkots, kā aicinājums Krievijai ievest Ukrainā savu karaspēku.

Pl.17:06

Ukrainas armijas ģenerālštāba priekšnieks Jurijs Iļjins sestdien paziņojis, ka bruņotie spēki neiejaukšoties iekšpolitiskajā konfliktā. Iļjins uzsvēris, ka armijai netikšot dotas pretlikumīgas pavēles. "Ukrainas Bruņotie spēki (UBS) ir uzticīgi savam konstitucionālajam pienākumam un nevar tikt ievilkti iekšpolitiskajā konfliktā," teikts ģenerālštāba priekšnieka izplatītajā paziņojumā. "UBS vadība rīkosies vienīgi saskaņā ar esošās likumdošanas prasībām." Iļjins norādījis, ka armijas vienības šobrīd atrodas savās dislokācijas vietās un veic savus ikdienišķos uzdevumus.

Pl.17:35

Ukrainas parlaments sestdien pieņēmis lēmumu par prezidenta Viktora Janukoviča atstādināšanu no pienākumu pildīšanas un par prezidenta pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu 25.maijā. Par to nobalsojuši 328 deputāti. "Vēlos informēt tautas deputātus, ka ap plkst.14 izdevās telefoniski sazināties ar Viktoru Janukoviču. Deputātu klātbūtnē ar viņu runāja [partijas "Batkivščina" ("Tēvzeme") līderis Arsēnija] Jaceņuks un piedāvāja viņam demisionēt, kam viņš piekrita," pirms balsojuma norādīja jaunievēlētais Augstākās Radas spīkers Aleksandrs Turčinovs. Tajā pašā laikā Janukovičs paziņojis, ka Kijevā notiekošais esot "valsts apvērsums" un ka viņš negrasoties atkāpties no amata. Viņš arī paziņojis, ka Augstākās Radas pieņemtie lēmumi esot nelikumīgi un ka viņš negrasoties tos parakstīt.

Savukārt Janukoviča padomniece Anna Germana pēc parlamenta balsojuma paziņojusi, ka prezidents neatzīstot Augstākās Radas lēmumu par viņa atstādināšanu. "Prezidents neatzīst šo Augstākās Radas lēmumu un uzskata to par nelikumīgu. Tikai pusdienu viņam bija jāatrodas darba vizītē Harkovā, kas ticis iztulkots kā viņa pašatstādināšanās," norādīja Germana. Viņa piebilda, ka Janukovičs joprojām ir amatā esošais prezidents un turpinās pildīt savus pienākumus.

Pl.18:53

Pie pamestās Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča privātās rezidences Mežigorjē atrasti dokumenti, kas peldējuši Dņeprā un varētu tikt interpretēti kā "melnā grāmatvedība". Opozīcijas aktīvisti zvejo ūdenī peldošos dokumentus, lai tos vēlāk publiskotu. Daļa dokumentu jau parādījušies tīmekļa sociālās saziņas vietnēs. Cita starpā atrasti dokumenti, kas liecina par maksājumiem ceļu drošības inspekcijai. Turklāt šie maksājumi veikti ASV dolāros. Uzieti arī dokumenti, kas varētu liecināt par kukuļiem, kuri maksāti par uzvaru valsts iepirkuma konkursos, kā arī par īpašo dzīvokļu iekārtošanas apmaksu. Piemēram, parakstītās atskaitēs par izdevumiem atrodami tādi ieraksti kā "kukulis par konkursu "Gārša 20A"". Blakus norādīta summa – 39 682 dolāri.

Pl.19:21

Ukrainas robežsargi esot lieguši atstādinātajam prezidentam Viktoram Janukovičam izlidot uz Krieviju, un tagad viņš slēpjoties kaut kur valsts austrumos, sestdien paziņojis jaunievēlētais parlamenta spīkers Aleksandrs Turčenko. "Viņš mēģināja iekāpt lidmašīnā uz Krieviju, taču viņam to neļāva robežsargi. Šobrīd viņš slēpjas kaut kur Doņeckas apgabalā," aģentūra "Interfax" citē Turčenko teikto.

Pl.20:34

Izbraukt no Ukrainas mēģinājuši arī bijušais ģenerālprokurors Viktors Pšonka un bijušais ieņēmumu ministrs Aleksandrs Kļimenko, tomēr robežsargi viņus no valsts nav izlaiduši. "Valsts robežsardzes dienests izpildīja varas iestāžu rīkojumu un neizlaida Pšonku un Kļimenko, kurus robežsargi atpazina robežpunktā "Doņeck avia". Viņiem tika atteiktas tiesības doties uz ārvalstīm," sestdienas vakarā paziņoja Ukrainas Robežsardzes pārstāvis Sergejs Astahovs.

Komentāri