Krimas krīzes dēļ Augstākā rada vēršas pie Ukrainas suverenitāti garantējušajām valstīm, Mixnews.lv

Krimas krīzes dēļ Augstākā rada vēršas pie Ukrainas suverenitāti garantējušajām valstīm

фото

Pasaulē | 2014. gada 28. februārī plkst. 12:15

Sakarā ar krīzi Krimā, kur atbilstoši Ukrainas iekšlietu ministra Arsēna Avakova vārdiem faktiski sācies bruņots Krievijas iebrukums, Ukrainas Augstākā rada piektdien vērsusies pie valstīm Ukrainas drošības un teritoriālās vienotības garantiem, ziņo LETA-NBN.

"Diemžēl, neraugoties uz mūsu aicinājumiem un paziņojumiem iepriekšējā sēdē, šī konflikta eskalācijā tieši sākuši līdzdarboties Krievijas Federācijas bruņoto spēku karavīri," sacīja parlamenta spīkers un valsts pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs.

Krievijas kaujinieki pārvietojas pa Krimu ar ieročiem, maršrutus ar Ukrainas armiju nesaskaņojot, sacīja spīkers.

"Pagājušajā naktī ar automātiskajiem ieročiem bruņojušies teroristi - atbilstoši mūsu specdienestu vērtējumam tie ir profesionāli karavīri - mēģināja pārņemt kontroli pār Krimas lidostām," sacīja spīkers.

Parlaments pieņēmis aicinājumu valstīm Ukrainas suverenitātes garantiem, balstoties Memorandā par drošības garantijām sakarā ar Ukrainas pievienošanos līgumam par kodolieroču neizplatīšanu.

1994.gadā, kad Ukraina atteicās no saviem kodolieročiem, ASV, Krievija un Lielbritānija Budapeštā parakstīja memorandu, apņemoties garantēt Ukrainas suverenitāti un robežu negrozāmību.

Piektdienas paziņojumā Ukrainas parlaments aicina Krieviju atturēties no pretenzijām pret Ukrainas suverenitāti un teritoriālo vienotību un atteikties no Ukrainas separātisma atbalstīšanas.

Ja notiks konflikta eskalācija, Ukraina lūgs valstis garantus panākt steidzamas ANO Drošības padomes sēdes sasaukšanu ar mērķi sniegt palīdzību Ukrainai kā valstij, kas ir kodolieroču neizplatīšanas programmas dalībniece.

Bruņoti cilvēki - atbilstoši Avakova un citu Ukrainas atbildīgo amatpersonu teiktajam un mediju ziņām tie ir Krievijas karavīri - Krimā piektdien ielenkuši Sevastopoles Belbekas lidostu, kur atrodas Ukrainas armijas daļa. Bruņoti cilvēki ielenkuši arī Krimas galvaspilsētas Simferopoles lidostu un Ukrainas robežsardzes krasta apsardzes vienību Balaklavā.

Ukrainas iekšlietu ministrs Avakovs piektdien paziņoja, ka Krimā sācies bruņots Krievijas iebrukums.

Sevastopolē bāzētās Krievijas Melnās jūras flotes preses dienests noliedzis informāciju, ka Belbekas lidlauka blokādē piedalītos Melnās jūras flotes karavīri.

"Nekādas Melnās jūras flotes vienības uz Belbekas rajonu nav sūtītas un nebūt nav piedalījušās tā blokādē," sacīja flotes oficiālais pārstāvis.

Komentāri