Eiropa šobrīd ir gatavāka Krievijas gāzes piegāžu traucējumiem, Mixnews.lv

Eiropa šobrīd ir gatavāka Krievijas gāzes piegāžu traucējumiem

фото

Pasaulē | 2014. gada 5. martā plkst. 19:34

Eiropa Krievijas gāzi patērē vairāk, tomēr pašlaik tā ir labāk sagatavota caur Ukrainu transportētās gāzes piegāžu traucējumiem, ņemot vērā salīdzinoši silto laiku un jaunus gāzes cauruļvadus, ziņo LETA-AFP.

Krievijas iebrukums Ukrainā ir veicinājis bažas, ka Krievijas gāzes gigants "Gazprom" varētu pārtraukt gāzes eksportu, jo lielākā daļa Krievijas gāzes Eiropai tiek piegādāta caur Ukrainas teritoriju.

"Gazprom" un Ukrainas iepriekšējie strīdi par gāzes piegādēm 2006. un 2009.gadā noveda pie skarbiem piegāžu traucējumiem ziemas periodā vairākās Austrumeiropas valstīs, kas ir gandrīz pilnībā atkarīgas no Krievijas gāzes piegādēm.

Tomēr šogad Eiropa šādus traucējumus pārciestu labāk, jo Eiropā vērojama pēdējos gados siltākā ziema, kas samazinājusi pieprasījumu pēc gāzes. Šīs nedēļas sākumā Eiropas gāzes krātuves bijušas piepildītas 48,8% apmērā, salīdzinot ar apmēram 37% pirms gada, liecina Eiropas gāzes infrastruktūras asociācijas (GIE) apkopotā informācija.

GIE apvieno gāzes cauruļvadu infrastruktūras operatorus Eiropā. Saskaņā ar ekspertu aprēķiniem krātuvēs šobrīd pieejamais gāzes daudzums atbilst aptuveni sešu nedēļu patēriņam. Šobrīd arī mazāka daļa Krievijas gāzes piegāžu Eiropai šķērso Ukrainas teritoriju.

Iepriekš caur Ukrainas teritoriju Krievija eksportēja aptuveni trīs ceturtdaļas no eksportētās gāzes. Savukārt šobrīd šis īpatsvars ir samazinājies līdz aptuveni pusei, ņemot vērā Krieviju un Vāciju savienojošā cauruļvada "Nord Stream" atklāšanu.

Tādējādi Krievijas gāzes piegādes caur Ukrainu atbilst vien 15% no kopējā Eiropas gāzes patēriņa.

Eksperti gan neprognozē, ka Krievija varētu apturēt gāzes piegādes Eiropai.

Komentāri