ES brīdina Krieviju par attiecību pasliktināšanos, Mixnews.lv

ES brīdina Krieviju par attiecību pasliktināšanos

фото

Pasaulē | 2014. gada 3. martā plkst. 20:35

Eiropas Savienība (ES) pirmdien brīdinājusi Krieviju, ka tās attiecības ar ES būs apdraudētas, ja Maskava nesamazinās spriedzi Ukrainā, ziņo LETA-AFP.

ES Ārlietu ministru padomes ārkārtas sanāksmē pieņemtajā paziņojumā pausts stingrs nosodījums Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpšanai, ko veikuši Krievijas bruņotie spēki.

Paziņojumā Krievijas rīcība nodēvēta par agresijas aktu. Nosodīts arī Krievijas parlamenta augšpalātas sestdien pieņemtais lēmums atļaut izmantot Krievijas karaspēku Ukrainas teritorijā.

Paziņojumā norādīts, ka šāda Krievijas rīcība ir pretrunā starptautiskajām tiesībām, Krievijas un Ukrainas starpā noslēgtajiem līgumiem, kā arī Ukrainas konstitūciju.

ES ārlietu ministri vienojušies, ka gadījumā, ja tuvāko dažu dienu laikā situācija neuzlabojas, tad var tikt pārtraukts ES dialogs ar Krieviju par bezvīzu režīma jautājumiem. Tāpat varētu izskatīt sankcijas pret Krievijas amatpersonām, piemēram, viņu kontu iesaldēšanu un iebraukšanas aizliegšanu Eiropas Savienībā.

ES aicinājusi Krieviju nekavējoties atsaukt savus spēkus atpakaļ Krimas bāzēs un nekavējoties piekrist konsultācijām ar Ukrainu, kā to paredz 1997.gadā parakstītais Ukrainas un Krievijas divpusējais līgums.

Tomēr paziņojumā nekas nav teikts par ieroču embargo, kas bija iekļauts paziņojuma uzmetumā, kurš bija nonācis ziņu aģentūras AFP rīcībā.

ES aicinājusi uz miermīlīgu krīzes risinājumu un starptautisko tiesību ievērošanu, norādot, ka ES ir gatava iesaistīties un atbalstīt jebkuru konstruktīvu dialogu ar visām pusēm, ja dialoga mērķis ir panākt šādu miermīlīgu risinājumu.

Vācijas ārlietu ministrs Franks Valters Šteinmeiers sarunu noslēgumā paziņoja, ka gadījumā, ja "Krievija neizlems par ticamu un ātru iesaistīšanos [situācijas] deeskalācijā, mums būs jāpieņem lēmumi, kas skars attiecības starp Krieviju un ES," ziņoja AFP.

Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss piebilda, ka bez ātriem un konkrētiem pasākumiem "visas kontaktu sērijas tiks pārtrauktas". "Ja līdz ceturtdienai nebūs vērojama deeskalācija, šie pasākumi stāsies spēkā," paziņoja Francijas ministrs.

ES Ārlietu ministru padomes ārkārtas sanāksmē pieņemtajā paziņojumā pausta atzinība Ukrainas nosvērtajai atbildes reakcijai un norādīts, ka ES atbalsta jaunās Ukrainas valdības centienus stabilizēt situāciju un īstenot reformas.

ES arī paudusi apņēmību turpināt sadarbību ar starptautisko sabiedrību un starptautiskajām finanšu institūcijām, sevišķi Starptautisko Valūtas fondu (SVF), lai palīdzētu Ukrainai.

Paziņojumā arī uzsvērts, ka ES joprojām ir gatava parakstīt asociācijas līgumu ar Ukrainu.

Komentāri