ASV tiesās Latvijas pilsoni par datorvīrusa izplatīšanu, kas inficējis arī NASA datorus (papildināts), Mixnews.lv

ASV tiesās Latvijas pilsoni par datorvīrusa izplatīšanu, kas inficējis arī NASA datorus (papildināts) (2)

фото

Pasaulē | 2013. gada 24. janvārī plkst. 17:45

ASV Federālā prokuratūra trešdien paziņoja, ka izvirzījusi apsūdzības kibernoziegumos trim ārzemniekiem, tostarp Latvijas pilsonim, kuri ar vīrusu inficējuši datorus Eiropā un Savienotajās Valstīs, nozogot miljoniem latu vērtas summas, ziņo BNS/AFP/AP.

Starp apsūdzētajiem ir Latvijas pilsonis Deniss Čalovskis, kurš tika aizturēts Rīgā decembrī un izdots ASV. Abi pārējie apsūdzētie ir Krievijas pilsonis Ņikita Kuzmins, kurš tika aizturēts Ņujorkā un atrodas apcietinājumā ASV, un Rumānijas pilsonis Mihajs Jonuts Paunesku, kurš atrodas apcietinājumā Rumānijā.

Apsūdzībā teikts, ka apsūdzētie ir atbildīgi par to, ka ar datorvīrusu, kas pazīstams ar nosaukumu "Gozi", inficēti vairāk nekā miljons datoru visā pasaulē, tostarp apmēram 40 tūkstoši datoru ASV. To vidū inficēti arī apmēram 190 ASV Nacionālās aviācijas un kosmosa pārvaldes NASA datori. Ar šī vīrusa palīdzību iegūta informācija, tostarp paroles, kas ļāvusi ielauzties banku kontos un nozagt naudu miljoniem latu vērtībā.

Ielaušanās NASA datoros radījusi apmēram 40 000 ASV dolāru lielus zaudējumus, teikts izmeklēšanas materiālos. Tiesa, nav skaidrs, kā vīruss varēja ietekmēt NASA operācijas un arī pārvaldes pārstāvji šodien žurnālistiem atteikušies to komentēt, ziņo "Aljazeera.com".

Apsūdzētie bija izveidojuši "modernu banku aplaupīšanas sistēmu, kurai nebija vajadzīgas ne maskas, ne arī ieroči," presei paziņoja ASV prokurors Prīts Bharara. Pēc vienas versijas, apsūdzētie veidoja viltotas banku interneta vietņu sākumlapas, kas pieprasīja klientiem PINkodus un citu sensitīvu informāciju, skaidroja Bharara.

Saskaņā ar apsūdzību Kuzmins 2005.gadā pasūtījis kādam programmētājam vīrusu, kuru vēlāk interneta forumos piedāvājis izīrēt par samaksu. Paunesku izīrējis serverus vīrusa izplatīšanai vairākās valstīs, piemēram, Rumānijā un ASV, lai vīrusa izplatītājiem būtu vieglāk noslēpties no varas iestādēm. Savukārt Čalovskis, kurš ir programmēšanas speciālists, vēlāk, izpildot pasūtījumu, vīrusu uzlabojis. Turklāt vīruss uzlabots nepārtraukti, sniedzot tā izmantotājiem savdabīgu "tehnisko atbalstu".

Vīrusa izplatīšana sākusies 2007.gadā. Antivīrusu programmas šo vīrusu lielākoties nav pamanījušas.

Kā ziņoja portāls Mixnews, 4.decembrī sestā stāva dzīvokli Imantā ieņēmuši specvienības dalībnieki, kas ar trosēm nolaidušies no jumta. Velāk kļuva zināms, ka dzīvoklī atradās Deniss Čalovskis.

Izmeklēšanā cita starpā konfiscēts 51 datu serveris un citas iekārtas, kurās glabājušies apmēram 250 miljoni megabaitu dažādas informācijas Foto: i.i.ua

Komentāri 2
Līna Oliņapirms 5 gadiem
Šeit viss smird
vikapirms 6 gadiem
Es gan nebutu izdevusi tik talantigu cilveku. Varbut butu labak vinam piemerotu darbu ieradit valsts un sabiedribas laba.