Zīle: Eiropa nav gatava tālākai integrācijai, Mixnews.lv

Zīle: Eiropa nav gatava tālākai integrācijai

фото

Pasaulē | 2014. gada 24. februārī plkst. 12:49

Eiropas Savienība (ES) nav gatava tālākai integrācijai, jo krīzes situācijās valstu nacionālās intereses stāv pāri visam, diskusijā "Rietumu Radio" sacīja Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle (VL-TB/LNNK).

"Kad jums ir jāmaksā no savu nodokļu maksātāju naudas visdažādākajos iespējamajos garantiju fondos, tad parādās īstās valstu intereses," sacīja Zīle.

"Visu izšķir maciņš, - nupat pabeidzām septiņu gadu budžetu, kas ir 1% no visas ES iekšzemes kopprodukta (IKP). Kāds federālisms, ja neviens nav gatavs maksāt vairāk?"

Zīle norāda, ka ASV, ko varētu uzskatīt par modeli tiem, kuri vēlas vienotu Eiropu kā federāciju, federālais budžets svārstās no 22% līdz 24% no IKP. "Tas ir pilnīgi cits līmenis," sacīja Zīle.

Nevēlēšanās atvēlēt ES kopējam budžetam vairāk naudas liecina par to, ka politiskas gribas ciešākai integrācijai nav, uzskata Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (V).

"Federāla Eiropa diez vai būtu laba," uzskata Vaidere. "Mums vēl ir daudz ko darīt, lai pilnveidotu esošos mehānismus, bet nevajag nodot visas funkcijas Briselei, jo pārlieka centralizācija nenoved ne pie kā laba." Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Godmanis savukārt uzskata, ka pēdējā krīze Eiropai bijis nopietns pārbaudījums, un viens no tās iemesliem bijusi ne līdz galam notikusi integrācija.

"Bija monetārā savienība, taču nebija fiskālās savienības," norāda Godmanis, uzsverot, ka arī nodokļi dalībvalstīs ir ļoti atšķirīgi un tos izlīdzināt nebūs viegli, jo pietiek ar vienas valsts veto.

"Ja 2009.gadā notikušās banku krīzes laikā mēs būtu eirozonā, mums nebūtu nekādas vajadzības dot kaut ko no budžeta - ieķīlājot visus banku aktīvus Eiropas Centrālajā bankā, mēs tiktu galā bez valsts budžeta līdzdalības, kā to izdarīja valstis, kuru bankas bija daudz smagākā stāvoklī nekā mums," skaidro Godmanis.

Viņaprāt, mazai valstij dalība ES ir ļoti izdevīga, jo "Eiropas naudas līdzdalība ir milzīga", un Latvija no Eiropas Savienības saņem aptuveni 4% no IKP.

"Man ir tāda sajūta, ka izmērā mazām valstīm ir ļoti izdevīgi, lai Eiropas loma būtu būtiska," sacīja Godmanis. "Mazajām valstīm ekonomiskie rādītāji ļoti strauji aug uz augšu, jo tās ir ES sastāvdaļas un izmanto visas iespējas. Lielām valstīm, Vācijai un Francijai, ir nedaudz citādāk - tās it kā pašas visu var darīt, bet mazajām valstīm noteikti ir izdevīgāk."

Foto: no vietnes liepajniekiem.lv

Komentāri